1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Ölçü Stilinizde Çizim Birimlerinden Farklı Birimler Kullanma

Şayet metrik birimler ile çalışıyorsanız, genellikle milimetre ile çalışırsınız. En azından mevcut varsayılan şablon milimetre cinsindendir. Ancak, ölçüyü metre cinsinden gösterirseniz bazen daha anlamlı olur. Örneğin, bina boyutlarını gösterirken, birçok insan için bina boyutlarını metre olarak görmek için daha uygundur.

Bu makalemde sizlere çizimi milimetre cinsinden çizip; ölçüyü metre cinsinden nasıl gösterebileceğinizi anlatacağım.

Ölçü Stilleriyle “Dimension Style” Çalışma

Ölçü stilindeki ayarları değiştirebilirsiniz. Komut satırına DIMSTYLE yazın ve Enter tuşuna basın. Ölçü Stilinizi seçin ve ardından Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

Ölçek Faktörünü Değiştirme

Birincil Birimler “Primary Units“ sekmesinde Ölçü ölçeği “Measurement scale“ grubunda Ölçek faktörünü “Scale factor “ 0,001 olarak değiştirin. Bu, milimetreden (mm) metreye (m) dönüşüm faktörüdür.

Şimdi çiziminizde 3000 birim uzunluğunda çizdiğinizde, ölçü 3 gösterecektir.

Sonek “”Suffix” Olarak metre (m) Kullanma

Ölçü soneki olarak m ekleyebilirsiniz.

Bu, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ölçünüzün değerinin sonunda m harfini görebileceğiniz anlamına gelir.

Ondalık Ayraç Olarak metre (m) Ekleme

Şimdi biraz daha derine dalalım. 2.5 m veya 1.25 m yerine 2m 50 cm veya 1m 25 cm gösterebilir miyiz?

M harfini ondalık ayırıcı olarak kullanabilir ve ondalık sayıyı 0,00 olarak virgülden sonra iki basamak ile sınırlayabilirsiniz. Çünkü şayet sayıyı cm cinsinden göstermek istiyorsanız, yalnızca iki ondalık basamak göstermeniz yeterlidir.

Öncelikle, Ölçü Stili “Dimension Style “ iletişim kutusunu tekrar açın.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, Doğrusal Ölçüler “Linear Dimensions“ kısmında > Hassasiyet “Precision“ alanının 0.00 olduğundan emin olun.

Sıfır Bastırma “Zero Suppression“ kısmında > Son “Trailing” işaretleme kutusunun işaretini kaldırın. Bu seçeneği kapatarak, sayı sıfır (0) olsa bile iki ondalık basamakla gösterilir.

Şayet Ondalık ayırıcı “Decimal separator“ listesini kontrol ederseniz, yalnızca periyot, virgül veya boşluk seçebileceğinizi görürsünüz. Özel bir ayırıcı yazamazsınız; ama bunun bir çözüm var.

Tüm iletişim kutularını kapatın ve bir ölçü seçin. Özellikler “Properties” paletini açmak için, Ctrl + 1 tuşlarına basın.

Özellikler “Properties“ paletinde Asıl Birimler “Primary Units“ kategorisini bulun. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, bu grupta Ondalık ayırıcısını “Decimal separator” m olarak değiştirin ve Dim sonekini “Dim suffix “ cm olarak değiştirin.

Artık seçtiğiniz ölçünün değiştirildiğini görebilirsiniz.

Mevcut Ölçüden Ölçü Stili Yaratma

Ancak, bu işlemle sadece bir ölçü için görünümü değiştirmiş olduk. Asıl yapmamız gereken, bu ölçüden bir ölçü stili oluşturmaktır.

Bunu yapmak için, çlçüyü seçin; ardından sağ tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çılan kısa yol menüsünde Ölçü Stili “Dimension Style” altında >  Yeni Stil Olarak Kaydet “Save as New Style” seçeneğini seçin.

Artık bunu bir ölçü stili olarak kullanabilirsiniz. Tüm ölçülerinizde 2 ondalık basamak, ondalık ayıracı olarak m harfi ve sonek olarak cm olacaktır!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.