1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Özelleştirme Araçlarını Kullanma

Her ne kadar bir önceki makalemin AutoCAD ile daha verimli çalışma serisinin son makalesi olduğunu söylemiş olsam da bir site kullanıcısından gelen istek üzerine bu seri için bir makale daha yayınlamak gerekli oldu. Umuyorum ki bu AutoCAD ile daha verimli çalışma serisinin son makalesini olacak; bundan sonra AutoLISP konusuna dalacağız. Daha önce AutoCAD şablonlarını “template” optimize etme, blokları yönetme ve kullanma konularını işlemiştik; son konumuz ise AutoCAD Çizim Dosyalarını Yönetme ve Paylaşma konusuydu.

Bu son konu başlığında, AutoCAD üretkenliğinizi arttıracağını düşündüğüm son konuyu tartışmak istiyorum.

sekil-01

Komut Takma adları “Alias” ile Çalışma

Her yeni AutoCAD sürümünü yüklediğim zaman, yaptığım ilk özelleştirme AutoCAD’in komut takma adlarını “alias” düzenlemektir. Hemen hemen tüm AutoCAD kullanıcılarının komut satırını kullandıklarına inanıyorum. Komutları komut satırına yazarak çalıştırabiliyoruz. Örneğin, LINE çizgi çizme aracını çalıştıracaktır. Ayrıca, komut takma adları “alias” olarak tanımlanan kısa yollar da bulunmaktadır. Komut satırına L yazıp Enter tuşuna basmak LINE yazıp Enter tuşuna basmak ile aynıdır.

AutoCAD kendi ön tanımlı takma adlarına “alias” sahiptir; fakat biz bunları farklı kullanmayı isteriz. Örneğin, ben COPY komutu için ön tanımlı takma ad “alias” olan CO takma adını “alias” kullanmayı sevmem ve bunu C takma adı “alias” ile değiştiririm. Tabi, C takma adı “alias” CIRCLE komutu için ön tanımlı olduğu için, öncelikle CIRCLE komutunun takma adını “alias” CI olarak değiştirmek gerekir.

Takma adların “alias” kullanımı çok kolaydır ve çok faydalıdırlar; fakat bunlar sadece kendi bilgisayarınız içindir ve başka bilgisayarda yüklü AutoCAD’de çalışmayacaklardır. Başka birisinin bilgisayarınızı kullandığınız (veya başka birisi sizin bilgisayarınızı kullandığı) zaman, kafa karışıklığına sebep olabilirler. En iyisi kendi kendi acad.pgp dosyanızın yedeğini yaratmaktır.

Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme KAÖ “CUI” Aracı ile Çalışma

AutoCAD’i özelleştirme konusunda bir sonraki seviye kullanıcı arayüzü ile çalışma konusudur. Bunu Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme Yöneticisini KAÖ “CUI” kullanarak yaparsınız.

Komut satırını kullanarak takma adlara “alias” ulaşabilirken; Kullanıcı Arayüzünde KAÖ “CUI” yaptığınız özelleştirmelere şeritten veya araç çubuklarından ulaşabilirsiniz.

Sadece ön tanımlı AutoCAD komutlarını kullanmak yerine, özel komutlar yaratmak için, basit makrolar hazırlayabilirsiniz.

AutoCAD’de Özel Komutları nasıl yaratacağınızı öğrenmek için, burayı tıklayın.

Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme KAÖ “CUI” dosyası ile ilgili ilginç olan şey, düzenlediğiniz dosyayı tüm çalışma arkadaşlarınızla paylaşabilmenizdir. Biz bunu kurumsal Kullanıcı Arayüzü Özelleştirmesi KAÖ “CUI” olarak adlandırıyoruz. Şayet daha fazla araca ihtiyaç duyarsanız, tek yapmanız gereken şey Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme KAÖ “CUI” dosyasını düzenlemektir.

Programlama ile Çalışma

AutoCAD’i özelleştirme konusunda bir sonraki seviye ise programlamadır. Günümüzde, AutoCAD yeteneklerinizi ücretsiz olarak geliştirmek için, birçok özel programlama seçenekleri vardır. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz AutoLISP ve eklentiler sunan siteler olduğu gibi; şayet AutoLISP veya .NET programlama biliyorsanız, kendi programlarınızı da yapabilirsiniz.

Eklentileri “Add ins” Bulma

Benim de şiddetle tavsiye ettiğim eklentileri bulabileceğiniz tek yer resmi AutoCAD exchange uygulama merkezidir. Bu merkeze AutoCADiçerisinden AutoCAD exchange sayfasından ulaşabilirsiniz. Burada bazıları ücretsiz, bazılarıysa ücretli birçok eklenti bulunmaktadır. Burada bulunan tüm eklentiler Autodesk tarafından onaylı eklentiler olup; güvenilirdir.

Şayet siz de önerebileceğiniz başka siteler biliyorsanız, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşın.

Kendi Programınızı Yaratma

Kendi programınızı yaratma karmaşık bir program olmak zorunda değildir. Bazen çok basit birkaç kod satırı üretkenliğinizi hissedilir ölçüde arttırabilir.

AutoCADbeyni.com da bulunan basit AutoLISP örneğini buradan kontrol edebilirsiniz.

Şayet programlama konusunda kendinizi ciddi şekilde geliştirmeyi istiyorsanız, ilgili kitapları satın alarak .NET veya AutoLISP öğrenebilirsiniz.

Aşağıda programlama ile ilgili kullanabileceğiniz bazı kaynakları bulabilirsiniz:

  1. AutoCADbeyni.com AutoCAD Lispleri – AutoLISP’e giriş
  2. AutoCADbeyni.com AutoCAD Lisp Örnekleri – AutoLISP örnek lispleri
  3. Ayrıca sitemizde AutoLISP anahtar kelimesini aratarak birçok faydalı makaleye de ulaşabilirsiniz.

Siz AutoCAD özelleştirme aracını kullanıyor musunuz?

  1. Siz AutoCAD’i ön tanımlı kurulum ayarlarıyla mı kullanıyorsunuz? Yoksa özelleştiriyor musunuz?
  2. Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme KAYÖCUI” dosyalarınızı şirketinizdeki tüm AutoCAD kullanıcılarıyla paylaşıyor musunuz?
  3. Hiç eklenti kurdunuz mu?
  4. Üretkenliğinizi arttırmak için, kendi özel programlarınızı yaratıyor musunuz?

AutoCAD üretkenliğinizi arttırmak için başka yöntemleriniz var mı?

Şayet bu konu başlığı ile ilgili olarak farklı düşünceleriniz varsa, lütfen benimle paylaşın. Böylece AutoCAD kullanıcılarına yeni ufuklar katabiliriz.

Şimdiden fikirleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.