1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Nasıl Güncel Tutulur

AutoCAD karmaşık bir programdır ve işiniz için çok önemlidir. Açıkçası, programı nasıl kullanacağınızı daha iyi bilirseniz, çizimleriniz daha hızlı ve doğru olacaktır. İşte eğitimin önemi burada ortaya çıkıyor.

Eğitimin iki bölümü vardır:

 • Kullandığınız veya kullanabileceğiniz temel AutoCAD özellikleri hakkında daha fazla bilgi edime.
 • Piyasaya sürüldükçe yeni sürümlerden haberdar olma.

Bazı kuruluşlar sadece birkaç yılda bir yükseltme yapıyor. Bazen R14 sürümünden R2018 sürümüne yükseltme yapan insanlardan e-postalar alıyorum! Ama çoğu kuruluş her iki üç yılda bir yükseltme yapıyor. Bu da eğitimin normal bir iş olduğu anlamına geliyor.

Autodesk, yıllık ücret ödeyeceğiniz ve her yeni sürümü otomatik olarak alabileceğiniz bir abonelik programına sahiptir. Ek avantajlar uzantılar (büyük sürümler arasında piyasaya sürülen yeni özellikler), e-öğrenme araçları ve Web tabanlı desteklerdir. Abonelik programındaki şirketler her yeni sürümü çıkar çıkmaz alırlar; ancak mutlaka bu yüklemeleri ve kullanmaları gerekmez. Ancak genellikle abonelik programında olmayan şirketlerden daha sık ürün yükseltme çıkar. Elektronik öğrenme araçlarıyla bile, yeniden eğitim hayatın bir özelliği haline gelir.

AutoCAD hakkında olabildiğince fazla nasıl öğrenebilir ve yeni sürümlere ayak uydurabilirsiniz?

Temel Öğrenme Kaynakları

AutoCAD‘i ilk öğrendiğinizde, satıcınızdan, bir kitaptan veya iş başında eğitimden olabilir. Ama bu asla yeterli değildir. Neden mi?

 1. Her gün kullanmadığınız için, öğrendiğiniz birçok şeyi unutursunuz.
 2. Yapmanız gereken yeni görevler ortaya çıkar ve bunları tamamlamak için, en iyi yöntemi keşfetmeniz gerekir.
 3. Daha rekabetçi olmak için, görevleri daha hızlı tamamlamanız için, her zaman baskı vardır. Bu nedenle, düzenli olarak yeni özelleştirme ve otomatikleştirme tekniklerini öğrenmeniz gerekir.
 4. Birçok kaynaktan gelen çizimlerin bir araya getirilmesi, ağ sorunları, birden fazla yazılım uygulamasının dahil edilmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Yeni bir özellik öğrenmeniz, çetrefilli bir soruyu yanıtlamanız veya daha iyi bir yol bulmanız gerektiğinde, yardımcı olabilecek bazı kaynaklar:

 1. İş arkadaşlarınız: Şayet kuruluşunuzda başka kişiler de AutoCAD kullanıyorsa, önce onlara sorun. Ne bilmeniz gerektiğini hemen anlayacaklardır.
 2. Kitaplar: Daima iyi bir referans kitabı bulundurun. Cevap, indeks veya içerik tablosuna bakmak kadar basit olabilir.
 3. Tartışma grupları: Autodesk AutoCAD tartışma grubu çok aktiftir ve genellikle bir iki saat içinde size cevap verecek birileri çıkar.
 4. Kullanıcı grupları: Ülke ve dünya çapında birçok AutoCAD kullanıcı grubu vardır. Size en yakın olanını aramak için AUGI (Autodesk Uluslararası Kullanıcı Grupları) bölümüne gidin. Onların siteleri de büyük bir destek kaynağıdır.
 5. Özel Kurslar: Birçok eğitim kurumu, özellikle de öğrenci eğitim kurumları, AutoCAD‘de kurslar sunmaktadır. Programlar genellikle çalışan insanlar veya AutoCAD‘de uzun yıllar tasarım ve çizim yapmış kişiler tarafından düzenlenir. Böylece bu kursları akşamları veya hafta sonları da alabilirsiniz. Bonus: Eğitmen ve diğer öğrenciler kalıcı bir ağ kaynağı olabilir. Video kursları da satın alabilirsiniz.
 6. Etkinlikler: (yılda bir kez olmak üzere) Autodesk Üniversitesi ve (yılda birkaç kez olmak üzere) CAD kampları, belirli disiplinlerde uzmanlaşmış sınıflar sunan harika öğrenme fırsatlarıdır.
 7. Bültenler: Benimki (AutoCADBeyni.com) de dahil olmak üzere birkaç bülten, düzenli ipuçları, teknikler ve makaleler sunmaktadır. Abone olun!
 8. Web siteleri: Çok fazla sayıda Web sitesi vardır. Sadece aramaya başlayın çok fazla bulacaksınız. Ücretsiz indirme yapabilir, ücretsiz ipuçlarına ulaşabilir ve daha fazlasını da bulabilirsiniz.

Becerilerinizi Güncelleme

Özellikle yeni sürümlerde size yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunların çoğu zamana bağlı olmakla birlikte; yeni yazılımın aktif olarak kullanılması ile ilgilidir:

 1. Beta programları: Yazılımı, son halini almadan önce değerlendiren AutoCAD beta programına katılmak için, başvurabilirsiniz. Kullanışlılık, yaptığınız testlerin miktarı ve gönderdiğiniz yorumlar ile ilgili olduğundan, bunu yapmak için biraz zamanınızın olması gerekir. Yeni özellikleri pazara girmeden önce öğrenecek ve eğitim sürecinizde bir atlama yapacaksınız.
 2. Yükseltme eğitimi: Çoğu bayi, her sürüm için yükseltme eğitimi sunar. Bayinize danışın.
 3. Yeni özellikli makaleler: Yeni bir sürüm yayınlandıktan hemen sonra, birçok site ve haber bülteni yeni özelliklerin bir açıklamasını yayınlamaktadır.
 4. Şayet bir abonelik üyesiyseniz, yeni sürüm için e-öğrenim içeriğine erişiminiz olur.

AutoCAD dünyasında başarılı olmak, sürekli öğrenen olmak demektir. Umarım, bu liste en iyi öğrenme araçlarını bulmanıza yardımcı olmuştur.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.