AutoCAD Öğreticisi: Çalışmalarınızı Daha Verimli Hale Getirmek için Tabaka Durumlarını “ Layer States” Kaydedin ve Kullanın

AutoCADde Tabaka Durumları “Layer States” size tabaka özelliklerinin ve durumlarının yapılanlarını kaydetme olanağı sağlar. Örneğin, bir tabakanın bazen kırmızı renkte başka zamanlarda da mavi renkte olmasını isteyebilirsiniz. Çiziminizin belirli bir kısmını düzenlerken bazı tabakaların kilitli, kapalı veya donuk olması, fakat bir başka kısmını düzenleme esnasında da kilidi açık, açık veya çözülmüş olması ihtiyacında olabilirsiniz.

Tabaka özelliklerini ayarlarken çok fazla zaman harcıyor olabilirsiniz. Fakat bunun yerine tabaka durumlarını “layer states” — ki bunlar çok daha kolay ve hızlıdırlar kullanabilirsiniz.

Bir Tabaka Durumunu “Layer State” Yaratma ve Geri Getirme

Bir tabaka durumu “layer state” yaratmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. İstediğiniz yolla ve istediğiniz şekliyle tüm tabakaların durumlarını “layer states” ve özelliklerini ayarlayın. Değişiklikleri yapmadan önce tabakaların durumlarını ve özelliklerini ön tanımlı “default”, normal durumlarında kaydetmek iyi bir fikirdir.
  2. Tabaka Durumları Yöneticisi “ Layer States Manager” iletişim kutusunu açmak için, Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager “ açın ve Tabaka Durumları Yöneticisi “Layer States Manager” düğmesine tıklayın.

Tabaka Durumları Yöneticisi-1

  1. Yeni “New” düğmesine tıklayın ve tabaka durumu için bir isim ve Açıklama (Tanım) yazın. OK düğmesine tıklayın.
  2. İletişim kutusunu genişletmek için,  Tabaka Durumları Yöneticisinde “Layer States Manager” en altta sağ ok simgesi şeklindeki Daha fazla Geri Getirme Seçenekleri “More Restore Options” düğmesine tıklayın. (Daha önceki sürümlerde bu düğme iletişim kutusunun en altındaydı.)

Tabaka Durumları Yöneticisi-2

  1. Kaydetmek istemediğiniz herhangi bir durumun veya özelliğin yanındaki tik işaretini kaldırın. Örneğin, sayet renk özelliğini kaydetmezseniz, tabaka durumunu “layer” state” geri getirdiğiniz “restore” zaman, renk etkilenmeyecektir. Bu yüzden, şayet bir tabakanın rengini değiştirirseniz ve tabaka durumunu “layer” state” geri getirirseniz, tabaka yeni rengi ile kalacaktır.
  2. Şayet çiziminizin tamamen şimdi göründüğüne uymasını istiyorsanız, iletişim kutusunun asıl kısmındaki Tabaka Durumlarında bulunmayan Tabakaları Kapat “Turn Off Layers Not Found in Layer State” işaret kutusuna tik atın. Tabaka Durumunu “Layer State” geri getirdiğiniz zaman, daha sonra yaratmış olduğunuz tabakalar kapatılacaklardır.
  3. Tabaka Durumunu “Layer State” kaydetmek için, Kapat “Close”düğmesini tıklayın.

İhtiyacınız olan tüm tabaka durumlarına “layer states” sahip olana kadar istediğiniz durumları görüntülemeye ve onları kaydetmeye devam edebilirsiniz.

Bir tabaka durumunu “layer state” geri getirmek “restore” için, Tabaka Durumları Yöneticisini “Layer States Manager” açtıktan sonra listeden tabaka durumunu “layer state” seçin ve Geri Getir “Restore” düğmesine tıklayın.

Tabaka Durumlarını “Layer States” Paylaşın

Tabaka Durumları “Layer States” çizim içerisinde kaydedilirler. Tabaka Durumlarını “Layer States” çizimler arasında paylaşmak için, onları dışa aktarmanız “export” gerekir. Her tabaka durumu “layer state” kendi LAS dosyasına sahiptir. Bir tabaka durumunu “layer state” dışa aktarmak “export” için, onu Tabaka Durumları Yöneticisinde “Layer States Manager” seçin ve Dışa Aktar “Export” düğmesine tıklayın. Tabaka Durumunu Dışa Aktar “Export Layer State” iletişim kutusunda bir isim girip dosya için bir konum seçtikten sonra Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Bir tabaka durumunu “layer state” içe aktarmak “import” için, Tabaka Durumları Yöneticisini “Layer States Manager” açın ve İçe Aktart “Import” düğmesine tıklayın. Tabaka Durumunu İçe Aktar “Import Layer State” iletişim kutusunda, Dosya Tipleri “Files of Type” aşağı açılır listesinden Dosya Durumları (*.las) tipini seçtikten sonra, istediğiniz LAS dosyasını seçerek Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Maksimum kolaylık ve CAD standartlarınızı sağlamak için, tabaka durumlarını “layer states” şablonlarınız içerisinde kaydedebilirsiniz. Tabaka Durumları “Layer States” çizimlerinizin nasıl görüneceğinin kontrolü ve çiziminizi ve düzenleme işlemlerinizi hızlandırmada önemli bir yöntem olabilirler.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın