1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 02-AutoCAD Ortamı

AutoCAD, 1982‘deki ilk sürümünden bu yana görünüş ve kullanımda çok büyük gelişimler gösterdi; ancak temel işlevselliği değişmedi.

Şu anda hangi sürümü kullandığınızı bilmiyorum, ancak sürümünüz ne olursa olsun, benim kullandığım sürümle (AutoCAD 2018) benzerlikler bulacaksınız.

Bu derste, AutoCAD ortamı hakkında bilgi sahibi olacağız ve (AutoCAD İngilizce tabanlı bir program olduğu için) doğru kelime jargonunu kullanarak kendimize ve güzel dilimiz Türkçeye yardım edeceğiz ve bir nesneyi doğru Türkçe isimleriyle çağırabileceğiz.

Çizim Alanı “Drawing Area”

AutoCAD‘de çizim her birinin x, y ve z koordinatlarına sahip olduğu bir noktalar kümesinden oluşur. Koordinat sistemini kullanarak çizim yapabilirsiniz. Bir çizgi için, çizim alanında başlangıç noktanızın ve bitiş noktanızın ne olacağını tam olarak tanımlayabilirsiniz.

2 boyutlu 2B “2D” bir tasarım için, koordinattaki z değerini görmezden geleceğiz.

Örnek

Aşağıdaki noktaların her birinde köşeleri olan bir üçgen çizin: A (254,362) B (632,364) C (246,666). Bunu AutoCAD‘de nasıl mı yapacağız? Okumaya devam edin.

Öncelikle yapmanız gereken şeyler aşağıdadır:

İlk olarak, A (254,362) tanımlamasının A noktasının x koordinatının 254 ve y koordinatının 362 olduğu anlamına geldiğini anlayın.

Dinamik veri giriş “Dynamic input” aracının aktif olmadığından emin olun. Şayet durum çubuğundaki simgesi mavi renkli ise, araç aktif; gri renkli ise, aktif değil demektir.)

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, durum çubuğunda “status bar” dinamik veri giriş “dynamic input” aracının simgesini kullanılabilir hale getirin.

Dinamik veri giriş “Dynamic input” araç simgesi durum çubuğunda “status bar” görünecektir. Üzerine tıklayarak aracı kapalı hale getirin.

Şimdi aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Komut satırına LINE (L) yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. Klavyenizden 254,362 yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Klavyenizden 632,364 yazın ve Enter tuşuna basın.
  4. Klavyenizden 246,666 yazın ve Enter tuşuna basın.
  5. Adımı tekrarlayın.
  6. ESC tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görünen geometriyi elde etmiş olmalısınız.

Çoğunlukla, 2B nesnelerle uğraşacağız, yani USC simgesi hemen her zaman yukarıdaki ilk şekilde olduğu gibi (z bileşeni olmadan) görünecektir.

Çizim alanı

Çizim Alanınızın arka plan rengini değiştirmek mümkündür.

Çizim alanının rengini ve görünümünü değiştirmek için:

  1. Çizim alanına sağ tıklayın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi açılan kısa yol menüsünden Seçenekler “Options” seçeneğini seçin.

  1. Açılan Seçenekler “Options” iletişim kutusunda, Görüntüleme “Display”sekmesine tıklayarak gidin ve Renkler… “Colors” düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görünen Çizim Penceresi Renkleri “Drawing Window Colors” size AutoCAD‘in görsel yönünü özelleştirme olanağı sunar.

AutoCAD‘de çok şey özelleştirilebilir. Gelecek derslerde bu alanda daha derinlere ineceğiz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.