1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD ve DWG Dosyalarındaki Yaygın Sorunları Giderme

AutoCAD‘deki hatalar, iki ana kategoriye ayrılabilir; CAD dosyasıyla ilgili hatalar ve yazılımın kendisiyle ilgili hatalar. Sorunlar bozuk CAD dosyaları ile ilgili ise, o zaman (AUDIT) gibi basit AutoCAD komutlarını kullanarak bozuk AutoCAD çizimlerini kolaylıkla onarabilirsiniz.

Ancak, hata yazılımla veya çizimin daha özel bir ayarıyla ilgiliyse, sorunları gidermek için bu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatma vakaların çoğunda sorunu çözer; ancak sorununuzu çözmek için yeniden başlatma başarısız olursa, AutoCAD‘i sıfırlama işlemini deneyin. Sıfırlama düğmesi, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi Başlangıç “Start” menüsünde Autodesk AutoCAD 20XX klasöründedir.

Şayet sorun grafiklerle ilgiliyse, grafik sürücünüzü güncelleyin. Ayrıca, donanım hızlandırma seçeneğini açıp kapatın. 3DCONFIG komutunu kullanarak donanım hızlandırma seçeneğine erişebilirsiniz. Bu özellik sadece video kartınız 2 boyutlu 2B “2D” ve 3 boyutlu 3B “3D” grafik Gelişmiş Program Ara yüzü “API” OpenGL özelliğini destekliyorsa kullanılabilir.

Şayet sorun, yazılım profilinizin özel ayarları ile ilgiliyse, mevcut profilinizi silebilir veya başka bir bilgisayardan bir profili mevcut bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz. Profili değiştirmek programda yaptığınız özeleştirmeleri de kaldıracaktır.

Şayet bu ipuçlarından hiçbiri sorununuzu çözmede yardımcı olmazsa, AutoCAD‘i manuel olarak sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. Manuel olarak sıfırlama yaparak, tüm özelleştirmelerinizi ve muhtemelen hatalarınızı da kaldırarak, AutoCAD‘i ilk kurulum durumuna döndürürsünüz.

Ancak yukarıdaki seçenekler de sorunu çözemezse, o zaman, aşağıda listelediğim genel olarak bilinen sorunlar listesinde sorununuzu arayabilirsiniz.

Yazılımınızda küçük değişiklikler yaparak kolayca çözülebilen bazı özel ve bilinen sorunlar da vardır. Burada CAD kullanıcılarını en çok rahatsız eden 10 adet mesajı listeledim.

Bir nesneden daha fazla nesne seçilemiyor:

Şayet AutoCAD‘de birden fazla nesneyi seçemiyorsanız, PICKADD sistem değişkeninin değerini 1 veya 2 olarak değiştirin.

Bazı ürünler yüklenemedi:

Bu sorun, yeni yazılımların yüklenmesi ile ilgilidir. AutoCAD kurulumunun sonunda, bazı ürünlerin yüklenemediğini belirten bu hata mesajını görebilirsiniz. Autodesk forumlarında belirtilen ipuçlarını kullanarak bu sorunu çözebilir, buradan kontrol edebilirsiniz.

Dosya “File” sekmeleri eksik:

FILETAB komutunu ara yüzdeki dosya sekmelerini geri getirmek için kullanabilirsiniz, ayrıca FILETABCLOSE komutunu kullanarak dosya sekmelerini gizleyebilirsiniz. Aynı zamanda, dosya sekmelerinin görünürlüğünü Görüntü “View” sekmesinin Arabirim “Interface“ panelinden de değiştirebilirsiniz.

Farenin tekerleği Görüntü kaydırma “Pan” yapmıyor:

Şayet fare tekerine basılı tutarak sürüklemek Görüntü kaydırma “Pan” aracını etkinleştirmek yerine nesne çıtçıt menüsünü etkinleştiriyorsa, MBUTTONPAN sistem değişken değerini 1 olarak değiştirin. Böylece fare tekerine basılı tutarak sürüklemek Görüntü kaydırma “Pan” aracını etkinleştirecektir.

İmleç çizim alanında kayboluyor: 

Bu, imlecinizin çizim alanından gizlendiği, ancak normal olarak çalışmaya devam ederek şeritte görünmeye devam ettiği bilinen başka bir sorundur. Hala seçimler yapabilir ve pencereler yapabilirsiniz; ancak imleç görünmeyecektir.

Bu sorunu çözmek için komut satırına 3DCONFIG yazıp Enter tuşuna basın ve Yüksek kaliteli geometri “High quality geometry“ ve Düzgün ekran görüntüsü “Smooth line display” işaretleme kutularının işaretlerini kaldırın; diğer ayarları değiştirmeyin ve Grafik Performansı penceresini kapatmak için OK düğmesine tıklayın.

Bloklar patlatılamıyor:

Şayet çiziminizde blokları patlatmaya çalıştığınız zaman, 1 blok patlatılamadı “1 could not be exploded” hata mesajıyla karşılaşırsanız, Blok Tanımlama “Block Definition“ iletişim kutusunu kullanarak bloğun patlamasına izin vermeniz gerekir.

