1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Tabakalarını ve Stillerini Geri Yüklemek için Kendi Sihirli Düğmenizi Oluşturma

Şayet önceden tanımlanmış ayarlar ile çiziminizi başlatmak istiyorsanız AutoCAD şablonu çok yararlıdır. Çizimi oluştururken tüm tabakaları, blokları, yerleşimleri “layout” ve gerekli tüm ayarları yapabilirsiniz. Bu sadece sizi daha üretken yapmaz ; aynı zamanda çizim standartlarını da korumanıza yardımcı olur.

Ancak şablon kullanmak bazen çizimlerinizi biraz karmaşık hale getirir. Yüzlerce tabakaya “layer” ve belki de birkaç stile sahip olabilirsiniz. Fakat bunların çoğunu kullanmazsınız. Çizim sürecinde, kullanılmayan nesneleri temizleme “purge” eğilimindeyiz.

Ancak bu, başka bir soruna neden olabilir. Temizlenen tabaka veya stilleri kullanmak istersek ne olur?

En hızlı yol nesneleri şablondan geri yüklemektir.

Tabakaları ve stilleri geri yüklemek için, yapabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Ancak, en hızlı yol çizimi mevcut çiziminize blok olarak yerleştirmektir.

İşte detaylar:

  1. Şablon dosyanızın bir kopyasını yaratın. Kopyaladığınız şablonu yeniden isimlendirin, DWT uzantısını DWG olarak değiştirin. Bildiğiniz gibi, DWT aslında bir AutoCAD çizimidir.
  2. INSERT komutunu çalıştırın. DWG çizimini araştırıp bulun. Bloğu yerleştirmek için, OK düğmesine tıklayın.
  3. AutoCAD, tüm tanımlanmış nesneleri DWG dosyasına ekler (bunlar şablonunuzdakilerle aynıdır).
  4. AutoCAD  size yerleştirme noktasını “insertion point” sorduğu zaman, iptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir. Bloğu gerçekten yerleştirmemize gerek yok, sadece
  5. AutoCAD‘in çizimdeki tüm nesneleri yerleştirmesini istiyoruz.

Hepsi bu kadar!

Sihirli Düğme (Tuş)

Artık nesneleri nasıl kolayca geri yükleyeceğinizi biliyorsunuz. Şimdi bu işlemi daha da kolaylaştırmaya çalışacağız. Nesneyi geri yüklemek için sihirli bir düğme oluşturacağız.

Bunun için özel bir komut oluşturmamız gerekiyor. Şayet Kullanıcı Arayüzü Özelleştirmeye (KAYÖ) “CUI)” aşina değilseniz, buradan özel bir komutun nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz.

Aşağıda görüldüğü üzere, makro basit:

^C^C-insert;”dosyaismi.dwg”;^C^C

Dosyaismi yerine çizim dosyanızın adını yazın. Çok basit, değil mi?

Şimdi unutmamanız gereken bir şey kaldı:

Çizim dosyanızı AutoCAD Destek Dosya Arama Klasör yolu “Support File Search Path“ olarak tanımlanan bir klasöre yerleştirin. Şayet dosyanızı farklı bir yere yerleştirmek istiyorsanız, O klasörü konumunu AutoCAD Destek Dosya Arama Klasör yolunda “Support File Search Path“ tanımlayın. Bu iş sizin için çok zor olmasa gerek değil mi?

Bu makalemde sizlere aslında çok basit olan; fakat pek düşünülmemiş bir ipucunu anlattım. Birçok kez kullanıcı Arayüzünü (KAY) “(UI)” kişiselleştirmenin zor ve karmaşık bir görev olduğunu düşünüyoruz. Aslında böyle olması gerekmiyor. Paylaşmak için sizin basit bir özelleştirme ipucunuz var mı? Şayet varsa, lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.