1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Mimaride “AutoCAD Arhitecture” Duvar “Wall” Nesnesi ile Baca Yaratma

Bu makalemde sizlere AutoCAD Mimari’de “AutoCAD Architecture“ Duvar “Wall” nesnesinden baca gövdesini nasıl yaratacağınızı anlatacağım.

Sekil-1

Yangın bacası çok katlı bina çiziminin giriş katında yaratılmış olan odaya dışarıdan bağlanmıştır ve daha sonra bu baca giriş katını zemin katı, birinci katı ayrı ayrı gösterecek olan çizimlere yerleştirilmiştir.

Dış duvarın ve bacanın (baca duvarının) başka bir Grup Tanımına “Group Definition” alınacak olduklarından dolayı, silinmelerine gerek yoktur. Şimdi baca için, yeni bir Grup Tanımı “Group Definition” yaratalım.

  1. ŞeritinYönetim “Manage” sekmesine gidin ve Stil & “Style & Display” panelindeki Stil Yöneticisi “Style Manager” komut düğmesini tıklayarak Stil Yöneticisini “Style Manager” açın.

Sekil-2

2. Mimari Nesneler “Architectural Objects“ listesini açmak için, Stil Yöneticisi “Style Manager” iletişim kutusunda, geçerli (aktif) çizim “current” drawing” öğesi altında bulunan (Giriş Katı.dwg) “(Entry Level.dwg)” öğesinin yanındaki artı (+) sembolüne tıklayın ve burada Duvar Temizleme Grup Tanımları “Wall Cleanup Group Definitions” listesini açın.

Sekil-3

3. Standart “Standard” stilini seçin ve Ctrl+C ve Ctrl+V tuşlarını kullanarak bu stilin bir kopyasını yaratın.

Sekil-4

4. Yeni yaratmış olduğunuz Standart (2) “(Standard (2)”) stilini seçin ve Stil Yöneticisi “Style Manager” iletişim kutusunun sağ tarafında bulunan Genel “General” sekmesinde Standart (2) “(Standard (2)” ismini Baca olarak değiştirin. OK düğmesine basarak iletişim kutusunu kapatın.

Sekil-5

5. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bacaya Görüntü Yaklaş “Zoom in” yapın.

Sekil-6

6. (Ctrl+4 tuşlarına basarak) İçerik Araştırıcısını “Content Browser” açtıktan sonra Tasarım Aracı Katoloğu– Metrik [Emperyal] “Design Tool Catalog – Metric [Imperial]” öğesi altında sol taraftaki listeden Duvarlar Walls” grubunu seçin ve son olarak da,  Tuğla “Brick” kategorisi olarak Tuğla XBrick-X” isimli tuğla stilini araştırarak bulun.

Sekil-7

7. Tuğla X “Brick-X” isimli tuğla stilini AutoCAD çizim alanına sürükleyerek bırakın.

Sekil-8

8. Duvarın başlangıç noktasını belirlemeden önce, yaratacağınız bacanın ölçü ve özelliklerini Özellikler “Properties” paletini kullanarak aşağıdaki gibi ayarlayın:
En “Width” değeri: 500 mm. [1’-8”]
Taban yüksekliği “Base height” değeri: 10000 mm. [32’-10”]
Yaslama “Justify” değeri: Sağ “Right”.

Sekil-9

9. Nesne Çıtçıt İzleme “ Object Snap Tracking” tekniğini kullanarak, çizimimiz içerisine bacayı yerleştireceğiz. DİKLİK “ORTHO” (F8), NESNE ÇITÇITLANMA “OSNAP” (F3) ve NESNE İZLEME “OTRACK” (F11) modlarının açık durumda olduğuna emin olun.

Son olarak imleci binanın sol alt köşesi üzerine getirin; fakat herhangi bir nesneye tıklamayın. Daha sonra imleci yukarı sürükleyin ve 2000 [6’-7”] yazarak Enter tuşuna basın. Böylece duvarın başlangıç noktasını belirlemiş olduk. İmleci yukarı duğru sürükleyin ve 1000 [3’-4”] yazarak Enter tuşuna basın.

Sekil-10

10. Duvar çizme işlemini bitirmek için, bir kez daha Enter tuşuna basın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.