1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Şablonlarını “Template” Kaydetme ve Kullanma

Anlıyorum ki, bazen sadece tabakalarınızı “layer”, stillerinizi ve bunların ayarlarını oluşturmakla kalmıyor; aynı zamanda çizimlerinizi de şablonlarınızın içerisine koyuyorsunuz. Yaptığımız en ortak şey antet bloğunu yerleşimimize koymak. Bunun için ben farklı kütüphanelere sahibim ve ihtiyacım olduğu zaman, bunları çizimime yerleştirmeyi tercih ediyorum.

Tabi ki, farklı iş kollarını farklı iş akışlarına sahip olduğu için, bu sizin için iyi bir yol olmayabilir.

Şayet şablon “template” dosyanız içerisine ilave nesneler koyma ihtiyacı duyuyorsanız, lütfen yorum yazarak hangi nesnelere ihtiyaç duyduğunuzu bizlerle de paylaşın.

Şimdilik, şablon “template” dosyanızı tamamladığınızı kabul edelim. Fakat şayet henüz kendinize özel bir şablon “template” dosyası yaratmadıysanız, Kendi AutoCAD Şablonunuzu Hazırlama isimli makaleyi okuyup talimatları uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Şimdi şablonları “template” kaydetme ve kullanma konusuna devam edelim.

Şablonu “Template” Kaydetme

AutoCADşablonları “template” temelde sadece bir AutoCAD çizimidirler. Çizimi bir şanlona “template” kaydetmek için, çizimi açın. Programın Uygulama Düğmesinden (sol üst köşedeki A harfi şeklindeki düğme), Farklı Kaydet “Save as” komut düğmesi altında AutoCAD çizim şablonu “AutoCAD drawing template” komutunu seçin [Farklı Kaydet “Save as”> AutoCAD çizim şablonu “AutoCAD drawing template”].

Sekil-01

Ama gerçek şu ki, Windows Dosya Araştırıcısında “File Explorer” çiziminizin dosya uzantısını .dwg den .dwt’ye değiştirseniz de olacaktır.

Şablonunuzu “Template” bilgisayarınızda paylaşılan bir konuma koymak isteyebilirsiniz. Böylece ofisinizdeki tüm AutoCAD kullanıcıları aynı şablon “template” dosyasını kullanabilirler.

Şablonu “Template” Kullanma

Peki şablonu “template” nasıl kullanabiliriz?

Yeni bir çizim dosyası yaratacağımız zaman, önceden yarattığımız bu şablonu “template” seçebiliriz.

Ön Tanımlı Şablonu “Template” Ayarlama

Artık kendi şablonlarımıza “template” sahip olduğumuza göre, AutoCAD’in yeni çizimi ön tanımlı  acad.dwt şablonunu “template” kullanmak yerine kendi şablonumuzu “template” kullanmasını isteriz.

AutoCAD’in ön tanımlı şablon “template” dosyasını değiştirmek için, komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basarak Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açın. Dosyalar “Files” sekmesinde şablon ayarları “template settings” kategorisi altında, QNEW komutu için ön tanımlı şablon dosyası ismi“default template file name for QNEW” öğesini kendi şablonunuz olacak şekilde değiştirin.

Sekil-02

Başlangıç Menüsünü Görüntületme

Burada problem AutoCAD’in başlangıçta hep ön tanımlı şablonu “template” yüklemesidir. Şayet çizimlerinizde farklı şablonlar “template” kullanıyorsanız,  you use different templates in many drawings, AutoCAD açıldığında kullanmak istediğiniz şablonu “template” seçmek istersiniz.

Ben STARTUP sistem değişkeninin değerini 1 olarak ayarlamayı tercih ediyorum. Bu yöntemi tercih etmemin sebebi, AutoCAD’in açılışta kullanıcıya uygun şablonu “template” seçme olanağını tanımasıdır.

Sekil-03

Ön Tanımlı Şablonun “Template” Konumu

Şayet şablonlarınızı “template” yerel bilgisayarınızda veya ağ üzerinde özel bir klasörde saklamak istiyorsanız,  ön tanımlı şablon “template” konumunu değiştirmelisiniz.

Sekil-04

CAD Standartları ile Çalışma

Artık şablonunuzu “template” ayarladığınıza göre; bu şablonu “template” standart olarak kullanabiliriz.

Şablonu “Template“ standartlar dosyası (.dws) olarak kaydedebilirsiniz.  Çizim standartları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Sekil-05

Şayet kullanıcıya özel kağıt ebatlarını kullanırsanız, CAD standardı bu özel ebatları tanımayacaktır. Stil listesinin faydası bulunmasının kolay olmasıdır. Kullanıcılara hangi kağıt ebatlarını kullanabileceklerini bildirerek standart olmayan metin stillerinin kullanımını azaltabilirsiniz.

Şimdi her bir kağıt ebatı için farklı bir metin stili seçmek zorunda olup olmadığınıza bakalım. (Ben genellikle 3 farklı metin stili kullanıyorum). Şayet çiziminiz içerisinde standarda uymayan metinler varsa, CAD standardı özelliğinin sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Tartışma

Siz de şablonlarınızı “template” çalışma arkadaşlarınızla paylaşıyor musunuz? Bu şablonları “template” yerel bir klasöre mi yoksa paylaşılan bir klasöre mi kaydediyorsunuz?

  1. AutoCAD’in ilk başlangıcında şablon seçmek için, Bir Şablon Kullan “Use a Template” iletişim kutusunu kullanıyor musunuz?
  2. CAD standartları özelliğini hiç kullandınız mı? Şayet kullandıysanız, bu özelliğin faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.