1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Mimari “AutoCAD Architecture” 2015’de Rafine edilmiş Yeni Kullanıcı Arayüzü

AutoCAD Mimari “AutoCAD Arhitecture”  2015’deki yeni özelliklerden bir tanesi de yeni rafine edilmiş kullanıcı arayüzü ve açık /koyu temalar arasında geçiş yapılabilmesidir. Şimdi bu özellik sayesinde AutoCAD ekranının nasıl göründüğüne bakalım!

Sekil-1

Programı başlattıktan sonra, yeni kullanıcı arayüzü açılır ekranı hemen açılır.

Sekil-2

AutoCAD 2015 Şerit “Ribbon”, Durum çubuğu “Status Bar” ve Paletler “Pallets” içeren modern, koyu bir arayüz sunmaktadır. Her ne kadar hepimiz beyaz zemin üzerinde koyu renk yazıları kullanmaya alışkın olmamıza rağmen, bilgisayar ekranında bu biraz farklıdır. Yeni koyu renk tema göz kamaşmasını azaltmak amacı ile kullanıcı arayüzü ile klasik koyu renk modelleme alanını kombine etmektedir.

Seçenekler “Options“ iletişim kutusunun Görüntüleme “Display“ sekmesindeki Renk Şeması “Color Scheme” kontrolörünü kullanarak koyu ve açık temalar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Sekil-3

Koyu renk temasına ilaveten şerit araçlara ulaşmak için etkinliği geliştirilmiş yeni özellikler de sunmaktadır.

Örneğin, şeritin eniden organize edilmiş Görüntü “View” sekmesi Kullanıcı Arayüzü “User Interface” elemanlarının kontrol edilebilirliğini arttırmıştır. Örneğin bu sekmeye KKS “UCS” simgesini, Görüntü Kübünü “ViewCube”, Gezinti çubuğunu “Navigation bar” ve Yerleşim “Layout” sekmelerini kontrol eden yeni araçlar eklenmiştir. Çizim yaparken etkinliğinizi arttırmada size fayda sağlaması için, şeriti “ribbon” kullanmak birçok açıdan faydalıdır.

Ekranın en altında bulunan Durum çubuğunda “Status Bar“ da önceki sürüme göre bazı değişiklikler vardır. Önceki 2 Durum çubuğu “Status Bar“ da tek parça halindeydi. Bu yeni sürümde mümkün olmayan şekilde durum çubuğundaki simgeleri ilgili yazılarının arkasına ayarlayabiliyorduk. Benim ilk denemelerime göre; şayet Durum çubuğunda “Status Bar“ tüm simgeleri aynı anda görmek istiyorsanız, ekranınızın çözünürlüğünü 1280 dpi den daha yüksek bir çözünürlüğe ayarlamalısınız.

Sekil-4

AutoCAD 2015de gördüğüm diğer bir yenilik  te program penceresini küçültüp büyüttüğümüz zaman, Komut satırının “Command line” nerede konumlandırılmış ise, orada kalmasıdır. Program penceresi yeniden ebatlandığı zaman, Komut satırı “Command line” AutoCAD 2015’de konumlandırılmış olduğu yerde kalmıyordu.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.