1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Mimari “AutoCAD Arhitecture” Kullanıcı Arayüzünü Ayarlama

Bu makalemde sizlere AutoCAD Mimari’nin “AutoCAD Architecture” kullanıcı arayüzünün önemli ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağım.

Sekil-1

AutoCAD Mimari “AutoCAD Architecture” Kullanıcı Arayüzünü Ayarlama

Program ekranının en üstünde şerit “ribbon” yer almaktadır ve paneller içermektedir. Şeritin “Ribbon” hemen altında AutoCAD Mimari 2014 “AutoCAD Architecture 2014” deki yeni özelliklerden biri olan dosya sekmelerini bulabilirsiniz. Dosya sekmelerinin altında çizim alanı bulunmakta olup; bu alanın en altında çizim durum çubuğu yer almaktadır. Son olarak çizim durum çubuğunun altında yani program penceresinin en aşağısında uygulama durum çubuğunu bulabilirsiniz.

Bu makalede Araç Çubuklarından “Tool Palettes” çok bahsedeceğiz. Bu yüzden şayet Araç Çubuklarını “Tool Palettes” gizlenmiş durumdaysa, Ctrl +3 tuşlarına basarak Araç Çubuklarını “Tool Palettes” açık duruma getirebilirsiniz.

Ayrıca Özellikler “Properties” paletini de çok sık kullanacağımız için, Ctrl +1 tuşlarına basarak bu paleti de açık duruma getirin.

Şayet herhangi bir palet gizli durumdaysa, imleci herhangi bir açık durumdaki paletin başlık çubuğu üzerine getirerek sağ tıklayın ve Otomatik Gizle “Auto Hide” seçeneğini kapalı duruma getirin.

Şayet herhangi bir palet yüzer “floating” durumdaysa, paletin başlık çubuğuna sağ tıklayın ve aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi Toplanmaya İzin ver “Allow Docking” seçeneğini işaretleyin.  Araç Çubuklarını “Tool Palettes“ gizlemek veya görüntületmek için, Ctrl+3 tuşlarına basabilirsiniz.

Sekil-2

Görüntü Küpü “View Cube”, Gezinti Çubuğu “Navigation Bar” ve Görüntü Bakışı “Viewport” Kontrolleri

Bazen, çalışma esnasında görsel stilin ve çiziminizin görünümünün değiştirilmesi gerekir. Bunun için, ü.ç tane araç bulunmaktadır:

  1. Birinci araç çizim alanının sol üst köşesinde bulunan Görüntü Bakışı Kontrolörleri ”Viewport Controls” aracıdır.

Sekil-3

 

Sekil-4

Bu Görüntü Bakışı Kontrolörleri ”Viewport Controls” üç araç içermektedir:

  • Kontrollerin seçeneklerini görüntületmek için, – (eksi) simgesine tıklayın: Bu seçenekler görüntü bakışı “viewport” yapılandırmasını değiştirme veya gezinti araçlarının görüntülenmesini kontrol etmek için kullanılırlar.

 

  • Birçok standart ve özel görüntü arasında geçiş yapmak için, ÜST TOP” yazısına (simgesine) tıklayın.

 

 

  • Birçok görsel stilden “visual style” bir tanesini seçmek için, 2B Tel Kafes “2D Wireframe” yazısına (simgesine) tıklayın. Diğer görsel stillerin “visual styles” birçoğu 3 boyutlu görselleştirme için kullanılmaktadırlar.
  1. İkinci araç Görüntü Küpü “View Cube” dür ve çizim alanının sağ üst köşesinde konumlandırılmıştır. Görüntü Küpü “View Cube” bir üç boyutlu 3B “3D” gezinti aracı olup; üç boyutlu 3B “3D” grafik sistemi etkinleştirildiği zaman, görünür olmaktadır. Bu araç standart ve izometrik görüntüler arasında geçiş yapma olanağı sağlamaktadır. Şayet görüntü küpünü “view cube” göremiyorsanız, görüntü küpünü “view cube” tekrar görüntületmek için, şeritin Görüntü “View” sekmesi içerisinde > Windows “Windows” panelinde > Kullanıcı Arayüzü “User Interface” komut düğmesi altında > Görüntü Küpü “View Cube” komut düğmesini kullanabilirsiniz.
  2. Üçüncü araç Gezinti Çubuğu “Navigation Bar” dır ve  Görüntü Küpünün “View Cube” altında konumlandırılmıştır. Buradan Görüntü Kaydırma “Pan”, Görüntü Yaklaşma ve uzaklaşma “Zoom” ve Görüntü Yörüngesi “Orbit” gibi araçlara ulaşılabilmektedir. Şayet Gezinti Çubuğunu “Navigation Bar” göremiyorsanız, yukarıda anlatılan Görüntü Kübünün “View Cube” etkinleştirilme yöntemindeki adımları uygulayarak Gezinti Çubuğunu “Navigation Bar” etkinleştirebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.