1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Pano “Clipboard” İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Çizimdeki verileri kopyaladığınız zaman, veriler geçici olarak panoya alınır ve o verileri yapıştırdığınızda panoya erişilir. AutoCAD verileri panoya daha kesin ve seçici bir biçimde aktarmanıza yardımcı olabilecek birçok araca sahiptir.

Bu makalemde sizlere ilginç ve kullanışlı AutoCAD pano komutlarını anlatacağım.

COPYBASE:

Bu komut, nesneleri bir taban “base” noktası ile seçmenize izin verir. Komut satırına COPYBASE yazıp Enter tuşuna basın; ardından çizim alanından taban noktasını seçin ve kopyalamak istediğiniz nesneleri seçin ve tekrar Enter tuşuna basın.

Çizime yapıştırdığınızda, , nesneyi yerleştirmek istediğiniz noktayı belirlemenizi ister ve bu, çiziminizi tam olarak yerleştirmenize yardımcı olur. Kopyaladığınız nesneleri aynı çizime veya başka bir çizime yapıştırmak için, PASTECLIP komutunu kullanabilirsiniz.

COPYCLIP:

Bu komut taban “base” noktası hariç COPYBASE komutuna benzer. Bu durumda, nesneler panoya kopyalanacak ve komut herhangi bir taban noktasını belirlemenizi istemeyecektir.

CUTCLIP:

Nesneleri çizimdeki orijinal yerinden keser ve nesneler orijinal çizimden silinir ve daha sonra bu nesneleri panodaki aynı çizimdeki başka herhangi bir yere veya başka bir çizime yapıştırabilirsiniz.

PASTECLIP:

AutoCAD için belirgin Yapıştır “Paste” komutudur; bu komut o anki aktif (geçerli) çizimde panoda bulunan  nesneleri yapıştıracaktır. Bu komutu, çizim nesnelerini birden fazla çizime yapıştırmak için de kullanabilirsiniz.

PASTEBLOCK:

Komutun önerdiği gibi, panoya kopyalanmış nesne veya nesneleri o anki geçerli (aktif ) çizime bir blok halinde yapıştıracaktır. Nesneler çizime bir blok halinde yapıştırdıktan sonra, AutoCAD, bloğa isim olarak A$605D409A gibi  tamamen rasgele bir karakter dizisi atayacaktır; ancak şayet isterseniz, RENAME komutunu kullanarak bu bloğu anlamlı bir şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

PASTEORIG:

Bu komut, bir çizimden kopyalanan nesneleri orijinal koordinatlarını koruyarak diğer çizime yapıştıracaktır. Şayet nesneleri COPYBASE komutunu kullanarak kopyalarsanız, PASTEORIG komutunu uygularken AutoCAD bir taban “base” nokta istemez ve nesneler orijinal koordinat değerleri korunarak yapıştırılır.

PASTEASHYPERLINK:

Bu komut, seçilen nesnenin ne olduğuna bakılmaksızın seçilen nesnenin bağlantısını “hyperlink“ AutoCAD çizimine, yapıştıracaktır. Örneğin, bilgisayarınızın masa üstünde bir PDF belgeniz varsa ve onu herhangi bir çizim nesnesiyle ilişkilendirmek istiyorsanız, o PDF dosyasını seçin veCtrl C tuşlarına panoya  kopyalayın; çizimi açın ve komut satırına PATEASHYPERLINK yazıp; PDF dosyası ile bağlantılamak istediğiniz çizim nesnelerini seçin ve Enter tuşuna basın.

Bu işlemi tamamladıktan sonra, imlecinizi çizimdeki nesneye getirin ve klavyedeki CTRL tuşunu basılı tutun ve çizim nesnesine tıklayın, o nesneye bağlı PDF belgesinin açılacağını göreceksiniz.

Ayrıca, AutoCAD‘in diğer kopyalama komutlarının çalıştığı ilginç yollar da vardır ve bu tür bir komut, tek bir komutla birden çok görevi gerçekleştirme olanağı veren COPYM komutudur.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.