1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Tabakalarını “Layer” ve Stillerini “Style” Geri Getirmek için Kendi Sihirli Düğmenizi Yaratma

Şayet önceden tanımlanmış çizimi başlatmak isterseniz, AutoCAD şablonları “template” çok faydalıdırlar. Yeni çiziminizi yarattığınız zaman, tüm tabakalara “layer”, bloklara “blocks”, yerleşimlere “layout” ve gerekli tüm ayarlara sahip olabilirsiniz. Bu sizi sadece daha üretken kılmakla kalmaz; aynı zamanda çizim standartlarınızı korumanızı da sağlar.

Fakat şablon kullanmak bazen çizimlerinizi biraz karmaşık yapar. Şablonunuzda yüzlerce tabakanız “layer” ve belki de onlarca stiliniz “style” olabilir. Bunların birçoğunu kullanmayabiliriz. Çizim esnasında, kullanılmayan nesneleri kaldırmamız (temizlememiz) gerekir.

Ancak, bu başka bir probleme neden olabilir. Peki, şayet kaldırılmış (temizlenmiş) bir tabakayı veya stili kullanmak isterseniz, ne yapacağız?

Sekil-01

Şablon Dosyasından Nesneleri Geri Getirmenin En Hızlı Yolu

Tabakaları ve stilleri geri getirmenin birçok yolu vardır. Bunun en hızlı yolu çizimi o anki geçerli (aktif) çiziminize blok olarak yerleştirmektir.

Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Şablonunuzu kopyalayın. Kopyaladığınız şablona yeni bir isim verin. .DWT uzantısını .DWG olarak değiştirin.
  2. Insert block komutunu çalıştırın. Yeni oluşturduğunuz DWG dosyasını araştırıp bulun. Bloğu yerleştirmek için, OK düğmesine tıklayın.
  3. AutoCAD DWG dosyasının içindeki tanımlı tüm nesneleri (ki bu nesneler şablon dosyanızdakilerle aynıdırlar) yerleştirecektir.
  4. AutoCAD yerleştirme noktasını “insertion point” sorduğu zaman, iptal etmek için, ESC tuşuna basın. Aslında biz bloğu yerleştirmek istemiyoruz; sadece AutoCAD’in çizim içerisindeki tüm nesneleri yerleştirmesini istiyoruz.

Hepsi bu kadar!

Sihirli Düğme

Artık nesnelerin kolayca nasıl geri getirileceğini biliyorsunuz; bunu daha da kolaylaştırmaya çalışacağız. Bunun için nesneleri geri getiren sihirli bir düğme yaratacağız.

Özel bir komut yaratmamız gerekecektir. Şayet Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme KAÖ “CUI” konusuna yabancıysanız, AutoCAD’de Özel Komut Yaratma Öğreticisi isimli makalemizi okuyun.

Yaratacağımız düğme için makro çok basit olup; aşağıdadır:

^C^C-insert;”your_file_name.dwg”;^C^C

Bu makro kodunda, file name yazan yere kendi çizim isminizi yazmalısınız. Çok basit değil mi?

Sekil-02

Yapmamız gereken son bir iş kaldı: Çizimi AutoCAD’in Destek Dosya Araştırma Klasör Yolunda “Support File Search Path” olan bir klasöre koyun.

Çok karmaşık değil değil mi?

Birçok muhteşem ipucu aslında çok basittir; fakat biz onu hiç düşünmemişizdir. Çoğu zaman AutoCAD’de özelleştirme işlerinin zor ve karmaşık olduğunu düşünürüz. Tabi ki, böyle olmak zorunda değildir. Sizin basit özelleştirme ipuçlarınız var mı? Şayet varsa, lütfen yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.