1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Mimaride “AutoCAD Arhitecture” Duvarlar Nasıl Değiştirilir

Bu makalemde sizlere AutoCAD Mimari’de “AutoCAD Architecture” binanızın iç duvarlarını nasıl yaratacağınızı ve değiştireceğinizi anlatacağım.

Sekil-1

İç Duvarları Yaratma

Aşağıda Giriş katın iç duvarlarını yaratacağız. Fakat bu işe başlamadan önce, bazı ayarları değiştirmeliyiz.

Öncelikle komut penceresinin başlık çubuğundaki Özelleştir “Customize” simgesine tıklayarak Seçenekler “Options” panelini açın.

Sekil-2

Seçenekler “Options” panelininin  AEC Nesne Ayarları “AEC Object Settings” sekmesini seçin ve Otomatik  Çıtçıt Yarıçapı “Autosnap Value” değerini 500 mm olarak değiştirin.

Yeni Duvar Hizalama Çizgilerine Otomatik Çıtçıtlan “Autosnap New Wall Justification Lines” ve Tutamaç Düzenleme Hizalama Çizgilerine Otomatik Çıtçıtlan “Autosnap Grip Edited Justification Lines” işaretleme kutularının işaretli olduğuna emin olun.

Sekil-3

Seçenekler “Options” panelini kapatmak için, OK düğmesine basın.

DİKKAT! Bu ayar sadece aktif çizim için geçerlidir. AutoCAD yeni duvarların uçlarında 500 mm [1’-8”] yarı çaptaki mevcut duvarları araştıracak ve yeni duvar otomatik olarak o hizalama çizgisine uzatılacaktır. Bu işlem duvarları düzenlemenin temel kuralına uyumluluğu büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

SAVE  komutu ile çizimi kaydedin.

Duvarlar “Walls“ paletinden Brick-090 Brick-090 [Brick-4 Brick-4] tip duvarı from eklemeye başlama.

Sekil-4

Başlangıç noktasını belirlemeye başlamadan önce, Özellikler “Properties“ paletinden if the En “Width” değerinin is 180 mm [8”], Temel yüksekliği “Base height” değerinin  2700 mm [9’-0”] ve Hizalama “Justify“ parametresinin Merkez “Center“ olduğunu tekrar kontrol edin.

Sekil-5

Başlangıç noktası olarak – by Nesne Çıtçıtlarını OSNAP açık duruma getirerek – dış duvar ile aşağıdaki şekilde C karelaj noktasının kesişimini belirleyin.

Sekil-6

Bitiş noktası olarak, duvarın iç yüzü ile C karelaj noktasının kesişimini belirleyin ve daha sonra Enter tuşuna basın.

Sekil-7

Sonraki adım mevcut duvarın kopyası ile oluşturmuş olduğunuz duvarın düzenlenmesidir. Son yerleştirdiğiniz duvarı seçin ve şeritin Kavramsal Duvar “Contextual Wall“ sekmesinden COPY STYLE komutunu çalıştırın.

Sekil-8

As a result the Duvar Stilleri Özellikleri “Wall Styles Properties” paneli açıldığı zaman, stilin ismi sonuna (2) son eki alarak tamamlanır ve yeni stil orijinal olarak seçilmiş olan duvara atanır.

Sekil-9

İsim “Name” hücresine tıklayın ve yeni duvar stili ismini Brick-100 [Brick-4] yazın. Aynı zamanda karışıklık yaratmaması için, Açıklama “Description” hücresinde yazılı olan açıklamaları silin.

Sekil-10

Yeniden isimlendirmeyi yaptıktan sonra Bileşenler “Components” sekmesine gidin ve 2 indeks numaralı Brick Veneer (Structural) satırına giderek aşağıdaki şekilde görünen paneldeki Bileşenleri Kaldır “Remove Components” düğmesine tıklayın.

