1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Pafta Ayarı “Pafta Ayarı “Page Setup””  Hakkında Her Şey

AutoCAD’in yerleşim “layout” özelliği, üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilecek bir özelliktir. Bu makalemde sizlere, pafta ayarını “page setup” nasıl yaratacağınızı ve bu pafta ayarı “page setup” için bir antet bloğu oluşturmayı anlatacağım. Böylece gelecekteki tasarımınızda bu pafta ayarını “page setup” ve antet bloğunu hızlıca kullanabileceksiniz.

Pafta Ayarı “Page Setup” ile Çalışma

Öncelikle bir pafta ayarı “page setup” yaratıyoruz. Pafta ayarı “Page setup”, sayfa boyutu, baskı ölçeği ve çizim stili gibi bilgilere sahiptir. Pafta ayarı “page setup”, ayarları kaydetmenize izin verir ve böylece yerleşimi “layout” her oluşturuşunuzda ayarları değiştirmeniz gerekmez.

Yeni Bir Çizim Yaratma

AutoCAD‘i açın ve yeni bir çizim başlatın. Bu çiziminiz için uygun bir şablon kullanın. Henüz özel bir şablonunuz yoksa, metrik birimler için acadiso.dwt veya emperyal birimler için acad.dwt şablonunu kullanabilirsiniz. Bu eğitim için acadiso.dwt şablonunu kullanın.

Pafta Ayarı “Page Setup” Yaratma

Pafta ayarı “page setup” ile çalışmak için bir yerleşimde “layout” olmanız gerekir. Açmak için Yerleşim1 “Layout1” sekmesini tıklayın.

Bir yerleşime “layout” gittikten sonra, şeridinizde Yerleşim “Layout” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayın; ardından Yerleşim “Layout” panelindeki Pafta Ayarı “Page Setup” komut düğmesini bulun. Pafta Ayarı  “Page Setup” komut düğmesine tıklayın.

Alternatif olarak, komut satırına PAGESETUP yazıp Enter tuşuna da basabilirsiniz.

Pafta Ayarı Yöneticisinde “Page Setup Manager“ Yeni “New” düğmesine tıklayın. Bu yeni pafta ayarını A3 PDF olarak adlandırın ve OK düğmesine tıklayın.

AutoCAD Pafta ayarının “Page setup ayarlarını açacaktır. Aşağıdaki ayarları kontrol ettiğinizden emin olun:

  1. Baskı makinesi ismini “Plotter name” AutoCAD PDF (Genel Dokümantasyon)AutoCAD PDF (General Documentation)” olarak değiştirin.
  2. Kağıt boyutunu “Paper size” ISO A3 olarak değiştirin.
  3. Baskı Alanı “Plot Area” kısmını Yerleşim “Layout” olarak değiştirin.
  4. Baskı Ölçeğini “Plot Scale” 1: 1 olarak değiştirin.
  5. Baskı stil tablosunu “Plot style table” ctb olarak değiştirin.

OK düğmesine tıklayın. Artık listede yeni pafta Ayarını “page setup” göreceksiniz.

Pafta Ayarının “Page Setup” Uygulanması

Listeden A3 PDF isimli pafta ayarını “page setup” seçtikten sonra O anki Geçerli (Aktif) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın.

Ayrıca pafta ayarını “page setup” mevcut yerleşime “layout” uygulamak için, pafta ayarının “page setup” ismine çift de tıklayabilirsiniz.

Bu iletişim kutusunda pafta ayarını “page setup” başka bir DWG dosyasından içe aktarabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, yerleşimin “layout” adı artık pafta ayarının “page setup” ismini de gösterir.

Antet Bloğunun Ebadı

Pafta ayarı “Page setup” uyguladıktan sonra, yerleşimi “layout” kontrol edin. Beyaz alandaki kesikli çizgiye dikkat edin. Beyaz alan kağıt boyutunuzu gösterir ve kesikli çizgiler yazdırılabilir alanı gösterir. Yazdırılabilir alanın sol alt köşesi, yerleşiminizin “layout” orijinidir. (0,0 koordinatı)

Antet bloğunuzun yazdırılabilir alan boyutuna uyması gerekir. Şimdi soru şu: Antet bloğunun boyutu ne olmalıdır?

Pafta ayarınızı “Page setup” nı tekrar açın. A3 PDF isimli pafta ayarını “page setup” seçin ve Düzenle “Modify düğmesine tıklayın. Pafta ayarı “page setup” iletişim kutusunda, baskı makinesi “plotter” adının yanındaki Özellikler “Properties” düğmesine tıklayın.

Kullanıcı tanımlı Kağıt Boyutları & Kalibrasyon “Under User-defined Paper Sizes & Calibration “ öğesi altında > Standart Kağıt Boyutlarını Düzenle (Yazdırılabilir Alan) “Modify Standard Paper Sizes (Printable Area)” altında, kullandığınız kağıt boyutunu seçin (ISO A3). Altta listelenen yazdırılabilir alanı görebilirsiniz.

İşte bu sizin antet bloğu ebadınızdır.

Yazdırılabilir alan farklı yazıcılar için farklı olabilir. Fark önemli değil ve yazdırılabilir alanı ayarlamak için kenar boşluğunu değiştirebilirsiniz. Şayet birden fazla baskı makineniz/yazıcınız varsa, farklı antet blokları oluşturmanız veya yazdırılabilir alanı uydurmanız gerekebilir.

Antet bloğunu kendiniz oluşturabilirsiniz; ancak bu sefer bu alıştırma bloğunu buradan (2018 sürümü) veya (2013 sürümü) indirebilirsiniz.

Yerleşim1 “Layout1” sekmesinde, Blok Yerleştir “Insert Block” aracını etkinleştirin.

  1. İndirdiğiniz antet dosyasını araştırıp bulun.
  2. Yerleştir “Insert” iletişim kutusunda, Yerleştirme Noktası “Insertion Point” kategorisinde Ekranda Belirle “Specify On-Screen“ işaretleme kutusunun işaretini kaldırın. X, Y ve Z değerlerinin sıfır (0)  gösterdiğinden emin olun.

OK düğmesine tıklayın. Antet  bloğunun doğru şekilde yerleştirildiğini görmelisiniz.

Pafta Ayarı “Page Setup” Kullanımı Hakkında Daha Fazlası

Pafta ayarı “Page setup” çizerken ayarları hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlar. Pafta ayarını “Page setup” sadece bir kez ayarlamanız yeterlidir; sonra tüm gelecek çizimleriniz için kullanabilirsiniz. (Elbette aynı ayarlara sahiplerse)

Ayrıca PUBLISH komutunu kullanırken Pafta ayarını “Page setup” kullanmanın avantajlarını da görürsünüz. Baskı ayarlarını tanımlamadan çizimlerinizi hızlı bir şekilde toplu olarak bastırabilirsiniz.

Siz Pafta ayarın “Page setup” aracını hiç kullandınız mı? Size yardımcı oldu mu? Deneyiminizi bizimle paylaşır mısınız?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.