1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Yükleme Hatası

Dün, bir site kullanıcımızdan AutoCAD‘i yüklerken sorun yaşadığını söyleyen bir arama aldım. Bana ekran görüntüsünü gönderdi. Aşağıdaki şekilde sizin de gördüğünüz üzere, bu kullanıcımız 1406 numaralı hata kodu alıyordu.

Çok fazla kontrol etmeden, bu Autodesk destek sayfası bağlantısını kontrol etmesini önerdim. Önerilen adımları uyguladıktan sonra yükleme hala başarısızdı. Ben de site kullanıcımızın ofisine gittim ve kendim kontrol ettim. Sorunun ne olduğunu anladığımda kendimden utandım. AutoCAD‘in kurulumu çoğunlukla kolaydır. Yani en basit sebebi atlamıştım. Bu yüzden, AutoCAD‘i bir sorun olmadan kurduğumdan emin olmak için yapmam gereken adımları hatırlatmak için kontrol listesini içeren bu makaleyi yazmaya karar verdim.

AutoCAD Kurulum Kontrol Listesi

Sistem Gereksinimlerini Kontrol Edin

Yapılması gereken en temel şey budur. Ama ben genellikle DVD’yi sürücüye yerleştirir ve kurulumu başlatırım. Bir hata uyarısı olduğunda, DVD’nin üzerinde yazan sistem gereksinimlerini kontrol ederim. Ama siz benimle aynı hataları yapmayın. Sistem gereksinimlerini kontrol edilmesi yapılması gereken önemli bir şey. Bu makalenin en altında bunu göz ardı ettiğimde başıma ne geldiğini okuyabilirsiniz.

Yönetici Olarak Giriş Yapın

Bu da apaçık. Şayet yönetici ayrıcalığınız yoksa, bilgisayarınıza veya terminalinize hiçbir şey yükleyemezsiniz. Windows ayrıca size bir uyarı gösterecek ve yönetici olarak giriş yapmanızı isteyecektir.

Anti Virüs ve Anti Casus Yazılımları Kapatın

Birçok anti virüs ve anti casus yazılım yükleme ile ilgili sorunlara neden olur. Burdaki genel sorun, yönetici ayrıcalığının engellenmesidir ve yüklemeniz başarısız olabilir. Kuruluma başlamadan önce bunları kapatın!

Önceki Kurulumları Temizleyin

Şayet daha önceki sürüme ait bir kurulumumuz varsa ve onu artık kullanmıyorsanız, o kurulumu temizlemek akıllıca olacaktır. Bu, önceki yükleme nedeniyle oluşabilecek herhangi bir sorunu giderecektir. Dosyalarınızı ve kayıt defterinizi tıpkı bilgisayarınızın daha önce AutoCAD‘i hiç tanımadığı hale getirin. Bu adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

Hala Sorun Varsa

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra bile problemler oluşabilir. Hata kodunu kontrol edebilir ve çözümleri Autodesk destek sayfasından alabilirsiniz. Hatayı göremiyorsanız veya mevcut kılavuz sorununuzu çözmüyorsa, Autodesk’e göndermek isteyebilirsiniz.

Tam ve ayrıntılı hata mesajını görmek için yükleme günlüğünü kontrol etmeyi unutmayın. Araştırma yaparken sorunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Yükleme günlüğünü geçici klasörde bulabilirsiniz.

Geçici klasörü bulmak için, (klavyenizdeki windows logolu) Winkey tuşuna basılı tutun ve ardından R tuşuna basın. Çalıştır “Run” iletişim kutusuna, % TEMP% yazın ve Enter tuşuna basın.

Orada kurulum günlüğünü bulabilirsiniz. Günlük dosyasını açın ve hata mesajını bulun.

Benim Hatalarım

Dün başıma gelenler gerçekten çok utanç vericiydi. 1. ve 3. maddeleri kontrol etmemiştim! Ben bilgisayarımı her zaman düzenli olarak güncellerim, ancak herkesin bunu yapacağını kabul etmek doğru olmaz. Sadece Windows XP SP2’ye sahip olduklarını kontrol etmiştim; ancak İnternet Explore programlarını kontrol etmemiştim! AutoCAD 2018, IE7 veya daha ileri bir sürümünü gerektiriyor. Ama bu ofis hala IE6 kullanıyordu. IE herkesin favorisi değildir, bu yüzden düzenli olarak yükseltemezler.

 

Internet Explorer uygulamasını IE8 sürümüne yükseltmeye çalıştığımda, başarısız oldum. Microsoft destek sayfasında birçok adımı izleyerek saatler geçirdikten sonra, tekrar yüklemeyi denemeden önce Kaspersky anti virüs programını kapatmaya çalıştım ve işe yaradı! Anti virüs ve anti casus yazılımlar her zaman en iyi arkadaşınız değildir. Yönetici izninizi kapatabilirler. Ne yazık ki, Autodesk ve Microsoft destek sayfasında virüsten korunma hakkında hiçbir şeyden bahsetmiyorlar.

IE8’i yükledikten sonra, doğrudan AutoCAD‘i yükledim. İşe yaradı! Ancak, kurulum bittikten sonra AutoCAD‘i çalıştırınca, AutoCAD açılır açılmaz kapandı. Bu yüzden, AutoCAD‘i tüm eski sürümleriyle birlikte bilgisayardan kaldırıp yeniden yükledim. Sonunda çalıştı! Önceki yükleme denemesinden ve hata türünü kayıt defterinden sildiğinden veya AutoCAD klasöründeki bazı dosyaları bozduğundan şüphelendim ve AutoCAD klasörlerinin birkaç sürümü olduğunu gördüm. Yeni sürüme geçtikleri için, eski sürümler artık kullanılmıyordu; ancak eski sürüme ait klasör ve kayıt defteri öğeleri hala bilgisayarda mevcuttu. Yani, şayet eski sürümleri artık kullanmıyorsak, yeni sürümü yüklemeye başlamadan önce hepsini temizlemek akıllıca bir karardır.

Kontrol listesini takip ederek ilerlediğimde, zamanımı yüklemeye, program kaldırmaya ve yeniden yüklemeye harcamayacağım. AutoCAD kurulum problemi konusunda gerekli tecrübem olsa da, genellikle çok kolay olduğu için, artık adımları takip etmeyi unutuyorum ve sonunda kurulumum başarısız oluyor! Umarım bu yaşadıklarım daha sonraki problemler için kulağıma küpe olur ve umarım şayet siz de sorun yaşıyorsanız, bu makalemde anlattıklarım size de, yardımcı olur.

Şayet AutoCAD programını kendiniz kurmayıp; çalıştığınız şirketin Bilgi Teknolojileri (BT) “(IT)” departmanı kuruyorsa, bunu kontrol listesini bilmeniz problem yaşadıkları zaman, BT çalışanlarına yardımcı olacaktır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.