1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 21-AutoCAD Ölçü Yazıları “Dimension Text”

Bir projenin açıklama nesneleri, bir CAD projesinin en önemli parçası değilse de, çiziminizin ölçüsüz olarak bastırılması temel olarak projenizi kullanılamaz hale getirecektir.

Ölçü stilinin üzerinde çalıştığınız projenin ölçeğiyle orantısız olması, Ölçülerin metin ölçeğinin nasıl ayarlanacağını bilmek ve çoğunlukla metnin öteleme mesafesi “offset distance“, ölçü çizgileri, ok uçları gibi diğer parametrelerin nasıl ayarlanacağını bilmek her zaman mümkündür.

AutoCAD Ölçü Yazıları

Ölçü “Dimension” nesnelerine ait parametreleri değiştirmek için, komut satırını kullanabilirsiniz: DIMSTYLE.

Şayet komut satırına DIMSTYLE yazıp Enter tuşuna basarsanız, aşağıdaki şekilde görünen Ölçü Stili Yöneticisi ”Dimension Style Manager” iletişim kutusuna (paletine) hemen erişebilirsiniz.

Tamamen yeni bir ölçü stili yaratmayı veya sadece varsayılan bir ölçü stilini değiştirmeyi isteyebilirsiniz. Bu öğreticide, yapabileceğimiz birkaç modifikasyona ve her bir değişikliğin çiziminizi nasıl etkilediğine odaklanacağız.

Şayet ölçülerinizdeki görünmez yazılar hakkında konuşacaksak, Ölçü Stili Yöneticisi ”Dimension Style Manager” iletişim kutusunun (paletinin) Yazı “Text” sekmesinde, ölçü yazılarının yüksekliğini “text height”, yazı stilini “text style”, metin rengini “text color” ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Şayet ölçü yazılarınız çizimlerinizin boyutlarına göre çok büyük veya çok küçükse, projenizle uygun hale gelmesi için, ölçü yazılarınızın yüksekliğini “text height” değiştirmek isteyebilirsiniz.

Çoğu zaman, Ölçü çizgisinden Öteleme “Offset from dim line“ değerini de değiştirmek isteyeceksiniz. Bu değer ölçünün yazısının yatay ölçü çizgisinden ne kadar uzakta olacağını belirleyen değerdir.

Yukarıdaki şekildeki birinci resimde, ölçünün yazısının ne kadar uygunsuz olduğunun farkına varmışsınızdır. Yazının ölçü çizgisinden ötelenme değerini “offset from the dim line” arttırmak, ikinci resimde görüldüğü gibi ölçü yazısını yukarı itmeyi sağlar.

Semboller ve Oklar

Semboller ve Oklar “Symbols and Arrows” sekmesi aşağıdaki şekildeki gibi görünür.

Ok başı “Arrowheads” stilleri ve boyutları ile oynayabilirsiniz.

Bu sekme, ok başlarının büyüklüğü üzerinde de kontrol sağlar.

Çizgiler “Lines” Sekmesi

Bu sekme de çok yardımcı olacaktır.

Bu sekmede, uzatma çizgilerinin orijinden ötelenme “extension lines offset from the origin” değerini değiştirebilirsiniz.

Ana Birimler “Primary Units”

Hassasiyet “Precision”

Bu sekmenin Hassasiyet “Precision” kısmı, ölçülerinizin değerinin hassasiyetini “prescision” ayarlamanıza izin verir. Yalnızca bir ondalık haneye, daha fazla ondalık basamağa veya hiç ondalık basamağa sahip olmaya karar verebilirsiniz. Ayrıca ölçülerinin ölçüm değerlerini yuvarlaya da bilirsiniz.

Ondalık ayırıcıyı değiştirmek isteyenler bunu da burada yapabilirsiniz.

Tabii ki bu makalede anlattığımızdan daha fazla seçenek var. Onları keşfetmekten, değiştirmekten ve projenizdeki ölçüleri nasıl etkilediklerini görmek için hiç çekinmeyin.

Bazı endüstriler, ölçülerin projenin genel ölçeğine göre ne kadar ağırlığa sahip olması gerektiğine dair bir standarda sahip olup, bunları nasıl ayarlayacağınızdan emin olmak için bunları kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.