1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Öğretici 01-İlk Nesnenizi Çizme

Bu öğretici serisinin ilk makalesinde sizlere AutoCAD’de ilk nesnenizi nasıl çizeceğinizi anlatacağım. Şimdi bunun ne kadar pratik olabileceğini görelim; ama eminim ki AutoCAD‘de çizimin ne olduğu hakkında size bir fikir vereceğim.

Çalışma ortamını tanımlayarak, AAutoCAD jargonu üzerinde çalışarak, ilk gün yapmanız gereken ayarları ne zaman mı anlatacağım? Tamam, ilerleyen günlerdeki öğreticilerde ayrıntılı olarak bunlara değineceğiz.

Artık fazla akit kaybetmeyelim!

AutoCAD’de Bir Nesne Çizme

Şayet AutoCAD‘i henüz indirmediyseniz, buraya tıklayarak AutoCAD‘i indirebilirsiniz.

Şayet AutoCAD‘i indirip bilgisayarınıza yüklediyseniz, boş bir çizim dosyası açın ve oynamaya başlayalım.

 

İki Basit Adım

1 – Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, sol üst köşede bulunan beyaz sayfa simgesine tıklayın.

2 – Aşağıdaki şekilde görünen Şablon Seç “Select Template” iletişim kutusunda,   “Open” düğmesine tıklayın.

Artık ana penceredesiniz. (Siyah renkli) çizim alanının hemen üstünde Başlangıç “Start” ve Çizim1 “Drawing1” isimli iki sekme göreceksiniz. Sol taraftaki sekme AutoCAD’in 2015 ve sonraki sürümlerinde tanıtılmış olup; bu sekmeyi kapatmaktan çekinmeyin. Şimdilik kullanışlı olmayacaktır.

Şayet sol taraftaki Başlangıç “Start” sekmesini kapatırsanız, aşağıdaki şekilde görünen görüntü ile baş başa kalacaksınız.

Artık koşmaya başlıyoruz.

AutoCAD’de bir Çizgi Çizme

Çok hızlı gitmemek için, önce bir çizgi çizeceğiz.

Google, analitik geometride, düzlemdeki bir çizginin genellikle koordinatlarının belirli bir doğrusal denklemi sağladığı noktaların kümesi olarak tanımlıyor. Ancak endişelenmenize gerek yok! Burada denklem ve cebir hakkında konuşmayacağız. Bizim için daha basit hale getirmek için, bu tanımı biraz değiştirmek istiyorum.

Burada, kendisini asmak için iki noktaya ihtiyaç duyan düz bir ip gibi bir çizgi tanımlayacağız.

Bu tanım bize burada nasıl yardımcı olacak? Çizgi) LINE komutunun aktive olması koşuluyla, AutoCAD‘in bir çizgi çizebilmesi için, iki noktanın koordinatlarını bilmesi gerekir. Yani biz AutoCAD‘e çizeceğimiz çizginin başlangıç (birinci) ve bitiş (ikinci) noktasını tanımlamalıyız!

Bir Çizgi

AutoCAD‘de bir çizgi çizmek için, aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere uygun simgeye tıklayarak (veya komut satırına L yazıp Enter tuşuna basarak) LINE komutunu aktif hale getirin.

 2. AutoCAD‘e birinci (başlangıç noktası) noktanın nerede olmasını istediğinizi söylemek için çizim alanında herhangi bir yere tıklayın veya çizginizin başlangıç koordinatının değerini (X,Y) biçiminde girin.

3. İmleci ilk noktadan uzağa kaydırdıktan sonra, AutoCAD‘e ikinci (bitiş noktası) noktanın nerede olmasını istediğinizi söylemek için çizim alanında herhangi bir yere tıklayın veya çizginizin bitiş koordinatının değerini (X,Y) biçiminde girin.

4. Komutu iptal etmek için klavyenizdeki ESC tuşuna basın veya komutu bitirmek için, klavyenizden Enter tuşuna basın.

Şayet çizilecek tek bir çizgiden daha fazla çizginiz varsa, her bir çizgiyi bu adımlara baştan başlayarak çizmek zorunda değilsiniz. 3. adımdan sonra AutoCAD‘in, ilk çizdiğiniz çizginin bitiş noktasını yeni bir çizginin başlangıç noktası kabul ederek başka bir çizgi çizmenize izin verdiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Şayet aşağıdaki şekle nesneye bakarsanız, 3 nokta olduğunu göreceksiniz.

Şayet aşağıdaki şekilde görünen bu geometriyi (üçgen) çizeceksek (şimdilik ölçü ve çizgi eğimlerini önemsemiyoruz),

  1. LINE komutunu etkinleştirin.
  2. Noktayı belirtmek için, aşağıdaki şekilde 1 ile işaretli olan noktaya (çizim alanınızın ortasının biraz altında herhangi bir yere) tıklayın.
  3. Aşağıdaki şekilde 2 ile işaretli olan noktaya (ilk tıkladığınız yerin sağ üst tarafında herhangi bir yere) tıklayın.
  4. Aşağıdaki şekilde 3 ile işaretli olan noktaya (ilk tıkladığınız yerin sol üst ve ikinci tıkladığınız yerin sol alt tarafında herhangi bir yere) tıklayın.
  5. Şekli kapatmak için tekrar 1 ile işaretli olan noktaya tıklayın.
  6. ESC tuşuna basın.

Bir çizgi çizme hakkında pek çok sorunuz olmalı, Endişeye gerek yok! Daha sonraki derslerde daha fazla ele alacağız. Şimdiye kadar bildiğiniz şeyler hakkında olasılıklar hala az. Siz öğrendikçe olasılıklar da artacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.