1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 09-AutoCAD’de Farenizi Nasıl Kullanırsınız

AutoCAD kullanımı söz konusu olduğunda bilgisayar fareleri çok önemlidir ve bu cümleden bir bilgisayar faresi kullanmadan AutoCAD kullanmanın neredeyse imkansız olacağını anlamanız gerekir. Bugün teknik ressamları bir dizüstü bilgisayarda ufak tefek çizim işleriyle uğraştığını görmek yaygınlaşmıştır ve bir noktada da bir dizüstü bilgisayarda AutoCAD‘inizi muhakkak kullanmak zorunda kalacaksınız. Bilmeniz gereken şey, bir fareye ihtiyacınız olduğudur. Diz üstü bilgisayarın üzerindeki sabit dokunma pedini kullanarak AutoCAD kullanamazsınız.

Başlamak için 3 düğmeli fare (sol düğme, sağ düğme ve kaydırma tekerleği) bulmanızı tavsiye edeceğim. Daha sonra, belki de programlanabilir düğmelere sahip daha gelişmiş bir fare bulabilirsiniz.

Kaydırma tekerleği AutoCAD‘i kullanırken size çok yardımı olacak en önemli düğme değilse bile, aşağıdaki 2 temel hareket sizi birçok baş ağrısından kurtaracaktır.

Yukarı ve aşağı kaydırma

AutoCAD çizim alanınızda görüntü uzaklaştırma “zoom out” yapmak için, farenin tekerleğini yukarı ve görüntü yakınlaştırma “zoom in” yapmak için, aşağı kaydırın.

Şimdi bunu, uygun komutları kullanarak da yapabilirsiniz. Bunu kullanmanın ne kadar faydalı olduğunu görelim.

Şayet fare tekerleğini kullanmadan görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü uzaklaştırma “zoom out” yapmak için, o eylemle ilgili komutu seçmek için gezinme çubuğuna tıklamak zorundayız.

  

 

Farenin Tekerleğini Bastırıp Basılı tutarak Sürükleyerek Görüntü kaydırma “Pan” Yapın

Farenin tekerleğini tıklayıp basılı tutarak sürükleme, görüntü kaydırma “pan” yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu PAN komutu için bir kısa yoldur.

AutoCAD‘de görüntü kaydırma “pan” yapmak için, kaydırma tekerleğini basılı tutun ve sürükleyin. Cad Mouse gibi bazı bilgisayar fareleri kaydırma tekerleğine basmak zorunda kalmadan görüntü kaydırma “pan” yapmanıza izin veren bir orta düğmeye sahiptir. Bu durum, görüntü kaydırma “pan” için daha az çaba gerektireceğinden ve kaydırma yaparken görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü uzaklaştırma “zoom out” riski olmayacağından faydalı olabilir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.