1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Özelleştirme Öğreticisi-Basit Çizgi Tipleri Yaratma

Basit çizgi tipleri çizgi “dash”, boşluk “space” ve noktalardan “dots” oluşan çizgi tipleridir. Diğer taraftan karmaşık çizgi tipleri basit çizgi tiplerini oluşturan karakterlerin yanı sıra yazılar ve/veya şekiller de içerebilirler. Aşağıdaki şekilde bazı basit ve karmaşık çizgi tipi örneklerini görmektesiniz. Bu makalemde sizlere basit çizgi tiplerini nasıl tanımlayacağınızı ve kullanacağınızı anlatacağım.

 Sekil-1

Çizgi tipleri “Linetypes” LIN uzantılı metin dosyası içerisinde tanımlanırlar. AutoCAD’de iki adet ön tanımlı LIN uzantılı dosya bulunmaktadır. Bunlar: acad.lin ve acadiso.lin dosyalarıdır. Ken çizgi tipi tanımınızı bu iki dosyadan birinin içerisine ekleyebileceğiniz gibi; kendi LIN dosyanızı da yaratabilirsiniz. Mevcut dosyalarınızın içeriklerinin değişmemesi için, kendi LIN dosyanızı yaratmanız daha güvenli olacaktır.

 Not: Şayet AutoCAD’in 2004 sürümünden daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız,

 1. AutoCAD’de yeni bir dosya açın.
 2. Komut satırına Notepad yazın ve iki kez Enter tuşuna basın. Notepad penceresi görüntülenecektir.
 3. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Notepad penceresinde çizgi tipiniz için, uygun metni yazın.
Sekil-2
NOTLAR:

Yukarıdaki şekilde görünen örnek Autocadbeyni_lt.lin çizgi tipi dosyasında:

 • İlk satır çizgi tipinin başlığı olarak isimlendirilmektedir. Başlık yıldız (*) ile başlamalıdır. Yıldızdan hemen sonra ise, çizgi tipinin ismi (Örnekte: 3DASHDOT) gelmelidir. Çizgi tipinin isminden sonra virgül koyarak çizgi tipi ile ilgili açıklayıcı metin (Örnekte: çizgiler ve noktalar) ilave edilebilinir.
 • İkinci satırçizgi tipinin tanımlandığı yerdir. Tanım satırı her zaman A harfi ile başlamalıdır ve bu harf Hizalama “Alignment” anlamındadır.A hizalama “alignment” karakterinden sonra bir virgül (,) konmalı ve çizgi tipinin tanımı yapılmalıdır. Çizgi tipi tanımı yapılırken; çizgi, nokta veya boşluk değişiklikleri arasına virgül (,) konmalıdır.
 • Pozitif sayılar çizgi anlamına gelmektedir. (yani Örnekte: 75 0.75 birim uzunluğunda çizgi).
 • Negatif sayılar boşluk anlamına gelmektedir. (yani Örnekte: -.2525 birim uzunluğunda boşluk).
 • Sıfırlar (0) nokta anlamına gelmektedir.
 • Çizgi tipinin tümünü değil; sadece tekrarlanan şekiller parçasını tanımlamak yeterlidir.
 1. Dosyayı autocadbeyni_lt.lin olarak kaydedin.
 2. AutoCAD’de komut satırına LT yazarak Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görünen Çizgi Tipi Yöneticisi “Linetype Manager” iletişim kutusu açılacaktır.
Sekil-3
 1. Yükle “Load” düğmesine basın. Aşağıdaki şekilde görünen Çizgi Tiplerini Yükle veya Tekrar Yükle “LoadorReload Linetypes” iletişim kutusu görüntülenecektir.
Sekil-4
 1. Dosya “File” düğmesine tıklayın.
 2. Aşağıdaki şekilde görünen Çizgi Tipi Dosyası Seç “Select Linetype File”iletişim kutusunda kaydetmiş olduğunuz autocadbeyni_lt.lin dosyasını bularak seçin.
Sekil-5
 1. Aşağıdaki şekilde görünen Çizgi Tiplerini Yükle veya Tekrar Yükle “LoadorReload Linetypes” iletişim kutusunda artık  3DASHDOT isimli çizgi tipi görünecektir.
Sekil-6
 1. Bu çizgi tipini seçin ve OK düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi çizgi tipi artık Çizgi Tipi Yöneticisine “Linetype Manager” yüklenecektir.
Sekil-7
 1. OK düğmesine basın.
 2. Çizim alanında bu çizgi tipini kullanmasını istediğiniz nesneleri seçin.
 3. Aşağıdaki şekilde görünen Çizgi Tipi Kontrol “Linetype Control”aşağı açılır listesinden 3DASHDOT isimli çizgi tipini seçin.
Sekil-8
 1. Nesnelerin seçimini bırakmak için Esc tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi artık nesneleriniz 3DASHDOT çizgi tipi ile görünecektir.
Sekil-9

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.