1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Mimari “Arhitecture” 2016-Yenilikleri

Alışıldığı üzere bu yılda Mart ayı içerisinde AutoCAD’in yeni sürümü yayımlandı. Bu makalemde sizlere AutoCAD Mimari “Arhitecture” 2016 bu sürümdeki yeniliklerden ve bu sürüm hakkındaki düşüncelerimden bahsedeceğim.

Dosya Formatında “Biçimlendirmesinde” Değişiklik Yok

AutoCAD 2015 ile sunulan kullanıcı arayüzü renk şemaları (Koyu “Dark” ve Açık “Light”) bu 2016 sürümünde de değiştirilmeden aynen korunmuş.

Çizim penceresi durum çubuğu ve 2015 sürümünde bu durum çubuğunda olan araçlar artık AutoCAD Mimari “Arhitecture” ve AutoCAD Mekanik’ten “Mechanical” tamamen kaldırılmış. –Görüntü Yapılandırma “Display Configuration“ kontrolü, Kırpma Düzlemi “Cut Plane” kontrolörü ve Sistem Tepsisi “System Tray” – artık durum çubuğu yerine geçen Uygulama Durum çubuğuna taşınmış durumda. Kırpma Düzlemi “Cut Plane” kontrolörü ndeki kırpma düzlemi “cut plane” yazısı bir simge ile değiştirilmiş ve kontrolör artık sadece Model Alan “Model Space” aktif olduğu zaman görüntüleniyor. STATUSBAR sistem değişkeni artık sadece 0 (Durum çubuğu kapalı) ve 1 (Durum çubuğu açık) değerlerini destekliyor. Şayet fazla sayıda araç açık duruma getirilirse, durum çubuğunda tek bir satıra sığmayan simgeler ikinci bir satıra kaydırılıyor.

Sekil-1

Yeni “New” sekmesi” Başlangıç “Start” olarak isimlendirilmiş durumda. Başlangıç “Start” sekmesinin hem Yarat “Create” hem de Öğren “Learn” sayfalarının içeriği 2015 sürümünün Yeni “New” sekmesi ile benzer durumda. 2016 sürümünde, 2015 sürümünde olmayan Bir Uyarım Var “I have a Notifications” alanı mevcut.)

AutoCAD Mimari “Arhitecture” 2015’deki Yeni “New” sekmesinden farklı olarak AutoCAD Mimari “Arhitecture” 2016’da  BaşlangıçStart” sekmesi yeni bir çizim başlattığınızda veya mevcut bir çizimi açtığınızda görüntülenmeye devam ediyor. Aynen çizim sekmeleri (ve AutoCAD Mimari “Arhitecture” 2015’in Yeni “New” sekmesi) gibi bu sekmenin sağ üst köşesinde kapat (X) düğmesi bulunmuyor. Programı bu yeni BaşlangıçStart” sekmesi olmadan kullanmayı isteyenler için, eskiden NEWTABMODE sistem değişkeni ile kontrol edilen 2015 sürümünden itibaren artık STARTMODE olarak adlandırılan sistem değişkeni değerini 0 olarak ayarlamalısınız. Şayet daha sonra tekrar bu yeni BaşlangıçStart” sekmesi aktifleştirmek isterseniz, STARTMODE sistem değişkeni değerini 1 olarak ayarlayabilirsiniz.Bu sistem değişkeninin değerini sıfırdan (0) bire (1) değiştirdiğiniz zaman, BaşlangıçStart” sekmesinin kullanıcı arayüzünde tekrar görüntülenir olmasını sağlamak için programı kapatıp yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın. Artık eski NEWTABMODE sistem değişkeninin sekmelerin sağ tarafında bulunan geçerli şablon dosyasını kullanarak yeni bir çizim başlatan artı (+) düğmesini görünür yapan 2 değerine eş bir değer bulunmuyor.

Yeni CLOSEALLOTHER komutu geçerli çisim sekmesi haricindeki diğer tüm çizim sekmelerini kapatmanıza olanak sağlıyor. Aynen 2015 sürümünde olduğu gibi, herhangi bir çizim sekmesine sağ tıklayabilir ve Diğer Tüm Çizimleri Kapat “Close All Other Drawings” seçeneğini seçerek; sağ tıkladığınız çizim sekmesi haricindeki tüm çizimleri (sağ tıkladığınız çizim sekmesi geçerli çizim olmasa bile) kapatabilirsiniz.

Navisworks’de yaratılmış olan koordinasyon modelleri (NWD veya NWC dosyaları) artık diğer referans doylarının (DWG, DGN, PDF ve resim dosyaları, vbg.) iliştirildiği gibi yeni CMATTACH komutu (komut satırı eşleniği CMATTACH ) kullanılarak çizime iliştirilebilmetedir. Şayet geçerli çizim dosyası bir koordinasyon modeli içeriyorsa, koordinasyon modelinde geçerli çizim nesnelerini kapalı duruma getirme seçeneğine sahipsiniz. Ayrıca koordinasyon modeline renk solgunlaştırma ve matlık ayarı yapma imkanınız da bulunmaktadır. Fakat bu u özellik 64-bit işletim sistemi gerektirmekte olup; donanım hızlandırma “hardware acceleration” modunun açık olmasını zorunlu kılmaktadır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.