1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 03-AutoCAD’de LINE Komutunda Ustalaşma

Önceki iki AutoCAD öğreticisinde, AutoCAD‘de bir çizgi çizmenin birkaç farklı yolunu gördük. Bugünkü eğitimimize başlamadan önce, başlangıçta bahsetmeyi unuttuğum bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Bu sizin için anlamlı olmayabilir; ancak ilk tıklamadan sonra bir çizgi çizerken birçok kişinin parmaklarını kullanmayı unuttuğunu fark ettim. AutoCAD‘de Microsoft Paint uygulamasında yaptığınız gibi bir çizgi çizerken bu alışkanlığı unutmamanız gerekiyor.

AutoCAD‘de sizi tıklamaya ve farenin tuşuna basılı tutmaya zorlayan çok az eylem vardır. Daha sonra daha fazla ilgileneceğimiz bu seçme tekniği haricinde, faremizin tuşunu tıklayıp basılı tutmuyoruz.

Yani kısaca söylemek gerekirse, AutoCAD‘de bir çizgi çizerken farenizin tuşunu tıklayıp basılı tutmayın.

Bunu söyledikten sonra, artık bugünün gündemine girebiliriz.

AutoCAD’de Belirli bir Uzunlukta Çizgi Çizme

Burada her şeyden önce, DİKLİK “ORTHO” modu hakkında konuşmamız gerekiyor.

DİKLİK “ORTHO” Modu

DİKLİK “ORTHO” modu, imleci yatay ve dikey hareket etmeye zorlar. Bu da düz yatay ve düz dikey çizgileri kolayca çizmemize yardımcı olur.

Dikey veya yatay düz bir çizgi çizmeniz gerektiğinde, DİKLİK “ORTHO” modunun aktif olduğundan emin olmalısınız.

 

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, DİKLİK “ORTHO” modu simgesi durum çubuğunda “status bar” bulunmaktadır.

Aktif olup; olmadığını nasıl anlayacağız?

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, simgenin üzerine geldiğinizde açılan bilgi kutusuna dikkat edin. Ayrıca renkleri kullanarak da AÇIK “ON” için mavi renkli Diklik “Ortho” modu simgesinin ve KAPALI “OFF” için gri Diklik “Ortho” modu simgesinin görüntülendiğini görürsünüz.

DİKLİK “ORTHO” modunu nasıl etkinleştireceğiz?

DİKLİK “ORTHO” modunun Kapalı “Off” ve açık “on” durumları arasında geçiş yapmak için, sadece simgeye tıklayın. Şayet tıklamadan önce bu mod kapalı “off” durumda ise, açık “on”  ve şayet tıklamadan önce bu mod açık “on” durumda ise, kapalı “off” olur.

Artık DİKLİK “ORTHO” modunun ne olduğunu ve nasıl işletileceğini biliyoruz, bundan faydalanmak zorundayız.

50 birim Uzunluğunda Dikey bir Çizgi Çizme.

50 birim uzunluğunda bir çizgi çizmek için:

  1. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki LINE komut simgesine tıklayın veya komut satırına L yazıp Enter tuşuna basın.

2. Çizim alanına bir kez tıklayın (farenizin tuşunu basılı tutmayın)

3. Şayet aktif değilse, DİKLİK “ORTHO” modunu etkinleştirin.

4. İmleci, çizginin olmasını istediğiniz yönde ilk tıkladığınız noktadan uzaklaştırın. Dikey bir çizgi çizdiğimizden, sadece yukarı veya aşağı doğru çekebilirsiniz.

5. Klavyenizden 50 yazın ve Enter tuşuna basın.

Yatay bir çizgi çizmek için, 4. adımdaki yönü sola veya sağa doğru değiştirin.

Alıştırma

Şimdi az önce öğrendiklerinizi kullanarak, aşağıdaki alıştırmayı tamamlamanız gerekir.

Yukarıdaki şekilde görünen geometriyi ölçü “dimension” nesneleriyle birlikte çizmenizi beklemiyorum; ölçüler sadece bilgi amaçlıdır.

Açısal İzleme “Polar Tracking”

Bu özellik, AutoCAD‘de çizim yaparken belirli açıları izlemenize yardımcı olur. Açısal İzleme “Polar Tracking” aracı ön tanımlı olarak, 90, 180, 270, 360 derece olarak ayarlanmıştır.

Bu Araca Nasıl erişilir?

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Açısal İzleme “Polar Tracking” simgesine sağ tıklayın.

Bunu ne için kullanabiliriz?

Aşağıdaki şekilde görünen 2 boyutlu 2B “2D” geometriyi (paralelkenar) çizmek için, kullanabilirsiniz.

Bunları nasıl elde edeceğiz?

DİKLİK “ORTHO” modunu kullandığımız bu makalenin önceki bölümlerini hatırlıyor musunuz? Sadece dikey ve yatay çizgiler çizebildik. Şimdi de belirli açılardaki bir yönü takip edebiliyoruz. Süreç, yukarıdaki kareyi çizerken yaptığımız şeyle aynıdır; ancak şimdi Açısal İzlemeyi “Polar Tracking” 45, 90, 135, 180… derece olarak ayarlamalıyız. Kare ile yaptığımız gibi önce taban çizgisini çizmeliyiz. Öncelikle Diklik “Ortho” modununun kapalı olduğuna etin olun ve durum çubuğundaki Açısal İzleme “Polar Tracking” simgesine tıklayıp açısal izleme “polar tracking” aracını etkinleştirdikten sonra, bu simgeye sağ tıklayıp (veya yanındaki küçük ok sembolüne tıklayıp); 45,90,135,180… seçeneğini seçin. Komut satırına L yazıp Enter tuşuna basın ve çizim alanında her hangi bir noktaya (1 numaralı nokta) tıklayıp; imlecinizi sağa doğru çekin ve klavyeden 80 girip Enter tuşuna basın. Daha sonra imlecinizi sağ yukarı doğru kaydırın (bu esnada sizi 45 derece çizmeye zorlayan yeşil renkli açısal izleme “polar tracking” yardımcı kılavuz çizgisini göreceksiniz) ve klavyeden 90 girip Enter tuşuna basın. Şimdi imlecinizi sola doğru çekin ve klavyeden 80 girip Enter tuşuna basın. Paralel kenarın son sol köşesini çizmek için, imlecinizi sol aşağı doğru kaydırın (bu esnada yine sizi 45 derece çizmeye zorlayan yeşil renkli açısal izleme “polar tracking” yardımcı kılavuz çizgisini göreceksiniz) ve klavyeden 90 girip Enter tuşuna basın.

Bu izleme açılarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yukarıdaki şekilde görünen, durum çubuğundaki Açısal İzleme “Polar Tracking” simgesine sağ tıklayıp İzleme Ayarları Tracking Settings” seçeneğini seçtikten sonra görüntülenen Çizim Ayarları “Drafting Settings” iletişim kutusunu kullanarak, tercih açı değerlerinizi girebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.