1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğreticisi: Çizime Xref İliştirme

Xrefs (harici referanslar) size o anki (geçerli) çiziminiz içerisinden çiziminiz içerisine yerleştirme gereği duymaksızın başka çizimleri görüntüleme olanağı sağlamaktadırlar.

Xref’ler Niçin Kullanılırlar?

  1. Xrefler (harici referanslar) çiziminizin ebatını küçük tutarlar.
  2. Çizimi her açtığınızda, AutoCAD xref’in (harici referansın) en son kopyasını yüklediği için, harici referans olarak iliştirilmiş çizimin en güncel haline sahip olursunuz. Çizim xref’e (harici referansa) bir bağlantı içereceği için, şayet güncel olmadığını düşündüğünüz bir şeyler görürseniz, endişe etmenize gerek kalmaz.
  3. Xrefleri (harici referansları) kolaylıkla iliştirebilir ve kaldırabilirsiniz. Ayrıca bağlantılarını kaybetmeksizin xrefleri (harici referansları) göstertmek veya gizlemek için, yükleyebilir ve kaldırabilirsiniz de.

Xrefler (harici referanslar) başka bir çizime referans olarak ihtiyaç duyduğunuz; fakat bu ilişkinin kalıcı olmasını istemediğiniz zaman, idealdirler. Xrefler (harici referanslar)  ayrıca bir çizim üzerinde birçok kişinin çalışması gereken durumlarda da idealdirler. Örneğin, hem elektrikçiler hem de tesisatçılar çizimlerine mimari planı xref (harici referans) olarak eklemek isteyebilirler.

Xref’i İliştirme

Çiziminize bir xref (harici referans) iliştirmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  • Referans Dosya Seç “Select Reference File“ iletişim kutusunu açmak için, Yerleştir “Insert” sekmesi içerisinde> Referans “Reference” panelinde> İliştir “Attach” düğmesini (ATTACH komutu) seçin. (ilk AutoCAD sürümlerinde, bu komut XATTACH komutu idi.)
  • İletişim kutusunun Dosya Tipleri “Files of Type“ aşağı açılır listesinde Çizim (*.dwg) “Drawing (*.dwg)” dosya tipinin seçili olduğundan emin olun Şayet seçili değilse, listeye tıklayın ve seçin.
  • İliştirmek istediğiniz dosyayı araştırarak bulun seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz Harici Referans İliştir “Attach External Reference” iletişim kutusu görüntülenecektir.

Sekil-1

  • Referans Tipi “Reference Type” olarak (ön tanımlı olan) İliştirme “Attachment” tipini ayarlayın. Şayet isterseniz, bu iletişim kutusunda ölçek “scale”, yerleştirme noktası “insertion point” ve dönme “rotation” kısımlarını belirleyebilirsiniz. OK düğmesine tıklayın.
  • Şayet yukarıdaki şekilde görülen ayarları ve değerleri kullandıysanız, bir yerleştirme noktası “insertion point” belirlemeniz için bir veri istemi (uyarı) ve xref’in (harici referansın) resmini görürsünüz; böylece xref’i (harici referansı) gözünüz ile istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Xrefi (Harici referansı) yerleştirmek için, çiziminiz içerisinde istediğiniz noktaya tıklayın.

Notlar:

  1. Bir iliştirme “attachment” tipi olan serme “overlay” çizimleri bir ağ “network” üzerinde paylaştırmanız gerektiği zaman faydalıdır. Şayet herhangi birisi sizin o anki (aktif) çiziminizi kendi çizimine iliştirirse, o kişi sermeyi “overlay” göremez; sadece ana çizimi görür.
  2. Ölçek “Scale” kısmında,  Z ve Y ölçek değerlerinin her zaman X ölçek değeri ile aynı olmasını sağlamak için, Aynı Ölçek Değeri “Uniform Scale” işaretleme kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bu işlem xref’in (harici referansın) orijinal ölçeğinin bozulmasını önleyecektir.

Sizde xref’leri (harici referansları) çok kullanıyor musunuz? Xref’leri (Harici referansları) daha kolay ve etkili kullanmak için hangi ipuçlarını biliyorsunuz? Lütfen yorum yazın ve bu bilgilerinizi bizlerle de paylaşın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Değiştirme

Revit’te plan görünüşlerinde bir nesnenin görünürlüğünü kontrol eden yatay düzlemleri oluşturabilir veya değiştirebilirsiniz. Bir plan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.