Komut satırına B yazın ve Enter tuşuna basın. Blok listesinden patlatamadığınız bloğu seçin ve Patlatmaya izin ver “Allow exploding“ işaretleme kutusunu işaretleyin ve yeniden tanımlanmış bloğu kaydetmek için OK düğmesine tıklayın.

Üzerine çift tıklandığı zaman yazılar “text” düzenlenemiyor:

Şayet yazı “text” veya öz nitelikleri “attribute” çift tıklama ile düzenleyemiyorsanız, DBLCLKEDIT sistem değişkeninin değerini 1 olarak değiştirin; ayrıca PICKFIRST sistem değişkeninin 1 olarak ayarlandığından emin olun.

COPY ve TRIM komutları çalışmıyor:

Bu sorun daha çok COPY ve TRIM komutları ile görülebilir; ancak diğer bazı komutlarla da olabilir.

Genellikle, bu sorun bazı özel KODLARIN “LISP” sistem değişkenlerini veya ön tanımlı komut klavye kısa yollarını geçersiz kılmasından kaynaklanır.

Bu sorunu çözmek için, her şeyin iyi çalıştığını gösteren bir çizim yapın ve Hızlı Araçlar “Express Tools” sekmesinde Araçlar “Tools” paneline gidin ve aşağıdaki şekilde görünen Sistem Değişkenleri “System Variables“ komut simgesine tıklayın. Sistem Değişkenleri “System Variables” iletişim kutusunu açmak için, alternatif olarak SYSVDLG komutunu da kullanabilirsiniz.

Sistem Değişkenleri “System Variables” iletişim kutusunun Oku… “Read…” düğmesini kullanarak, çizimdeki kayıtlı etkilenen sistem değişkenlerini belirleyin ve Tümünü  Kaydet… “Save All…” düğmesine tıklayarak çizimdeki kayıtlı etkilenen sistem değişken dosyasını (SVF) dosyası olarak dışa aktarın.

Baskı alınca bazı yazı ve semboller eksik çıkıyor:

Birçok durumda, basılı çizimde veya PDF çıktısında bazı metin veya sembollerin eksik olduğunu görebilirsiniz. Bu sorun, genellikle yazıcı veya baskı makinesi, sembolleri veya metni oluşturmak için kullanılan özel yazı tiplerini yakalayamazsa gerçekleşir.

Bu sorunu çözmek için, PLOT komutunu çalıştırın; ardından baskı makinenizi veya yazıcınızı seçin ve özelliklerini değiştirmek için, Özellikler “Properties“ düğmesine tıklayın. Özellikler “Properties“panelinden özel özellikler “custom properties“ seçeneğini seçin ve özel yazı tiplerini yakala “capture custom fonts” radyo düğmesini işaretleyin.

AutoCAD‘in daha yeni sürümleri için, PDF baskı makinelerinin özel özelliklerini “custom properties“ değiştirmek için Bastır “Plot”  iletişim kutusunda PDF seçenekleri “PDF options“ düğmesine de tıklayabilirsiniz.

AutoCAD açılış ekranı aniden kapanıyor:

Bu sorun, yazılımı başlatmaya çalıştığınız AutoCAD lisans yöneticisi ile ilgilidir ve bir süre için açılış ekranını gösterir ve sonra aniden kapanır. Bazı durumlarda, “Güvenlik sistemi (yazılım lisans yöneticisi “softlock license manager”) çalışmıyor veya yanlış yüklenmiş hata mesajını da görebilirsiniz.

Sorunu çözmek için bozuk AutoCAD lisans dosyasını yenisiyle değiştirmeniz gerekiyor. Bu durumda, AutoCAD programını yeniden yükleme sorunu çözmez.

Windows 8 ve Windows 10 kullanıcıları Ctrl + Alt Delete tuşlarına basarak görev yöneticisi açın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Servisler “Services“ sekmesini seçin. Listeden FlexNet Lisans hizmetini seçip sağ tıklayın ve açılan menüden Durdur “Stop“ seçeneğini seçin. Windows 7 kullanıcıları FlexNet Lisans hizmetini Denetim masasındaki “Control panel” Yönetimsel “Administrative“ araçların Servisler “Services kısa yolundan durdurmanız gerekir.

Lisanslama hizmetini durdurduktan sonra C: \ ProgramData \ FLEXnet klasörüne gidin ve tüm içeriğini silin. FlexNet Lisanslama hizmetine geri dönün ve sağ tıklayın ve açılan menüden Başlat “Start“ seçeneğini seçin.

AutoCAD programınızı tekrar başlatın. Şimdi AutoCAD Lisans detaylarını isteyecektir. Ürün lisans detaylarını girin. Artık programınızı sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Umarım bu makale AutoCAD yazılımınız veya çiziminizle ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olur. Şayet sizin AutoCAD ile ilgili farklı sorunlarınız varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.