1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de 2 boyutlu 2B “2D” İzometrik Çizim Yapma

İzometrik çizimler gerçek 3 boyutlu 3B “3D” çizimler olmayıp; 3 boyutlu 3B “3D” çizim gibi görünmeleri için yapılırlar. 2 boyutlu 2B “2D” düzlemde, izometrik çizimler tüm kenarları için 30 derecelik bir bakış açısı yatırarak yapılabilirler.

 

Bu makalemde sizlere AutoCAD’de izometrik çizim yapma yöntemlerini aşağıdaki şekilde gördüğünüz geometriyi kullanarak anlatacağım.

Öncelikle çıtçıt “snap” ayarlarınızı izometrik “isometric” olarak değiştirmelisiniz. Bunun için, komut satırına DS yazın ve Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görülen Eskiz Ayarları “Drafting Settings” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda, Çıtçıt ve Karelaj “Snap ve Grid” sekmesini seçin ve izometrik çıtçıt “isometric snap” işaretleme düğmesinin seçili olduğuna emin olun. Eskiz Ayarları “Drafting Settings” iletişim kutusunu kapatmak için,  OK düğmesine tıklayın.

Şimdi aşağıdaki şekilde gördüğünüz durum çubuğundaki Diklik “Ortho” modunun açık olduğuna emin olun; şayet açık değilse, açmak için F8 tuşuna basın.

Artık, çizmeye başlamak için, F5 tuşuna basarak izometrik düzlemi seçebilirsiniz. Seçebilmeniz için üç izometrik düzlem “isoplane” bulunmaktadır. Bunlar:

  • Üst “Top”
  • Sağ “Right” ve
  • Sol “Left”

izometrik düzlemleridir.

üst “top” izometrik düzlemi açık duruma getirmek için, F5 tuşuna basın ve sonrasında LINE komutunu çalıştırdıktan sonra, çizmeye başlamak için, çizim alanında herhangi bir yere tıklayın. Bir yön belirleyin ve komut satırına 5 yazıp Enter tuşuna basın. Bu işlemi belirlediğiniz yönü değiştirerek aşağıdaki şekilde A ile işaretli kareyi oluşturana dek tekrarlayın.

İzometrik düzlemi sağ “right” veya sol “left” olarak değiştirmek için, F5 tuşuna tekrar basın ve LINE komutunu tekrar çalıştırarak ilk çizdiğiniz karenin köşelerinden aşağı yönde 5 birim uzunluğundaki çizgileri çizin ve yukarıdaki şekilde B ile işaretli geometriyi elde edin.

Şimdi F5 tuşuna tekrar basarak iometrik düzlemi üst “top” olarak tekrar değiştirin ve ikinci adımda çizmiş olduğunuz üç düşey çizginin uçlarını birleştirerek tam bir küp elde edin.

AutoCAD’in 2015 ve 2016 Sürümlerinde İzometrik Çizim Yapma:

AutoCAD’in 2015 ve 2016 sürümleri ile bu izometrik çizim yaratma işlemi çok kolay yapılmaktadır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere durum çubuğundaki İzometrik eskiz “Isodraft” seçeneğini kullanarak direkt olarak izometrik çizim yapmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde görünen durum çubuğundaki İzometrik eskiz “Isodraft” simgesine tıklayın ve F5 tuşuna basarak çiziminizi yaratmak istediğiniz düzlemi seçin. İşlemin geri kalan kısmı yukarıda anlattığım işlem ile aynıdır.

 Şayet izometrik çizimler ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.