Sekil-11

Geri kalan bileşen isimlerini Brick, en “width” değerini 100 mm [4”],  Öncelik “Priority “ değerini değiştirilemez “invariably“, Kenar Ötelenmesi “Edge Offset” değerini 0 ve Fonksiyon “Function” değerini Yapısal değil “Non-Structural“ olarak değiştirin.Son olarak Ölçü “Dimension sütunundaki işaretleme kutularını aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi işaretleyin.

Sekil-12

OK düğmesine tıklayarak paneli kapattıktan sonra, ESC tuşuna basarak duvar seçimini sonlandırın.

Mevcut bir duvardan belirli bir mesafeden başlayan düşey iç duvarı düzenlemek  için, basit ve etkili bir teknik vardır. Bu teknik OTRACK (Nesne Çıtçıt İzleme “Object Snap Tracking”) tekniği olarak adlandırılmaktadır.

Şimdi, aşağıdaki şekilde görünen sağdaki duvardan 1000 mm [3’-6”] mesafede bulunan duvarı düzenleyelim. Duvarın başlangıç noktasını OTRACK (Nesne Çıtçıt İzleme “Object Snap Tracking”) tekniğini kullanarak belirleyin.

Sekil-13

Durum çubuğundaki OSNAP ve OTRACK simgelerinin açık durumda olduklarından emin olun.

Sekil-14

Diğer duvarları aynı özelliklerle yerleştirmek için, son yerleştirdiğiniz duvarı seçin ve şeritin Duvar “Wall” sekmesindeki Seçilmişi Ekle “Add Selected” komut düğmesine tıklayın.

Komut yeni duvar yerleştirmeye başladığınızdaki uyarılarla başlayacak; yani size duvarın pozisyonunu soracaktır.

Sekil-15

Özellikler “Properties” paletinden En “ Width” değerinin 100 mm [4”], Taban yüksekliğinin “Base height”  2700 mm [9’-0”] ve Hizalamanın “Justify” Merkez “Center” olduğunu kontrol edin.

Sekil-16

Tüm ayarları doğru olarak yaptıktan sonra, Uç nokta “End point” sembolü olan yeşil kare simgesini görmek için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi imleci dış duvarın köşe noktası üzerine getirin.

Noktaya tıklamayın;  Nesne Çıtçıt İzlemenin “Object Snap Tracking“ yeşil renkli kesik çizgisinin görüntülenmesi için, imleci sola doğru sürükleyin ve 1000 mm [3’-6”] yazarak Enter tuşuna basın.

Sekil-17

AutoCAD duvarın başlangıç noktası olarak yatayda  1000 mm [3’-6”] mesafeyi belirleyecektir ve siz duvarı merkez hizalama için yukarı doğru sürükleyebilirsiniz. Fakat şayet 1000 mm [3’-6”] açıklığa ihtiyaç duyarsanız, duvarın hizalamasını değiştirmek zorundasınız; duvar hizalaması merkez “center” olmamalıdır. Duvar hizalaması işlem esnasında SHIFT tuşuna basarak değiştirilebilmektedir.

Duvar hizalaması sağ “right” olarak değişene kadar tuşa basmaya devam edin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra, diklik “perpendicular” nesne çıtçıtını kullanarak duvarın diğer uç noktasını belirleyin.Duvar çizimini tamamlamak için,  Enter tuşuna basın.

NOT: İşlem esnasında duvar hizalaması Özellikler “Properties” paletinden de değiştirilebilmektedir. Buiş için, imleci çizim alanından uzaklaştırmaya gerek olmadığı için, SHIFT tuşunu kullanmak çok kullanışlıdır.

Sekil-18

Yatay duvarın seçimini bırakmak için, ESC tuşuna basın.

Aşağıdaki şekillerde yerleşimin son halini metrik ve ingiliz ölçüleri ile görebilirsiniz.

Sekil-19

Sekil-20

SAVE   komutunu kullanarak çizimi kaydedin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.