1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Temellerini Öğrenme GÜN-2

Bir önceki GÜN’ün  aksine, bugün daha havalı şeyleri öğrenmeye başlayacağız. İlk gün öğrendiklerimizin işe yaramaz olduğunu söylemek istemiyorum. GÜN-1 SADECE ısınma içindi.

Dün AutoCAD‘deki temel konu olan Koordinat Sistemi konusunu öğrendik ve artık çevreyi bilmelisiniz ve Komuta penceresi, Durum Çubuğu, Gezinme çubuğu gibi öğeleri tanımlamak için burada kullanılan yaygın sözcüklere aşina olduğunuzdan şüphem yok.

Aşağıdaki resmi kullanacağız ve AutoCAD kullanarak benzer bir şey oluşturabilmek için öğrenmemiz gereken her şeyi öğrenmeye çalışacağız.

AutoCAD‘de çizgiler oluşturmak için koordinat sistemini nasıl kullanacağımızı biraz öğrendik. Bu oturumda, Kartezyen koordinat sistemini bir süreliğine unutacağız.

Kartezyen koordinat sistemini kullanarak belirli bir uzunluğa sahip çizgiler çizebileceğimiz doğrudur; ancak bu yöntem daha uygundur ve gelecekte kullanacağınız yöntemdir.

Çizgileri nasıl oluşturabileceğiniz ve açıları ile nasıl oynayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uygulama

Yukarıdaki şekilde görünen geometriyi yaratmak için:

Adım 1

80 birim uzunluğunda bir çizgi çizme.

  1. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki LINE komut düğmesine tıklayın.
  2. Çizginin birinci (başlangıç) noktasını belirleyin.
  3. DİKLİK “ORTHO” modunun AÇIK olduğundan emin olun, farenizi sağa doğru hareket ettirip; klavyenizden 80 yazın ve Enter tuşuna basın.
  4. ESC tuşuna basın.

Adım 2

80 birim uzunluğundaki çizginin ilk(başlangıç)  noktasından ikinci çizgiyi başlatın ve ikinci çizgiyi 58 derecelik bir eğim açısı ile çizin.

Adım 3

58 derece eğimli 42 birim uzunluğundaki ikinci çizginin ikinci (bitiş) noktasından başlayan üçüncü çizgiyi çizin. Bu çizgi 30 birim uzunluğunda yatay bir çizgidir.

Adım 4

Şimdi yapmanız gereken tek şey 3. Adımdaki şekilde iki açık nokta arasında bir çizgi oluşturmaktır.

Egzersiz

İşte buraya kadar öğrendiklerimizi pratik yapmanıza yardımcı olacak iyi bir egzersiz. Aşağıdaki alıştırmayı yapmaya başlamadan önce AutoCAD’de ROTATE komutunu nasıl kullanacağınızı öğrenmenizi öneririm.

Şayet bu egzersizi yaparken zorluklar yaşıyorsanız, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak kafanızı karıştıran şeyleri bana bildirin. Sizin için netleştireceğim.

21 Günde AutoCAD Temellerini Öğrenme e-Kitap
Ücretsiz e-Kitap: Bu alıştırmalar dizisini indirin ve AutoCAD öğrenmeye devam edin. AutoCAD‘i en hızlı şekilde öğrenmek mi istiyorsunuz?


İndir!
Ücretsiz e-Kitap!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.