1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Sertifika Sınavına Hazırlanma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Neden sertifika?

Autodesk tarafından yapılan sertifikasyon sınavı, CAD becerilerinizi doğrulamanın kolay yöntemlerinden biridir. Sertifikasyon özgeçmişinize güvenilirlik katar ve aynı zamanda özgeçmişinizde, bloğunuzda veya kartvizitinizde kullanabileceğiniz sertifikalı profesyonel logoya erişmenizi sağlar.

Sertifikalı bir profesyonel, potansiyel işverenleriniz tarafından görülebilen sertifikalı profesyonellerin Autodesk veri tabanına eklenir.

Sınavlara katılmak için zorunlu uygunluk kriteri yoktur ve bu sınava istediğiniz kadar katılabilirsiniz. Ancak, bu sınava 12 ay içerisinde 3 defadan daha çok katılamazsınız.

Autodesk’in tavsiyesi doğrultusunda, AutoCAD sertifika sınavlarına katılmadan önce AutoCAD ile 400 saatlik pratik çalışma deneyiminiz varsa yararlı olacaktır.

AutoCAD Sertifikası Nasıl alınır?

Sertifika sınavları, Autodesk yetkili test merkezleri tarafından yürütülen çevrimiçi “online” sınavlar olup; bu test merkezleri, sertifikasyonla ilgili tüm sorgularınız ve ihtiyaçlarınız için tek elden çözüm üretme görevi görür. Buraya tıklayarak en yakın test merkezinizi bulup sınavınıza kayıt yaptırmak için telefon ya da e-posta ile iletişime geçebilirsiniz.

AutoCAD Sertifika Sınavı Ücreti

Sertifika sınavlarının fiyatını sınav merkezlerinizden alabilir veya Certiport‘tan sınav kuponları da alabilirsiniz. Sınav genellikle 80 ila 200 USD arasındadır; ancak fiyat, bulunduğunuz yere göre değişir.

Daha önce belirttiğim gibi, coğrafi konumunuza bağlı olarak bu fiyatların değişebileceğinden, ABD adayları için sertifikasyon sınavının ücretlerini buradan görebilirsiniz.

Sınav Müfredatı

Sınav, belirli bir sürüm için değildir ve AutoCAD‘in herhangi bir sürümünü kullanarak sınava hazırlanabilirsiniz; ancak AutoCAD 2013 veya sonraki sürümlerini seçmenizi öneririm. Müfredat, sertifikalı kullanıcı “certified user“ sınavı için, oldukça basittir. Ancak sertifikalı profesyonel “certified proffesional” sınavı için, AutoCAD‘in araçları ve komutları hakkında fazla bir anlayışa ve bilgiye sahip olmanız gerekir.

Dinamik Bloklar, Sayfa Seti Yöneticisi ve Tasarım Merkezi gibi ileri düzey konuların hiçbiri ders programında yer almamaktadır. Autodesk sertifikalı kullanıcı sınavı ve için detay müfredatlarını inceleyin.

Sınav Yöntemi

Sınav çevrimiçi “online” olarak yapılmaktadır ve sınava başvururken belirttiğiniz AutoCAD yazılımı sürümüne erişebileceksiniz. AutoCAD ve sınav penceresini CTRL + Tab tuşunu kullanarak değiştirebilirsiniz. Zaman izleyici sınav boyunca görünür olacaktır. Şayet sınav gözetmeni izin verirse, sınava ara da girebilirsiniz.

Şayet sınav sırasında internet bağlantısı koparsa, sınav otomatik olarak duraklatılır. Ayrıca soruları “sonra incelemek için cevapsız” olarak işaretleyebilir ve son olarak göndermeden önce cevapları istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz.

Profesyonel sertifikasyon sınavı, 2 saatlik bir süre içerisinde cevaplandırılmak üzere toplam 35 sorudan oluşmaktadır. Soruların çoğu, sınavın başında indireceğiniz veri dosyalarına dayanacaktır.

Sorular, veri dosyalarını değiştirilmesi ve bu değişikliklere dayanan bazı değerler bulmakla ilgili olacaktır. Bazı objektif ve eşleme tipi sorular da olacaktır.

Değerlendirme ve Sonuç

Sınava girdiğiniz anda, geliştirme ve final puanlarınızla ilgili detaylı bir teşhis raporu alacaksınız. Sınavı silmezseniz, tekrar görebilirsiniz; yeniden sınav için bekleme süresi yoktur, ancak sınav için tekrar ödeme yapmanız gerekecektir.

Belgelendirme, belirli bir sürüm için sonsuza kadar geçerli kalır; bu nedenle sertifikalı durumunuzu aktif tutmak için her yıl sınava girmeye gerek yoktur. Ancak, daha yeni bir AutoCAD sürümü için sertifikasyon almak için sınava girebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.