1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 08-AutoCAD’de Nesneleri Seçme

AutoCAD‘de seçim yapmak için, birden fazla yol vardır ve her yol diğerlerinden farklıdır. Hepsinin aynı sonuçları ürettiği doğrudur; ancak AutoCAD‘de seçim yapma hakkında öğrenmeniz gereken birkaç şey vardır.

AutoDesk hala AutoCAD‘de (en son sürüme eklemeler yaparak) seçim yapma yolunu geliştirdiği ve kullanıcılara yardımcı olması muhtemel bir işlevsellik eklediği için, bunların yalnızca doğru ve yeterli bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek akıllıca olacaktır.

AutoCAD’de Seçim Yapmaya Neden İhtiyaç Duyarız?

Bir komutu kullanırken bir nesneyi seçmeniz gerekebilir veya sadece silmek için onu seçmeniz gerekebilir. AutoCAD‘de bir nesneyi veya nesneleri silmek için:

 1. Nesneyi veya nesneleri seçmeniz
 2. Klavyenizdeki DELETE tuşuna basmanız

Gerekmektedir.

Bir Nesnenin Seçildiğini Nasıl Anlayabiliriz?

Bir nesne seçildiği zaman, seçilen nesnenin rengi değişir. AutoCAD‘in 2015 ve daha yeni sürümlerinde, seçildiği zaman bir nesnenin neye benzediğini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz:

AutoCAD‘de nesneleri seçmenin birkaç yolu vardır:

 • Seçmek için nesnenin üzerine tıklama.
 • Soldan sağa doğru seçim bölgesi oluşturma.
 • Sağdan sola doğru seçim penceresi oluşturma.
 • Soldan sağa doğru dikdörtgensel seçim penceresi oluşturma. (İçine alan Pencere)

Sağdan sola doğru dikdörtgensel seçim penceresi oluşturma. (Değen Pencere)

 

Karmaşık mı görünüyor? Endişelenmenize gerek yok; aslında hiç te karmaşık değil. Başlangıçta, sizin için en kolay görünen herhangi bir yöntemi kullanabilir ve her birinin nasıl sonuçlandığını görebilirsiniz.

Seçmek için Nesnenin Üzerine Tıklama

Bu yöntemde, bir nesneyi seçmek için, üzerine tıklamanız gerekir. Şayet tek bir seferde seçmek için bir grup (birden fazla sayıda) nesneye sahipseniz, tüm nesnelerin üzerine tek tek tıklamak sıkıcı ve zaman alıcı olacaktır.

Soldan Sağa Doğru Seçim Bölgesi Oluşturma

Burada amaç, bir kerede birçok nesneyi seçebilmektir. Gerekli işlemler şunlardır:

 

 • Tıklayın ve farenizin sol tuşunu basılı tutun.
 • İstediğiniz nesneyi seçtiğiniz bölgenin içine almak için, imlecinizi sağa doğru hareket ettirin.
 • Seçim bölgesini oluşturmayı tamamladığınız zaman, farenin sol tuşunu serbest bırakın.

 

Burada gereken, seçmeye çalıştığınız nesnelerin tamamen seçim alanının içerisinde yer almasıdır.

Aşağıdaki şekilde görünen resimde mavi renkte temsil edilen seçim bölgesini görebilirsiniz. Aşağıdaki durumda seçilmeye çalışılan nesneler küçük çemberlerdir ve bu örneğimizde mavi alanın içindeki tek bir çember seçilecektir. Çünkü sol taraftaki küçük çember ve büyük çember her ne kadar seçim bölgesine değse de, seçim bölgesinin içerisine tamamen girmemektedir.

Sağdan Sola Doğru Seçim Bölgesi Oluşturma

Bu yöntem bir önceki yönteme benzer olup; buradaki fark, seçim bölgesinin değdiği ve içine aldığı tüm nesnelerin seçilmesidir. Gerekli işlemler şunlardır:

 • Tıklayın ve farenizin sol tuşunu basılı tutun.
 • Seçim bölgesinin istediğiniz nesneleri seçtiğiniz nesnelere değmesi veya içine alması için, imlecinizi sola doğru hareket ettirin.
 • Seçim bölgesini oluşturmayı tamamladığınız zaman, farenin sol tuşunu serbest bırakın.

 

Aşağıdaki örnekte, seçimin sonunda, seçim bölgesinin tamamen içinde kalan iki küçük çember ve seçim bölgesinin değdiği bir küçük çember ile büyük çember seçilecektir.

Soldan sağa Doğru Dikdörtgensel Seçim Penceresi Oluşturma. (İçine alan Pencere)

Bu yöntem de, ilk yöntem (mavi renge dikkat edin) gibi çalışır; ancak ilk tıklamadan sonra farenizin sol tuşunu basılı tutmazsınız. İlk noktayı belirlemek için, tıklar ve ikinci noktayı belirtmek için, ikinci bir tıklama (birinci ve ikinci tıklamaları soldan sağa doğru yapmalısınız) yaparsınız. Seçim penceresinin tamamen içine giren tüm nesneler seçilecektir.

Sağdan Sola Doğru Dikdörtgensel Seçim Penceresi Oluşturma. (Değen Pencere)

Bu yöntem de, yukarıdaki ikinci yöntem gibi çalışır; ancak yine ilk tıklamadan sonra farenizin sol tuşunu basılı tutmazsınız. İlk noktayı belirlemek için, tıklar ve ikinci noktayı belirtmek için, ikinci bir tıklama (birinci ve ikinci tıklamaları sağdan sola doğru yapmalısınız) yaparsınız. Seçim penceresinin tamamen içine giren ve değdiği tüm nesneler seçilecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.