1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Temellerini Öğrenme GÜN-8

Umarım değerlendirme yeteneğiniz gelişmiştir. Yani bir egzersizin zorluğunu sadece ona bakarak değerlendirebiliyorsunuzdur.

Bugünkü dersimizde de temel AutoCAD komutlarını kullanmaya devam edeceğiz ve belirli bir görevi gerçekleştirmek için, tüm komutların kullanımlarını nasıl birleştireceğimize daha fazla odaklanacağız.

İşte bugün kullanacağımız çizimler aşağıda:

Şekil 1

Şekil 2

Uygulama

İşe aşağıdaki şekilde görünen geometriyi oluşturarak başlayın.

Oluşturmanız gereken ilk nesne kırmızı renkli çemberdir. Daha sonra oktant “quadrant” nesne çıtçıtının aktif olduğundan emin olun. Bu büyük  çemberlerin merkezi olarak A noktasını seçmenize yardımcı olacaktır.

(Yukarıdaki şekilde 1 ile işaretli olan durum çubuğundaki Nesne Çıtçıt “Object snap” simgesine sağ tıklayın ve açılan listeden 2 ile işaretli olan Oktant “Quadrant” nesne çıtçıtını tıklayarak seçin.)

Doğru budama “trimm” işlemini uyguladıktan sonra, aşağıdaki şekilde görünen geometriyi elde etmiş olmalısınız.

Aşağıdaki şekilde görünen geometriyi elde etmek için, kırmızı remkli çember üzerinde OFFSET komutunu kullanın. OFSET mesafesi = 12.5 birimdir.

Uçları açık olan iki yarım çember arasına bir çizgi çizin ve R= 10 birim yarıçaplı çemberi oluşturmak için, az önce yarattığınız bu çizginin orta noktasını “midpoint” merkez olarak kullanın.

Düşeyden 30 ve 60 derece uzaktaki küçük çemberlerden bahsetmedik. Fakat bir önceki dersimizde anlattığım nesneler yaratmak için, kullandığımız teknikleri kullandığınızda bunlar sorun olmayacaktır.

Şayet bugünkü dersimizdeki alıştırma ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin. Kafa karışıklığına neden olan konuları sizin için netleştireceğim.

 

21 Günde AutoCAD Temellerini Öğrenme e-Kitap
Ücretsiz e-Kitap: Bu alıştırmalar dizisini indirin ve AutoCAD öğrenmeye devam edin. AutoCAD‘i en hızlı şekilde öğrenmek mi istiyorsunuz?


İndir!
Ücretsiz e-Kitap!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.