1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 05-AutoCAD’de En İyi Ayarlar

Bu öğreticide sizlere AutoCAD ile çalışırken olmazsa olmaz birkaç püf noktasını anlatacağım. Ön tanımlı olarak kapalı durumda olan birkaç önemli ayar vardır, bunların farkında olmanız ve bunları AÇIK “ON” duruma getirmeniz gerekir.

Benim kullandığım AutoCAD sürümü dikkate alındığında bu makalede kullandığım görseller şayet siz farklı bir sürüm kullanıyorsanız, sizinkinden biraz farklı olabilir.

Ben AutoCAD‘in 2018 sürümü ile çalışıyorum.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input”

2 numaralı AutoCAD Öğreticisinde, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını nasıl devre dışı bırakacağınızı ve etkinleştireceğimizi görmüştük. Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” araç simgesini durum çubuğunda görüyor olmalısınız. Çünkü bu aracı çok sık AÇIK “ON” ve KAPALI “OFF” hale getirmeniz gerekecektir.

Dinamik giriş “Dynamic input” aracı etkinleştirildiği (AÇIK “ON” hale getirildiği) zaman, çizim yaparken imlecin yakınındaki bir araç ipucunda seçenekleri, komutları ve kullanıcı girişlerini görüntüler.

Dinamik giriş “Dynamic input” aracı etkinleştirilmiş durumda

Dinamik giriş “Dynamic input” aracı etkinleştirilmemiş durumda

Nesne Çıtçıtlanma (OSNAP)

OSNAP, çizim yaparken hassasiyet sağlayan bir araçtır. Mevcut nesneler üzerindeki belirli noktaları yakalamanıza yardımcı olması için, bu aracı kullanmalısınız.

Bu öğretici için, bizim için önemli olan nesne çıtçıt “osnap” seçenekleri: Orta Nokta “Midpoint”, Oktant “Quadrant” ve Teğet “Tangent” nesne çıtçıtlarıdır. Bu nesne çıtçıtlarını listeden etkinleştirmeniz gerekiyor. (Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bu listenin görüntülenmesi için, durum çubuğundaki Nesne Çıtçıt “Osnap” simgesine sağ tıklayın.)

Orta Nokta “Midpoint”

Orta nokta “Midpoint” nesne çıtçıtı, aşağıdaki şekilde görünene benzer geometriler elde etmenize yardımcı olacaktır.

BA doğru parçasını çizmek için, DE doğru parçasının orta noktasının tam olarak nerede olduğunu bilmemiz gerekiyordu. Orta nokta “Midpoint” nesne çıtçıtı etkinleştirildiğinde, BA doğru parçasının başlangıç noktasını DE doğru parçasının merkezinde tutmamıza yardımcı olması için, LINE komutunu çalıştırdıktan sonra, imleci DE doğru parçasının merkezinin yakınına getirmeliyiz.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, DE doğru parçasının ortasını belirten yeşil renkli üçgen sembolüne ve imlecin yanındaki Orta Nokta “Midpoint” araç ipucuna dikkat edin.

Oktant “Quadrant”

Aşağıdaki örnek üzerinde çalışırken oktant “quadrant” nesne çıtçıtı gerekli olacaktır. BC ve AD doğru parçalarını çizerken çizgilerin başlangıç ve bitiş noktalarının tam olarak çemberlerin oktant “quadrant” noktalarında olması gerekecektir.

Teğet “Tangent”

Aşağıdaki şekilde görünen geometriyi çizmek için, Teğet “Tangent” nesne çıtçıtı yararlı olacaktır.

Karelaj “Grid”

Karelaj “Grid” çizim alanında referans mesafesi olarak hizmet edebilecek olan bir grafik kağıdı stili görüntüler.

Birimler “Units”

Her projenin başında, çizim yapacağınız birimi “unit” ayarlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Aşağıdaki şekilde görünen Çizim Birimleri “Drawing Units” iletişim kutusuna erişmek için, komut satırına UNITS yazın ve Enter tuşuna basın.

Ölçü birimlerini biçimlendirmek “format” için, Uzunluk “Length” bölümünü kullanabilirsiniz. Örneğin, Mühendislik “Engineering” ve Mimari “Arhitectural” biçimini “format” seçerseniz, AutoCAD her çizim biriminin bir inç gösterdiğini kabul eder.

Açı biçimini “format” de ayarlayabilirsiniz.

Yerleştirme ölçeği “Insertion scale”, çiziminize yerleştirilmiş olan bloklar için ölçü birimini kontrol etmeye yardımcı olur. Belirtilen birimleri eşleştirmek için, ölçeklendirmeden blok yerleştirebilmek için, Birimsiz “Unitless” seçeneğini seçmeniz önerilir.

Bu noktada gereken tüm özellikleri inceledik ve ihtiyaç duyulduğunda daha fazla incelemek için bu iletişim kutusuna birçok kez geri geleceğiz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.