1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” Performans İpucu

Yavaş Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager“ kimseyi mutlu etmez. Bu yüzden, bu makalemde anlatacağım ipuçları hem AutoCAD kullanıcıları hem de Proje Araştırma “Project Navigator “ aracına sahip AutoCAD Architecture ve AutoCAD MEP gibi dikey Autodesk ürünleri için geçerlidir.

 • Ağ “network” hızınızı artırın.
 • Sayfa setindeki sayfa sayısını sınırlayın.
 • Aynı sayfa setine erişebilecek ağdaki kullanıcı sayısını sınırlandırın.
 • Yenilemeler arasındaki süreyi uzatmak için SSMPOLLTIME sistem değişkeninin değerini artırın. Varsayılan yenileme süresi 60 saniyedir, ancak bunu maksimum 600 saniyeye (10 dakika) kadar artırabilirsiniz. Not: Sistem değişkeni SSMSHEETSTATUS, zamanlayıcının çalışması için, 2 olarak ayarlanmalıdır.
 • SSMSHEETSTATUS değerini 0 olarak ayarlayarak, sayfa setlerinin otomatik olarak yenilenmesi özelliğini kapatın (bu durumda, yenileme elle manuel olarak yapılmalıdır). Bir ağdaki tüm kullanıcılar için bu (veya bir önceki) değişikliği yapmak, bir DST dosyasından gelen ve giden trafik miktarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Şayet Windows işletim sisteminizde etkinleştirilmişse Çevrimdışı Dosyalar ayarını kapatın. Bu ayar etkinse, Sayfa Seti Yöneticisinin “Sheet Set Manager” bir dosya araması sırasında bilgi yoklaması sırasında çevrimdışı klasörler de aramaya dahil edilebilir.

Not: SSM çevrimdışı klasörleri açık bir şekilde kontrol etmez; bu, bir dosya araması yapıldığında Windows işlevlerinin bir sonucudur. Çevrimdışı dosyaları kapatmak için şu adımları izleyin:

 • Windows Gezgininde “Windows Explorer”, Araçlar “Tools” menüsüne tıklayın.
 • Klasör Seçenekleri iletişim kutusunda Çevrimdışı Dosyalar sekmesini tıklatın ve Çevrimdışı Dosyalar onay kutusunu temizleyin.
 • Alanların “Field” ne sıklıkta yenilendiğini kontrol edin. Şayet sayfalarınızda çok fazla alan “field” varsa ve bunlar sık sık güncelleniyorlarsa, bu sayfa setini olumsuz yönde etkiler. FIELDEVAL sistem değişkenini veya Seçenekler “Options” iletişim kutusu içerisinde (Kullanıcı Tercihleri “User Preferences“ altında > Alan Güncelleme Ayarları “Field Update Settings”) kontrol edin ve alanların “field” hangi sıklıkla değerlendirildiğini ayarlayın.
 • Şayet kullanmıyorsanız DST dosyasını kapatın. Bu, Sayfa Seti Yöneticisini basitçe kapatmaktan farklıdır. SSM ağacının en üstündeki sayfa seti ismini sağ tıklatmanız veaçılan kısa yol menüsünden Sayfa Setini Kapat “Close Sheet Set“ seçeneğini seçmeniz gerekir.
 • Arka plan yayınlamayı “background publish” devre dışı bırakın.
 • İlişkili bir çizimi yüklediğinizde bir DST dosyasının otomatik olarak açılmasını önlemek için, SSMAUTOOPEN sistem değişkenini kapalı duruma getirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.