1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Sayfa Setleri “Sheet Sets” – Proje Yönetim Aracı

AutoCAD Sayfa Setleri “Sheet Sets” bunları kullananların en güçlü araçlarından bir tanesidir. Sayfa Setleri “Sheet Sets” AutoCAD 2005’in piyasaya sürüldüğü 2004 yılından beri kullanımdalar. Şimdi yıl 2016 ve birçok AutoCAD kullanıcısı hala Sayfa Setlerini “Sheet Sets” tam verimle kullanmıyor ve bunların potansiyel güçlerini fark etmiş değiller. Birçok kullanıcı ise, bu konuda hiçbir şey bilmiyorlar. Benim fikrime göre bu onlar için bir utançtır. Sayfa Setleri “Sheet Sets” özellikle bir proje üzerinden birden fazla kullanıcı çalıştığı zaman AutoCAD bulunan en güçlü ve etkili araçtırlar.

Sekil-01

Nedir Bu Sayfa Seti “Sheet Set” Aracı

Kullanıcılar Sayfa Setlerine “Sheet Sets” Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” vasıtasıyla ulaşırlar. Bu yönetici tipik bir AutoCAD paletidir. Ekran üzerindeki konumu değiştirilebilir; toplanabilir; gizlenebilir; kısacası palete yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. KSY “SSM” (Sayfa Seti Yöneticisi) “(Sheet Set Manager)” projeniz içerisindeki setleri, alt setleri ve çizimleri görüntületir. Bu da bizlere projenin tüm çizimlerine ulaşma imkanı sağlar. Çizim ismine tıklama sizin için dosyayı AutoCAD‘de açacaktır. Dosyanızı bulmak için araştırıcıda boğuşmanıza gerek kalmayacaktır. Sadece isme tıklayın ve KSY “SSM” çizimi size getirsin. Yazdırmak ta bu kadar kolaydır. Yazdırmak istediğiniz çizimi veya çizim setlerini seçin ve Yazdır “Print” düğmesine basın. Sayfa Setlerinde “Sheet Sets” bu iki işlemi kolayca yapmak bunları kullanma sebepleridir. Sayfa Setleri “Sheet Sets” dosyalarınıza ulaşmanızı oldukça kolaylaştırır ve size çizim dosyalarınızı açmadan toplu çıktı alma olanağı sağlar.

Yazdırma, Dosya Ulaşımı ve Proje Veri Yönetimi

Sayfa Setlerini “Sheet Sets” kullanmanın en büyük avantajı nelerdir?

  • Kolay ve hızlı yazdırma.
  • Hızlı dosya ulaşımı.
  • Proje veri yönetimi.

Tabi ki, Sayfa Setlerinde “Sheet Sets” daha fazla araç bulunmaktadır. Yukarıda sıralananlar Sayfa Setlerinin üç ana ilgi alanıdır.

Sayfa Setleri “Sheet Sets” aracılığıyla çıktı almanın avantajı işlemi oldukça hızlı olarak gerçekleştirmesidir. Sayfa Setleri “Sheet Sets” bize istediğimiz herhangi sayfa kombinasyonlarını dosyaları açmadan çıktı alma olanağını sunmaktadır.

Proje ile ilişkilendirilen (Sayfa Setine “Sheet Set” eklenen) tüm çizimler listelenmektedirler. Çizim ismine tıklama dosyayı uygun model alan sekmesinde açmaktadır. Böylece çizim dosyasının yerini arayıp bulma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Hatta yanlış çizimi açma olasılığı da yok olmaktadır. Etkinliğimizi arttıran üçüncü alan Proje veri yönetimi alanındadır. Sayfa Setleri “Sheet Sets” set içerisinde bulunan sayfalarda projeye özgü veriler depolanabilmekte ve paylaşılabilmektedir. Örneğin, projenin planlanmış bir tamamlanma tarihi olsun ve bu tarihi birçok çizimde göstermeniz gereksin. Proje devam ederken şayet bu tarih değişirse, tüm sayfalara tek tek gitmeniz ve tarihi değiştirmeniz gerekecektir. Bazı sayfalarda değişikliği yapmayı unutmanız da muhtemeldir. Fakat şayet Sayfa Setlerini “Sheet Sets” kullanırsanız, bu tarz değişiklikler ilgili sayfalara otomatik olarak işlenecektir. Sayfa Setleri “Sheet Sets” ile bir proje veri tabanı yaratabilir ve bu veri tabanını Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” içerisinden değiştirebilirsiniz. Bu verileri görüntületmeye ihtiyaç duyduğunuz her zaman, verileri kolayca Sayfa Seti bilgi kısmına yerleştirirsiniz. Sayfa Seti “Sheet Set” verileri değiştiği zaman, çizimlerinizde görüntülenen veriler de değişeceklerdir.

