1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 18-AutoCAD’de Açıklama Nesnelerinin Temelleri

AutoCADde AÇIKLAMA “ANNOTATION”, bir projenin tüm anlamını ve projenin yaratıcısı etrafta olmadığında ona bakmakta olan birinin gözlerine zarar verme isteğidir. Açıklama nesneleri, CAD ressamlarının, bir projede sade bir görüntünün ifade edemeyeceği tüm önemli bilgileri belirlemelerine yardımcı olur.

AutoCAD‘de bir çizimi açıklamak için, birçok yoldan birkaçı, ÖLÇÜ “DIMENSION” ve YAZI “TEXT” palet araçlarını kullanmaktır.

Bunlar, tasarımınızı daha kolay görmenizi ve aydınlatmanızı kolaylaştıracak yazılı bilgiler vermenize yardımcı olacaktır.

YAZILAR “TEXT”

Yukarıdaki şekilde görünen bu palet, çizim alanında yazılar (metinler) yazmanıza yardımcı olacak araçlar sağlar. AutoCAD‘de bir metin yaratıldıktan sonra, çizgi veya çember gibi sıradan bir nesne olarak davranacaktır. Onu taşıyabilir, çoğaltabilir ya da yapabileceğiniz başka şeyleri yapabilirsiniz.

AutoCAD’de bir Yazı “Text” Yaratma

Çok Satırlı Yazı “Multiline TEXT” (MTEXT Komutu)

Bu komut, Microsoft Word kullanıyormuş gibi, AutoCAD‘de çok satırlı bir yazı (metin) nesnesi oluşturmanıza izin verir. Bunu kullanmak için, önce çizim alanında, metnin görünmesini istediğiniz alanı belirlemeniz gerekir. Sonra yazınızı (metninizi) girebilirsiniz.

MTEXT komutu kullanılarak oluşturulan bir metnin sonucu aşağıda gösterilmiştir.

Bir yazıyı (metni) oluşturduktan sonra veya yaratırken stilini ve biçimlendirmesini kontrol edebilir, paragraflar oluşturabilir, semboller ekleyebilir, metni sütunlara bölebilir ve daha fazla biçimlendirme “format” yapabilirsiniz.

Biçimlendirme araçlarına erişmek için oluşturduğunuz yazıyı (metni) çift tıklayın.

Tek Satırlı Yazı “Singleline TEXT” (TEXT Komutu)

Birincisinin aksine, TEXT komutu AutoCAD‘de tek satırlı bir yazı (metin) nesnesi oluşturmanıza izin verir. TEXT komutu ile MTEXT komutu arasındaki en büyük fark, TEXT komutuyla bir metin nesnesi oluştururken, Enter tuşuna her bastığınızda, bir önceki komuttakinin aksine bağımsız bir yazı (metin) parçası oluşturmanızdır. Her iki yazı (metin) nesnesi de ayrı ayrı seçilebilir ve birbirinden bağımsız olarak taşınabilir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ayrıca TEXT komutu, yaratığınız yazının (metnin) açısında değişiklik yapmanıza da izin verir.

ÖLÇÜLER “DIMENSION”

Şayet yarattığınız tasarımınıza ölçü “dimension” açıklama nesnelerini eklemezseniz, tasarımınız gerçek hayatta yaratılamayacağı üretilemeyeceği için, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

DIMLINEAR Komutu

DIMLINEAR komutu, çiziminize yatay veya düşey ölçüler “dimension” eklemeye yardımcı olur.

 DIMLINEAR Komut Ayarları

Bu komutu kullanırken, komut satırından komutun aşağıdaki seçeneklerinden faydalanmayı seçebilirsiniz.

Burada Çok satırlı yazı “Mtext” seçeneği, ölçünün yazısının özelliklerine erişme konusunda yardımcı olur. Yazı “Text” seçeneği, ölçünün yazısının düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Açı “Angle” seçeneği, ölçünün yazısının döndürülmesine yardımcı olur. Yatay “Horizontal” ve Dikey “Vertical” seçenekleri ölçünün yönlendirmesini belirlemeye yardımcı olur ve Döndürme “Rotated” seçeneği, ölçü çizgisini döndürmeye yardımcı olacaktır.

Peki, DIMLINEAR komutunu kullanarak aşağıdaki şekilde görünen ölçüleri nasıl yaratabilirim?

Figür 1

Figür 2

DIMSTYLE Komutu

DIMYTYLE komutu, aşağıdaki şekilde görünen Ölçü Stili Yöneticisine “Dimension Style Manager” erişmenize yardımcı olan komuttur.

Şayet sağ taraftaki Düzenle “Modify” düğmesine tıklarsanız, Yöneticin sol tarafındaki Stiller “Styles” listesinden seçili olan ölçü stilinin aşağıdaki şekilde görünen tüm özellikleri görünecektir.

Bu, çiziminizdeki tüm ölçü stili özelliklerini değiştirmenize yardımcı olacaktır.

İşin sırrı pratik yapmakta ve yeni konuştuğumuz araçlarla çalışmaktadır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.