1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Veri Süzme “Data Extraction” Tablolarını Excel Tablolarıyla Dinamik Olarak Birleştirme

Twitter‘da beni takip eden herkes dün bu gönderi hakkında bir uyarı aldı. 2008 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, Excel tablo bağlantılama, AutoCAD‘deki en sevdiğim özelliklerden biri oldu. Aynı şekilde, AutoCAD ve Excel’in birlikte çalışabilirliğini tartışan yazılarım sürekli olarak CADBeyni.com sitesindeki popüler gönderilerimden bazıları olduğu için bu fikirle yalnız değildim gibi görünüyor. AutoCAD‘deki en sevdiğim kişisel özelliklerden bir diğeri de Veri Süzme “Data Extraction” Tabloları. Buradaki fikir, AutoCAD‘in çiziminizin veya çizimlerinizin içindeki bilgilerden dinamik bir tablo oluşturmasını sağlayabilmenizdir (evet Veri Süzme “Data Extraction” tabloları birden çok çizimle çalışabilir – Çok güzel değil mi?).

Excel tablo bağlama ve Veri Süzme “Data Extraction” tabloları kendi başlarına kesinlikle güçlü özellikler olsa da, bunları tek bir süper tabloda birleştirebilirsek ne olur?

Bugün size tam olarak göstereceğim şey bu. Süreç çok daha ilgi çekici olsun diye, paragraf olarak bir şeyler yazmaya çalışmak yerine, her şeyi madde madde takip etmenize izin veren bir anlatım tarzı seçtim.

  1. Yeni bir çizim başlatın (mevcut çizimleri de kullanabilirsiniz).
  2. Yeni bir öz nitelikli blok “attributed block“ oluşturun. Öznitelik alanı “field” olarak tek bir alan “field” kullanarak işi basit tuttun. Tabi ki, öz nitelikli “attributed“ bloğunuz istediğiniz sayıda alana “field” sahip olabilir. Aşağıda bu konuyu açacağım.
  3. Yeni bir Çoklu Kılavuz “Multileader” stili oluşturun (isteğe bağlı). Parça listesi kavramına sadık kalmak için, bu yöntemlerin çok yönlülüğünden bazılarını göstermeye yardımcı olması için Çoklu Kılavuzları “Multileader” kullanmayı seçtim. Şayet siz çiziminize eklediğiniz bir bloğu girmeyi seçtiyseniz, bu yöntem yine de çalışacaktır.
  4. Yerleştir “Insert” sekmesinin Bağlantılama & Süzme “Linking & Extraction” panelinde bulunan Verileri Süz “Extract Data“ aracını kullanın.
  5. Yeni bir Veri Süzme “Data Extraction” oluşturun: veri süzme dosyası, veri süzülecek çizimleri seçin, vb.
  6. Mevcut çizimlerden çıkarmak istediğiniz nesneyi (blok “block”/çoklu kılavuz “multileader”) seçin.
  7. Süzmek istediğiniz nesne özelliğini (bu örneğimiz için Kimlik “ID”) seçin.
  8. Dış Verileri Bağlantılayın: Bağlantıyı kurun ve Veri Bağlantısı Yöneticisinden “Data Link Manager“ Excel elektronik tablosunu seçin.
  9. Veri Eşleştirme: Veri Süzme (çizim) sütununu Excel elektronik tablosundaki bir sütunla eşleştirin.
  10. Tablo yapısını ayarlayın ve çiziminize ekleyin.

Bir kez daha belirtmeliyim ki, Parça Listesi örneği, bu yöntemi kullanarak veri süzme işlemi için mümkün olan birçok uygulamadan yalnızca biridir. Kısa bir süre önce birisi bir Çalışma Sayfası Listesi tablosuna (başka şekilde Sayfa Seti Yöneticisinde “Sheet Set Manager“ mevcut olmayan) bilgi eklemeyi sordu. Bir mimar bu yöntemi odalar, kapılar ve pencereler hakkında bilgi görüntülemek için kullanabilir. Civil 3D programı tablo oluşturmak için, birçok araca sahip olsa da, bu yöntem aynı zamanda DWG çiziminizdeki bir alanı tanımlamak ve ardından bunu Excel’deki ek bilgilere bağlamak için de kullanılabilir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.