1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Sistem Değişkenlerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Şayet AutoCAD tartışma gruplarına katılırsanız, sorulan birçok sorunun sadece ilgili bir AutoCAD sistem değişkeninin değiştiğinden kaynaklandığını görebilirsiniz. Kafa karışıklığına neden olan en yaygın değişkenler FILEDIA ve PICKFIRST sistem değişkenleridir. Daha fazlası da var ama bu ikisi çok yaygın.

Bu neden olur? Bu bir AutoCAD komutunu (çoğunlukla AutoCAD tabanlı dikey ürünlerde) kullandığınızda ve komut bitmeden önce iptal ederseniz olur. Ya da komut bir şekilde erken sonlanır. Sistem değişkenlerini değiştiren ancak orijinal değere geri döndürmeyen bazı AutoLISP programlarından da kaynaklanabilir. Şayet internetten çok sık AutoLISP indiriyorsanız, bu sorun meydana gelebilir. Yüzlerce sistem değişkeni vardır. Bu yüzden yeni bir LISP’’i denemeden önce orijinal yapılandırmanızı yedeklemeniz iyi bir alışkanlıktır. İndirdiğiniz LISP’i kullandıktan sonra, şayet bir şeyler ters giderse, değişkenleri kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Bu amaçla kullanabileceğimiz bir araç var: Sistem Değişkeni DüzenleyicisiSystem Variable Editor”

Bu araç, Hızlı araçların “Express tools” bir parçasıdır, bu yüzden Hızlı araçların “Express tools” yüklü olduğundan emin olmanız gerekir. Sistem Değişkeni Düzenleyicisi “System Variable Editor” sistem değişkenlerinizi kolayca düzenlemek içindir. Değişkeni görebilir, açıklamayı okuyabilir, başlangıç ve mevcut değerleri karşılaştırabilirsiniz. Şayet sistem değişkenleri ile çok oynuyorsanız, bu araç çok kullanışlıdır. Fakat aşağıdaki şekilde görünen kırmızı renkli dikdörtgene bakınız: Tüm değişkenleri kaydedebilir ve daha sonra geri yükleyebilirsiniz!

Şayet AutoCAD programınız iyi çalışıyorsa, sistem değişkenlerinizi şimdi yedekleyin!

Bunu yapmak için,

  1. Şeritin Hızlı Araçlar “Express Tools” sekmesindeki > Araçlar “Tools” panelinden Sistem Değişkenleri “System Variables” komut düğmesine tıklayın.
  2. Açılan Sistem Değişkenleri “System Variables” iletişim kutusunda, sağ alt taraftaki Hepsini Kaydet… “Save All…” düğmesine tıklayın ve dosyanız için bir konum belirleyip; (Sistem Değişkenleri-o günün tarihi) gibi bir isim verdikten sonra, Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Not: Şayet bir şeyler ters giderse, düzgün çalışan değişkenlerinizi geri yüklemek için, aynı iletişim kutusundaki Oku… “Read” düğmesine tıklayın ve daha önceden kaydetmiş olduğunuz dosyayı bulup seçerek Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.