Sayfa Setleri “Sheet Sets” ile Yazdırma

Sayfa Setleri “Sheet Sets” çizimlerin baskıya hazırlanmasını ve topluca yazdırılmasını gerçekten çok kolaylaştırmaktadırlar. Sadece çizimlerinizi seçer ve Yazdır “Print” düğmesine tıklarsınız. Çıktıyı kağıt üzerine alabileceğiniz gibi PDF veya DWF olarak ta yazdırabilirsiniz. Sayfa Seti Sayfa Yapısı Baskınlıklarını “Sheet Set Page Setup Overrides” kullanabilir ve tüm setteki Sayfa yapılarını kolayca yapılandırabilirsiniz. Aslında dosyalarda sayfa yapılarını değiştirmezsiniz; ilişkilendirilmiş bir şablon (.dwt) dosyası yaratmış ve sayfa yapısı baskınlık ayarını orada depolamış olursunuz.

Sekil-02

Dosya Ulaşımı

Sayfa Setleri “Sheet Sets” sizi çizimlerinize hemen ulaştırırlar. Yukarıda da belirttiğim gibi, Sayfa Seti Yöneticisinde “Sheet Set Manager“ dosya ismine tıklama çizimleri açacaktır. Bu tür şeyler kullanıcılar için çok kolaydır ve kullanıcı doğru dosyayı saatlerce arayıp bulmak zorunda değildir. Bir proje üzerinde birden fazla departmanın çalıştığı zaman, bu muazzam bir yardımcıdır. Mühendislik ekibi, arazi planlama ekibi, anket ekibi ve peyzaj mimarlığı ekibi olan bir şehir planlama şirketiniz olduğunu düşünün; tüm bu ekipler aynı proje üzerinde çalışıyorlar ve farklı şekillerde projeye katkı sunuyorlar. Diğer ekip üyelerinin çizimlerine sıkça ulaşmanız gerekecektir.

  • Diğer ekip üyelerinin çizimleri içerisinde kaybolup gitmek ister misiniz?
  • Diğer bir ekip üyesine kendi dosyalarının nerede olduğunu sormak zorunda kalmak ister misiniz?

Tabi ki, istemezsiniz.

Hiç bu kadar uğraşmak zorunda değilsiniz. Şayet Sayfa Setlerini “Sheet Sets” kullanırsanız, sadece o departmanın alt setini araştırıp bulursunuz ve gördüğünüz dosya ismine tıklarsınız. Böylece birçok sorudan ve onlarca dosya paylaşımından kurtulmuş olmakla muazzam zaman kazanmış olursunuz. Bu şirketinizdeki tüm kullanıcılara doğru ve son revizyonlu çizimlere kolayca ulaşmayı garanti etmektedir.

Proje Veri Yönetimi

Sayfa Setleri “Sheet Sets” size proje üyeleri ile haberleşmede ve projenin özel verilerini paylaşmada yardımcı olabilmektedirler. Yukarıda verdiğimiz şehir planlama örneğine devam edelim; üzerinde çalıştığınız projenin 300 evden oluşacak bir konut projesi olduğunu farz edelim. Bu bilgiyi Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” içerisine koyun. Artık, arazi planlama ekibi bu bilgiye sahiptir ve ekip üyeleri bu bilgiyi kendi çizimlerine koyabilirler. Peyzaj mimarlığı ekibi de bu bilgiye sahip olduğu için, yeşillendirme çalışmalarının tasarımını bu bilgiye göre yapabilirler. Şayet konut sayısı değişecek olursa ve siz bu önemli bilgiyi sözlü olarak iletmeyi unutsanız bile ekip üyelerinin çizimleri güncel olacaktır.

Sayfa Setleri “Sheet Sets” ile Daha Fazlasına Sahipsiniz

  1. Sayfa Setlerinin “Sheet Sets” kullanımı ile sahip olacağımız üç verim geliştirme alanından bahsetmiştik. Tabii de bundan daha fazlası da vardır ve kısaca size bunları da anlatmak istiyorum. İsimlendirilmiş Görüntüler “Named Views”.  İsimlendirilmiş Görüntüler “Named Views” muhteşemdirler. Belki de bunları önceden kullanmış olabilirsiniz. Kullanıcılara hızlı bir bakış sağlayacak olan bu isimlendirilmiş görüntüleri “named views” sayfa seti “sheet set” içerisinde paylaşabilirsiniz. İsimlendirilmiş Görüntüye “Named Views” tıklandığı zaman, doğru çizim açılacak ve o görüntüye görüntü yaklaşma “zoom in” yapılacaktır.
  2. Ayrıca bir sayfa setinden “sheet set” yeni dosyalar ve klasörler de yaratabilirsiniz. Bu özellik ekipteki tüm kullanıcıların yeni bir çizim başlatmak için uygun şablon dosyasını kullanmalarını sağlar. Ayrıca kaydedilen dosyanın şirket ağında doğru yere kaydedilmesini de sağlar. Ayrıca Sayfa Setleri “Sheet Sets” ayrıca (kesit ve detay çizimleri gibi) bir standart görüntüye de yerleştirilebilirler ve bloklanabilirler. Tekrar ediyorum, bu araç daha verimli çizim yapmak isteyen herkes için çok faydalıdır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.