1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD LINE Komutu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Sekil-01

Bir bilgisayar programını öğrendikçe öyle bir noktaya gelirsiniz ki, artık kendinizi yeni başlayan olarak hissetmezsiniz; fakat hala programı daha öğrenip o programda orta seviyede veya gelişmiş bir eksper olmayı istiyorsunuzdur. İşte AutoCAD’de kendinizi gelişmiş bir eksper olarak hissetmenizi sağlayacak olan şey sadece komutların klavye kısa yollarını bilmek değil; aynı zamanda komutların seçeneklerini “options” de tam olarak kavrayarak komutların bu seçeneklerinin ne zaman ve nasıl kullanılacağını bilmekten geçmektedir.

Örneğin AutoCAD’in LINE komutunu ve özelliklerini ele alalım. Bu komut her çizim için en temel komuttur. LINE komutu seçeneklere sahiptir ve bu seçenekleri kullanmak sizi yeni başlayan kullanıcıdan gelişmiş kullanıcıya yükseltecektir.

LINE komutu ile aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  1. Çizgiler çizerken, son çizdiğiniz çizgi parçasını geri almak için, komutun geri al “Undo” seçeneği için sağ tıklamayı veya klavyeden U yazarak Enter tuşuna basmayı ya da Ctrl + Z tuş kombinasyonunu kullanın. Komuttan çıkmayın. Çünkü komuttan çıkarak UNDO komutunu çalıştırırsanız çizdiğiniz tüm çizgiler geri alınacaktır. En azından iki adet çizgi parçası çizdikten sonra, en son tıkladığınız noktayı ilk tıkladığınız nokta ile birleştiren bir çizgi çizmek için, sağ tıklayarak kapat” close” seçeneğini kullanın ya da klavyeden C tuşuna bastıktan sonra Enter tuşuna basın.
  2. Çizgiler üç boyutlu koordinatlarla da çizilebilirler.

Tutamaçlar “Grips” çizgiyi düzenlemek için ilave özellikler sunmaktadırlar. Çizgide ayarlamalar yapmak için, bu tutamaçları “grips” Dinamik Veri Giriş aracı ile birlikte kullanın.

Bir tutamacı tıklamanın ön tanımlı işlemi (ki bu tutamacı canlı hale getirir) sündürmedir. Çizgiyi sündürürken, çizim alanında yeni bir noktayı tıklayarak çizginin uç noktasını yeni bir konuma getirirsiniz. Dinamik Veri Giriş aracını kullanarak istenen yeni uzunluğu girebilir, mevcut uzunluğu ve açıyı değiştirebilirsiniz.

Şayet tutamacı hemen tıklamak yerine imleci tutamaç üzerinde biraz bekletirseniz, görüntülenecek olan menü size sündürme “stretch” veya uzatma “lengthen” seçeneğini seçme olanağı sunacaktır. Uzatma “Lengthen” seçeneği açısını değiştirmeden çizginin boyunu ayarlamak için, kullanılmaktadır. Tutamaç canlıyken (tıklanmış haldeyken) Ctrl tuşuna basarsanız, Sündürme “Stretch“ ve Uzatma “Lengthen” seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.