1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 15-AutoCAD’de Tabakalarla “Layer” Çalışma

Şimdi, AutoCAD‘de tabakalar “layer” ile nasıl çalışacağımızı öğreneceğiz.

Tabakalar “Layer”: genel bir görüntü oluşturmak için, birbirinin üzerine yığılmış bağımsız çizim alanları (aydınger kağıtlar olarak tanımlanabilir. (*Google)

Nesneleri tabakalar “layer” üzerine çizmek, büyük projeler üzerinde çalışırken önemlidir (örneğin büyük mimari projeler). Projenizi, benzer şeyleri her grubun kendi tabakası “layer” üzerinde olacak şekilde organize etmek için, tabakaları “layer”  kullanırsınız. Aşağıdaki şekilde görünen örnek çizim için ben, 3 tabaka “layer” oluşturdum (her birini diğerinden ayırabilmek için, her birine ayrı bir renk verdim).

Tabakalar “Layer” Bize Nasıl Yardımcı Olur?

·         Tabakalar “Layer”, bir grup nesnenin çizgi, renk, çizgi tipi gibi özelliklerini kolayca kontrol etmenizi sağlar.

·         Tabakalar “Layer”, hem ekranda görüntüde hem de baskıda nesneyi veya nesne grubunu kapatmanıza izin verir.

AutoCAD‘de Tabakalar “Layer” Yaratma

Bir tabaka “layer” yaratmak için, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeritin Giriş “Home” sekmesinin Tabakalar “Layers” panelindeki Tabaka Özellikleri “Layer Properties” komut simgesine tıklayın.

Yeni bir tabaka “layer” yaratmak için, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere açılan (2017 ve ileri sürümler için) Tabaka Özellikleri Yöneticisi “Layer Properties Manager” paletinde, (2016 ve daha eski sürümler için) Tabaka Özellikleri Yöneticisi “Layer Properties Manager” iletişim kutusunda,  Yeni Tabaka “New Layer” komut simgesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde bu öğreticinin alıştırması için oluşturduğum tabakaları “layer” görebilirsiniz.

Tabakalarınızın “Layer” her biri, çizgi tipi, çizgi kalınlığı, saydamlık ve baskı stili gibi özelleştirilebilir özelliklere sahiptir.

Tabakalarınızı “Layer” yaratmayı tamamladığınız zaman, pencereleri kapatın.

Tabakaları “Layer” Yönetme

Bir nesneyi bir tabakaya “layer” yerleştirmek için, o nesneyi oluştururken, o tabakanın “layer” o anki geçerli (aktif) tabaka “current layer” olarak ayarlandığından emin olun.

Örnek:

Şayet Küçük çemberler tabakası “layer” üzerine bir çember çizmek istiyorsam, çemberi çizmeden önce Küçük çemberler tabakasını “layer” o anki geçerli (aktif) tabaka “current layer” olarak seçtiğimden emin olurum.

Şayet yanlış tabaka “layer” üzerinde bir nesne oluşturduysanız, endişelenmeyin; bu nesneyi farklı bir tabaka “layer” üzerine taşımak mümkündür.

Önce nesneyi seçin ve sonra nesneyi istediğiniz tabakayı seçin ve klavyenizden ESC tuşuna basın.

Uygulama

Artık tabakaları “layer” nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, aşağıdaki şekilde görünen geometriyi yaratmak için, öğrendiklerinizi kullanın ve nesneleri bu yazıdaki ilk şekilde görünen çizime benzer şekilde 3 farklı tabaka “layer” üzerine çizmeniz gerektiğini unutmayın.

Şekil 1

Şekil 2

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.