1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Seçim İpuçları #1-Onu Seç Bunu Seç

Tek bir nesneyi veya birçok nesneyi kullanmanız gerekip gerekmediğini bilmediğiniz zamanlarda, AutoCAD, bunu yapmanın birçok kolay yolunu sağlar. Bu makalemde sizlere, nesneleri seçerken AutoCAD‘in size yardımcı olmasının birçok yoluna bakacağız. Ben bu araçları Seçim Asistan Komutları olarak adlandırıyorum.

Nesneleri Seçimin Bağırsakları

Öncelikle, AutoCAD‘de nesneleri seçmenin bağırsaklarına (veya ayarlarına) bakalım. Çizim alanızda herhangi bir yere sağ tıklayın ve açılan menüden Seçenekler “Options” seçeneğini seçin (alternatif olarak, komut satırında OP yazıp Enter tuşuna da basabilirsiniz).

Seçenekler “Options” iletişim kutusunda, Seçim “Selection“ sekmesini tıklayın. Nesneleri seçmekle ilgili her şey orada:

Bu sekmedeki tüm ayarları anlatmayacağım; ama birkaç önemli (ve harika) konuya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi Tıklama kutucuğu “Pickbox” boyut ayarı. Tıklama kutucuğunun “Pickbox” neden bu kadar küçük olduğu kullanıcılar tarafından hep soruluyor. İşte, nedeni bu ayardır. Ayar çubuğunu istediğiniz boyuta ayarlamanız yeterlidir.

Bu ayarların birçoğunu, diğer makalelerimde anlatmıştım. Ancak bahsetmek istediğim iki özellik, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere hem Seçim modları “Selection modes” hem de Tutamaçlar “Grips” kısımlarında bulunan seçim sınırları “selection limits”  alanıdır. Şayet iyi bir bilgisayarınız varsa, AutoCAD‘deki seçim deneyiminizi optimize etmek için, bu değerleri maksimum miktarına ayarlayın. Her ikisi için de, maksimum değer 32767 dir.

Önce Nesneleri Seçme

Birçok insan bunu fark etmez; ancak bir komutu başlatmadan önce bir seçim seti oluşturabilirsiniz. Aslında, AutoCAD içine alan pencere “window” ve değen pencere “crossing window” seçim yönteminin yanı sıra size birkaç yol sunar. Boş alana tıklayın ve her zaman söylediğim gibi, “Şayet ne yapacağınızı bilmiyorsanız, komut satırına bakın!” Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, üç komut satırı seçeneği olduğunu fark edeceksiniz: Fens “Fence”, içine alan Poligon “WPolygon” ve değen Poligon “CPolygon”.

Her biri çiziminizin sıkışık yerlerinde seçim yapmak için size yardımcı olacaktır. Fens “Fence” seçeneği benim favori seçeneğimdir. Çünkü sadece bir fens çizmenize izin verir (çizgi çizme gibi) ve bu fense dokunan tüm nesneler seçilir.

İçine alan Poligon “WPolygon” seçim yardımı aracı, poligonal bir seçim penceresi çizmenizi sağlar. Bu, belirli bir nesne kümesinden bir seçim seti yapmanız gerektiğinde çok yararlıdır; ancak seçmek istemediğiniz nesnelerin yanından dolanmanız gerekir. Ayrıca, bu seçim yönteminde yönüne hangi yöne doğru gittiğiniz önemli değildir.

Sonuncu araç olan değen poligon “CPolygon” aracı, içine alan poligon ile aynı şeyi yapmakla birlikte; sadece poligonun değdiği nesneleri değil, içinde kalan nesneleri seçer.

Şimdi, diğer gizli küçük bir ipucu, siz de komutu başlattıktan sonra en alttaki şekilde görünen bu seçim asistan araçlarından herhangi birini kullanabilirsiniz. Komut satırında Nesneleri Seç: “Select objects:”  veri istemi (uyarısı) görüntülendiğinde, komut satırına bunları yazmanız yeterlidir:

Son olarak, bu ipucunu bir seçim asistan komutlarını bir liste olarak özetleyelim:

Not: Tüm bunları bu makalede anlatmadım, bu yüzden maceraya atılın ve onları deneyin!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.