1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Şablonlarını “Template” Kaydetme ve Kullanma

AutoCAD ile daha verimli çalışma serisinin bu makalesinde de şablonlar “template” konusuna devam ediyoruz.

AutoCAD kullanıcılarının bazen tabakaları “layer”, stilleri ve bunların ayarlarını ayarlamadıklarını görüyorum. Bazen de kullanıcılar çizimleri şablonlarının “template” içerisine koyuyorlar. Yapılan en yaygın işlem antet bloğunu şablonun “template” içerisine koymaktır. Ben bu konuda farklı kütüphaneler oluşturmayı ve ihtiyaç duyduğum zaman, kütüphanemden uygun antet bloğunu çizimime yerleştirmeyi tercih ediyorum.

Her zaman söylediğim gibi, belirli endüstri (mühendislik) dallarının farklı akış şemaları olduğu için, benim yöntemim sizin için iyi bir yöntem olmayabilir.

Şayet siz hala şablonunuza “template” başka şeyler koyma ihtiyacı duyuyorsanız, yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşın.

Bu noktada, şablonumuzun “template“ tamamlandığına hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.

Şimdi, şablonları “template” kaydetme ve kullanma konularını inceleyerek konumuza devam edelim.

Şablonu “Template” Kaydetme

AutoCAD şablonu “template” temelde sadece bir AutoCAD çizimidir. Çizimi bir şablon “template” olarak kaydetmek için, öncelikle çizimi açın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Uygulama Düğmesi içerisinde Farklı Kaydet “Save as” komutunun altında AutoCAD Çizim Şablonu “AutoCAD Drawing Template” komutunu seçin.

sekil-01

Fakat işin gerçeği, sadece çizim dosyanızın uzantısını dwg den dwt ye değiştirseniz de olur.

Şablonunuzu “Template” paylaşılan bir konumda bulundurmak isteyebilirsiniz; böylece ofisinizdeki tüm AutoCAD kullanıcıları aynı şablon dosyasını kullanabilirler.

Şablonu “Template” Kullanma

Peki şablonu “template” nasıl kullanabiliriz?

AutoCAD’de yeni bir çizim dosyası yaratacağımız zaman, şablonumuzu seçebiliriz.

Ön tanımlı Şablonu “Template” Ayarlama

Artık ken şablonlarımıza “template” sahibiz ve AutoCAD’i ön tanımlı acad.dwt şablonunu kullanarak açmak yerine kendi şablonumuzu ön tanımlı şablon haline getirerek açmak istiyoruz.

Bu değişikliği yapabilmek için, komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basarak AutoCAD’in  Seçenekler “Option” iletişim kutusunu açın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, iletişim kutusunun Dosyalar “Files” sekmesinde, Şablon Ayarları “Template Settings” kategorisi altında, QNEW komutu için ön tanımlı şablon dosyası “Default template file name for QNEW” öğesinin altındaki dosyayı kendi şablon dosyanız ile değiştirin.

sekil-02

Başlangıç Menüsünü Gösterme

Burada problem  AutoCAD’in her yeni oturum başlangıcında ön tanımlı şablonu “template” yüklemesidir. Şayet birçok çizimde farklı şablonlar kullanıyorsanız, you will want to choose which one before AutoCAD’de yeni çizimi açmadan önce hangi şablonu istediğinizi seçmeniz gerekecektir.

Ben önceleri STARTUP sistem değişkenini 1 olarak ayarlamayı tercih ediyordum. AutoCAD’in  2012 sürümünden beri, artık STARTUP sistem değişkeninin değerini 2 olarak ayarlamayı tercih ediyorum. Bu yöntemi tercih ediyorum; çünkü bu yöntem hatırlatıcı gibi çalışıyor ve kullanıcıyı uygun şablonu seçmeye zorluyor.

sekil-03

Ön tanımlı Şablonun “Template” Konumu

Şayet şablonlarınızı “template” ister yerelde isterse ağ üzerinde özel bir konumda tutuyorsanız, ön tanımlı şablon ”template” konumunu değiştirmelisiniz.

sekil-04

CAD Standartlarıyla Çalışma

Artık iyi bir şablon “template” ayarladığımıza göre, bu şablonu “template” bir standart olarak kullanabiliriz.

Şablonu “Template” bir .dws dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Çizim standartları hakkında bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

sekil-05

Teknik ressam ve Murat rumuzlu site kullanıcılarımızın şablonları “template” olabildiğince basit tutmak gerektiğini bildiren iyi bir iddiaları var. Bu arkadaşlarımız yazı “text” ebatını 0 olarak kullanarak minimum sayıda stil kullanmayı tercih ediyorlar. Bu tekniği kullanmanın dezavantajı kullanıcıların yazı “text” ebatını istedikleri ebata ayarlayabilmeleridir. Şayet kullanıcı özel yazı “text” ebatı kullanırsa, CAD standardı bunu tanıyamaz. Bu tekniği kullanmanın faydası ise, stil listesi sadeleşir ve aranan stilin bulunması kolaylaşır. Kullanıcılara baskı esnasında hangi yazı “text” ebatlarını kullanmaları gerektiği bilgisini vererek standart dışı yazıların kullanılmasını minimize edebilirsiniz.

Şimdi her bir kağıt ebatı için farklı yazı “text” stili kullanmak zorunda olduğunuzu (Ben genellikle her kağıt ebatında 3 yazı “text” stili kullanırım) kabul edelim. Çiziminizi kontrol etmek için, CAD standardını kullanabilir ve çiziminizde standarda uymayan yazılar “text” olduğu zaman, uyarı alabilirsiniz.

Tartışma

 

  1. Sizin şablonlarınız da çalışma arkadaşlarınız tarafından kullanılıyor mu? Bu şablonlarınızı yerel klasörde mi yoksa ağ üzerinde paylaşılan bir klasörde mi bulunduruyorsunuz?
  2. Şablonları seçmek için, başlangıç iletişim kutusunu kullanıyor musunuz?
  3. CAD standardını kullanıyor musunuz? Şayet kullanmıyorsanız, bu özelliğin işinize yarayacağını düşünüyor musunuz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.