1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Temellerini Öğrenme GÜN-16

Bu AutoCAD Temellerini Öğrenme dersinde, bir dizinin “array” bir elipsin üzerine nasıl yerleştirileceğini öğrenmiştik. Bugünkü alıştırmamızı tamamlamak için bu beceriyi başka becerilerle birleştireceğiz.

Bununla birlikte; bugünkü alıştırmaya başlamadan önce, GÜN 12’de   yaptığımız alıştırmayı tekrar incelemenizi ve AutoCAD‘de ARRAY komutunun kullanımı  öğreticisini tekrar okumanızı öneriyorum.

Aşağıdaki şekilde görünen geometri bugün çizeceğimiz geometridir.

Hey! Şayet bugünkü dersimizdeki alıştırma ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin. Kafa karışıklığına neden olan konuları sizin için netleştireceğim.

Uygulama

Şimdi size, aşağıdaki şekillerde görünen geometrileri sunmak istiyorum. Bunlar, nasıl ilerlemeniz gerektiğini açıkça görmenize katkıda bulunacaktır.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz 55 x 108 ebatlarındaki elips, dizi “array” yaratmak için, kullanmak zorunda olduğunuz güzergahtır. Küçük çemberler, bu elips üzerine eşit aralıklarla dizilenmelidir.

Büyük dairenin merkezi, aşağıdaki şekilde A ile gösterilmiştir.

Aşağıdaki şekil, size tasarım yaparken önemli olacak ölçüleri göstermektedir.

Son şekildeki kırmızı çizgi, çizimi tamamlamak için, geometrinin alt kısmını yaratabilmeniz için, kullanacağınız simetri çizgisi göstermektedir.

Bu alıştırmada MIRROR ve OFFSET komutlarını kullanmanız gerektiğini unutmayın.

21 Günde AutoCAD Temellerini Öğrenme e-Kitap
Ücretsiz e-Kitap: Bu alıştırmalar dizisini indirin ve AutoCAD öğrenmeye devam edin. AutoCAD‘i en hızlı şekilde öğrenmek mi istiyorsunuz?


İndir!
Ücretsiz e-Kitap!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.