1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Layer Grup Filtreleriyle Çalışma

Uluslararası çizim standartlarına “IDS” göre çizim yapıyorsanız, AutoCAD çizimlerinde çok fazla sayıda tabaka “layer” olacaktır. Her disiplinin kendi tabaka “layer” isimleri vardır. Çiziminizde kolaylıkla yüzlerce tabaka “layer” olabilir!

Bu yüzlere tabaka ile çalışmak tam bir meydan okuma işidir. Basit bir örnek verecek olursak, diyelim ki, çiziminizdeki tüm açıklama tabakalarını “layer” dondurmak “freeze” istiyorsunuz:

Kulağa çok kolay geliyor; fakat şayet uluslararası mimari çizim standartlarını “IADS”, kullanıyorsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere sadece mimari olarak 10 tane açıklama tabakanız “layer” olmak zorundadır.

Sekil-01

Evet, SHIFT tuşuna basarak bu tabakaların “layer” tümünü seçebilir ve dondurabilirsiniz. Fakat şayet çiziminizde mimari, inşaat ve mekanik disiplinlerine ait tabakalar “layer” varsa, bu işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekecektir.

Fakat grup filtresi kullanarak bu işlemi çok daha hızlı yapabilirsiniz.

Grup Filtresi “Group Filter” Yaratma

Grup filtrelerini AutoCAD’in Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager” yaratabilirsiniz.

Grup filtresi “filter” yaratmak için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Tabaka Özellikleri Yöneticisinin “Layer Properties Manager” sol tarafında bulunan Filtreler “Filters” listesindeki Tümü “All” filtresini seçin ve Yeni Grup Filtresi “New Group Filter” düğmesine tıklayın.

Sekil-02

Grup filtresine grupta olacak tabakalara uygun olarak bir isim verin.

Sekil-03

Grup Filtresine “Group Filter” Tabakalar Ekleme

Bu gruba tabakalar “layer” eklemek için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yöneticisin sağ tarafındaki listeden istediğiniz tabakaları “layer” seçin ve grubun isminin üzerine sürükleyip bırakın.

Sekil-04

Alternatif olarak, Açıklama ismini verdiğiniz yeni grup filtresinin üzerine sağ tıklayarak açılan menüden Tabakaları Ekle “Add Layer Filters” seçeneğini de seçip istediğiniz tabakaları ekleyebilirsiniz.

Alt Filtre Yaratma

Geçerli filtrenizin altına alt filtreler de  yaratabilirsiniz. Örneğin, Açıklamalar ana filtrenizin altına, mimari açıklamalar, inşaat açıklamaları ve mekanik açıklamalar alt filtrelerini yaratmak isteyebilirsiniz.

Bunun için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Açıklama ana filtresini seçin ve Yeni Grup Filtresi “New Group Filter” simgesine tıklayın.

Sekil-05

İstediğiniz tüm alt filtreleri bu şekilde ekleyin.

Tüm alt filtreleri yarattıktan sonra, herbir alt filtreye tabakaları eklemek için, tabaka ekleme işlemini uygulayın.

Tabaka Özelliklerini Değiştirmek için Filtreleri Kullanma

Grup filtrelerini Tabaka Özellikleri Yöneticisinden “Layer Properties Manager” kullanabilirsiniz. Şayet bir grup filtresini seçerseniz, Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager”  size sadece o filtrenin kriterlerine uyan tabakaları “layer” gösterecektir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere filtrenin “filter” üstüne sağ tıkladığınız zaman, o gruptaki tüm tabakalara “layer” uygulayabileceğiniz tabaka özellikleri ayarlarını görürsünüz.

Sekil-06

Şayet “kilitle “lock seçeneğini seçerseniz, o filtre grubundaki tüm tabakalar kilitlenecektir.

Tabaka Aşağı Açılır Listesinde Filtreleri Gösterme

Şeritteki ve araç çubuğundaki Tabaka “Layer” aşağı açılır listesinde sadece belirli bir filtre grubundaki tabakaları görüntületebilirsiniz.

Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager”, aşağıdaki şekilde görünen Ayarlar “Settings” düğmesine tıklayın.

Sekil-07

Açılan iletişim kutusunda, Tabaka filtrelerini tabaka araç çubuğuna uygula “Apply layer filter to layer toolbar işaretleme kutusunun işaretli olduğuna emin olun. Bu işaretleme kutusu ön tanımlı olarak işaretli durumdadır; ancak şayet işaretli değilse, işaretleyin.

Sekil-08

İletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager”, uygulamak istediğiniz tabaka filtresini seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu örnekte, ben Mimari  alt filtresini kullandım.

Aktif olan filtrenin sol tarafında yeşil renkli bir tik işareti görüntülenecektir.

Sekil-09

Bu filtre şayet birden fazla tabaka üzerinde belirli işlemleri uygulamanız gerekiyorsa, çok faydalıdır. Yüm Listede tabakaları görmektense sadece kullanacağımız tabakaları görmek daha avantajlıdır.

Özellikler Filtresi “Properties Filter”

Ayrıca tabaka özelliklerini esas alan filtreler de yaratabilirsiniz. Çiziminizde ön tanımlı olarak Tüm Kullanılan Tabakalar “All Used Layers isimli bir adet özellikler filtresi bulunmaktadır. Bu filtre çizimde kullandığınız tüm tabakaları “layer” gösterir.

Bu tip filtreler otomatik olarak çalışmaktadırlar. Bu filtre grubunda hangi tabakaların olacağını tanımlamanıza gerek yoktur.

Örneğin, tabaka isminde AÇIKLAMA olan tabakaları listelemek istediğinizi varsayalım. Bu tabakaları *AÇIKLAMA* joker karakterini kullanarak filtreleyebilirsiniz.

Tabaka isminde AÇIKLAMA bulunan her yeni tabakayı yarattığınızda o tabaka otomatik olarak bu filtre grubuna dahil edilecektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.