1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 11-Komut Satırını Kullanma

Komut satırına, eski sürümlerde AutoCAD‘in mevcut sürümünde olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuluyordu ve bu alanın doğru bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek ZORUNLUDUR.

Komut satırından girilebilen hemen hemen tüm komutlar, etkinleştirilmek için, eşdeğer bir simgeye sahiptir ve hepsini hatırlamak gerekli değildir; ancak komut satırını kullanırken AutoCAD programıyla etkileşime girmeniz gereken durumlar vardır.

Şayet komut satırı, ne olduğunu bilmiyorsanız, kısaca aşağıdaki şekilde görünen çizim alanının altındaki küçük penceredir diyebiliriz.

Komut Satırı Bana Nasıl Yardımcı olacaktır?

Komut satırı, bir komutu hızlıca etkinleştirmeye yardımcı olabilir ve çoğunlukla aşağıda daha fazla okuyacağınız gibi komutların alt özelliklerine erişmeye yardımcı olur.

AutoCAD’de Komut Satırı Nasıl Kullanılır

AutoCAD‘de bir çizgi çizmek için, ilk önce yaptığınız şey, LINE komutunu etkinleştirmek için, şeritten Çizgi “Line” komut simgesine tıklamaktır. Bunu yapmak yerine klavyenizden LINE yazıp Enter tuşuna da basabilirsiniz.

Örnek

Bir Çember Çizme

AutoCAD’de çemberlerin nasıl kolayca çizileceğini öğrenmiştik, Bu örnek, bir komutun alt özelliklerinin komut satırından nasıl erişilebilir olduğunu göstermeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Adım 1

Komut satırına CIRCLE yazın ve Enter tuşuna basın.

Komut satırında aşağıdaki şekilde görünen veri istemleri (uyarılar) görüntülenecektir.

Yürütülecek ön tanımlı eylem, çizmek istediğiniz çemberin merkezini belirlemektir. Bunu çizim alanına tıklayarak yapabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde köşeli parantez( [ ] ) içinde görüldüğü üzere, kullanabileceğiniz diğer bazı özellikler de vardır.

Yukarıdaki şekilde görünen resimde, mavi renk ile yazılı olan 3N “3P” seçeneği çemberin çevresi üzerindeki 3 noktayı kullanarak bir daire oluşturmanıza yardımcı olacaktır., 2N “2P” seçeneği, 3N “3P” seçeneği ile aynı olup; ancak 2N “2P” ve Ttr seçenekleri, iki nesneye teğet olarak belirtilen bir yarıçap değerinde bir çember yaratır.

Örneğin, Ttr alt-özelliğini etkinleştirmek için, mavi renkli (veya tüm kelimeyi) harfleri yazmanız ve Enter tuşuna basmanız gerekecektir.

Adım 2

Çemberin merkezini çizim alanına bir kere tıklayarak belirleyin.

Çemberin merkezini belirlediğiniz anda, çemberin yarıçapını “radius” belirlemeniz istenir.

Adım 3

Klavyenizden D yazıp Enter tuşuna basın.

Adım 4

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, artık AutoCAD‘in artık yarıçapı “radius” değil, çapı “diameter” talep ettiğini görüyorsunuz. Böylece yarıçap adımını geçtik ve AutoCAD‘e bunun yerine çapı “diameter” belirlemek istediğimizi komut satırını kullanarak anlattık.

Bu noktada, 5 yazıp; Enter tuşuna basabilirsiniz. Böylece çemberinizin çapı 5 birim olacaktır.

Sonuç

Bu öğretici de sizlere, AutoCAD‘de komut satırının nasıl çalıştığıyla ilgili bazı temel bilgileri anlattım. Şayet iyi kavrayamadıysanız,  hiç endişelenmeyin. İlerleyen günlerdeki uygulama alıştırmaları sırasında daha sonra tekrar döneceğiz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.