1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kullanmaya Başladığınız İlk Gün Bilmeniz Gereken 9 İpucu

AutoCAD’i bilgisayarınıza kurdunuz. Peki sonra ne yapacaksınız? İşte bu makalemde sizlere çok işinize yarayacağını düşündüğüm öğrenmeniz gereken 9 ipucu anlatmak istiyorum.

1. Nesne Çıtçıtları

Sekil-1

Yukarıdaki şekilde görünen nesne çıtçıtları “object snaps” kısa yol menüsüne ulaşmak için, 1 ile işaretli simgeye sağ tıklamalısınız.

Şimdi nesne çıtçıtlarının “object snaps” ayarlarını yapabilirsiniz. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi, ben 2, 3, 4 numara ile işaretlediğim nesne çıtçıtlarını “object snaps” aktifleştirmenizi tavsiye ediyorum.Bu nesne çıtçıtları “object snaps” Orta nokta “Midpoint”Oktant “Quadrant ve Teğet “Tangent” nesne çıtçıtlarıdır.

A. Orta nokta “Midpoint”

Bu nesne çıtçıtını “object snap” aktifleştirdiğiniz zaman, AutoCAD size yeni bir nesne yaratırken ilk nesne seçiminizde imleci yaklaştırdığınız çizginin tam orta noktasını yakalayarak yardım edecektir. Örnek olarak aşağıdaki şekilde üstteki yatay çizginin tam orta noktası AutoCAD tarafından yakalanmış ve düşey çizginin başlangıç noktası olmuştur.

Sekil-2

B. Oktant “Quadrant”

Oktant “Quadrant” nesne çıtçıtını “object snap” size yeni yaratacağınız nesnenin bir çemberin 0, 90, 180 ve 270 derecelik köşe noktalarından başlaması olanağı sunmaktadır. Örneğin aşağıdaki şekilde:

Sekil-3

C çizgisi soldaki çemberin 90 derecelik köşe noktasından (1 numaralı nokta) başlamakta ve sağdaki çemberin 90 derecelik köşe noktasında (2 numaralı nokta) son bulmaktadır. Bu işlem oktant “quadrant” nesne çıtçıtının “object snap” kullanılması sayesinde çemberler üzerindeki noktaların tam olarak yakalanması sayesinde gerçekleştirilmiştir. Bu nesne çıtçıtının “object snap” ne kadar faydalı olduğunu tam olarak anlayabilmek için, şimdi siz D ve E çizgilerini önce oktant “quadrant” nesne çıtçıtını “object snap” aktifleştirmeden sonra da oktant “quadrant” nesne çıtçıtını “object snap” aktifleştirerek çizmeyi deneyin.

C. Teğet “Tangent”

Sekil-4

1, 2 ve 3, 4 numaralı noktalardan geçen çizgileri çizmek için, Teğet “Tangent” nesne çıtçıtını aktifleştirmelisiniz. Böylece çizginizin bitiş noktası kolayça çembere teğet bir noktaya çıtçıtlanacaktır.

2. Fare Kısayolları

A. Görüntü Kaydır “Pan”

Sekil-5

Farenin tekerleğine basın ve basılı tutarak farenizi kaydırdığınız zaman, çizim ekranınızda görüntünün düzlemsel olarak hareket ettiğini görürsünüz. Yani PAN komutunu çalıştırmışsınız gibi görüntünüz kayacaktır.

B. Görüntü Yaklaş/Uzaklaş “Zoom In/Out”

Sekil-6

Farenin tekerleğini yukarı ve aşağı çevirdiğiniz zaman görüntünün imlecin olduğu noktaya doğru yaklaştığını veya imlecin olduğu noktayı merkez kabul ederek uzaklaştığını görürsünüz.

3. Diklik Modu

Sekil-7

Bu modu etkinleştirdiğiniz zaman, AutoCAD çizgileri sadece yatay veya düşey çizecektir. Bu özellik sayesinde yatay veya düşey doğrultudaki ve istediğiniz yöndeki  bir çizgi üzerinde ilerlediğinize emin olursunuz. Tabiki bu özellik sadece çizgi çizerken değil; aynı zamanda kopyalama “copy”, taşıma “move” gibi diğer işlemler için de önemlidir.

4. Doğru Birimleri Ayarlama

Sekil-8

Sadece klavyenizi kullanarak UNITS yazın ve Enter tuşuna basın. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz Çizim Birimleri “Drawing Units” iletişim kutusu açılacak ve size çizim birimlerini ayarlayabilme ve belirleme olanağı sunacaktır.

5. Klavye Kısayolları

– ESC ve ENTER Tuşları

Bu iki tuş size bir çok durumda komutu sonlandırmada yardım eder. Şimdi bir çizgi çizmeyi tamamladığınızı farz edelim. LINE komutu son çizginizin bitiş noktasından başlayan yeni bir çizgi çizebilmeniz için, halen aktif durumda olacaktır. Şayet yeni bir çizgi çizmek istemiyorsanız, omuttan çıkmak için, ESC veya ENTER tuşuna basmalısınız.

– DELETE Tuşu

DELETE tuşu aynen ERASE komutu gibi mevcut nesne veya nesneleri silmenize yaramaktadır. ERASE komutundan farklı olarak bu tuşu kullanmabilmeniz için, DELETE tuşuna basmadan önce silmek istediğiniz nesneleri seçmiş olmanız gerekmektedir.

6. Dinamik Veri Giriş

Sekil-9

Bu özelliği aktifleştirdiğiniz zaman, çizim veya düzenleme yaparken çizim alanında imlecin yakınlarında işinizi kolaylaştıracak bazı bilgiler ve uyarılar görürsünüz. Bu özellik ayrıca çizdiğiniz nesnenin açısı veya uzunluğu gibi bir takım detay bilgileri de vermektedir.

7. Açısal İzleme

Sekil-10

Çizim yaparken belirli bir açı ile çizmede size yardımcı olmasını söyleyebilirsiniz. Bunun için, komut satırına ihtiyacınız da yoktur.Sadece yukarıdaki şekilde gördüğünüz Açısal İzleme Polar Tracking” simgesine sağ tıklayın ve çalışmak istediğiniz açı değerlerini belirleyin.

8. AutoCAD ile Haberleşme

Sekil-11

Komut satırı size AutoCAD ile haberleşmede yardım eder. İster komutun simgesine tıklayarak olsun isterse komutu direkt olarak komut satırına yazarak olsun her seferinde tek bir komut kullanabilirsiniz. Komutun uygulanması esnasında bu alanda  uyarılar ve veri istemleri görürsünüz. Şayet AutoCAD kullanmada çok yeni iseniz, bu alanın kullanımını ve özelliklerini çok iyi bilmenizi tavsiye ediyorum.

9. İlk Çizgiyi Çizme

Sekil-12

AutoCAD’de ilk çizginizi çizmek için:

  • Yukarıdaki şekilde gördüğünüzLINE komut düğmesine tıklayın.
  • Çizim alanına tıklayarak çizginizin başlangıç noktasını belirleyin.
  • Yine çizim alanına tıklayarak çizginizin bitiş noktasını belirleyin.
  • ESC tuşuna basın.

Şayet bu makalede yazdıklarımı tam olarak anladıysanız, artık Use all the features above to get familiar with your newly installed software. If you understand these tips, you can begin the AutoCAD alıştırmalarına geçebilirsiniz. AutoCAD alıştırmalarını indirmek için buraya tıklayın. (Not: Bu alıştırmalar ingilizcedir.)

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.