1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kullanırken Farenizi Nasıl Kullanabilirsiniz

AutoCAD kullanımı söz konusu olduğunda fareler “Mouse” çok önemlidir ve aşağıdaki cümlenin anlamını çok iyi kavramanız gerekir:

Bir bilgisayar faresi kullanmadan AutoCAD kullanmak neredeyse imkansızdır!

Bugünlerde CAD kullanıcılarının bir dizüstü bilgisayarlarda ufak tefek işlerle uğraştığını görmek yaygınlaştı ve bir noktada da siz de bir dizüstü bilgisayarda AutoCAD kullanacaksınız. Bilmeniz gereken şey; bir fareye ihtiyacınız olduğudur. Dis üstü bilgisayarın kendi yerleşik dokunmatik faresini  “mouse” kullanarak AutoCAD kullanamazsınız.

Başlangıç için 3 düğmeli fare “mouse” (sol düğme, sağ düğme ve kaydırma tekerleği) bulmanızı tavsiye edeceğim. Daha sonra, belki de programlanabilir düğmelere sahip daha gelişmiş bir fare “mouse” bulabilirsiniz.

Kaydırma tekerleği AutoCAD‘i kullanırken size yardımcı olacak en önemli düğme değilse de, kaydırma tekerleğini kullanarak yapacağınız aşağıdaki 2 temel hareket sizi birçok baş ağrısından kurtaracaktır.

Yukarı ve Aşağı Kaydırma

Görüntü uzaklaştırma “zoom out” yapmak için, tekerleği yukarı ve görüntü yakınlaştırma “zoom in” yapmak için, tekerleği aşağı kaydırın.

Bu işlemleri, uygun komutları kullanarak da yapabilirsiniz. Şimdi bunu kullanmanın ne kadar faydalı olduğunu görelim.

Şayet fareyi “Mouse” kullanmadan görüntü yakınlaştırma “zoom in” veya görüntü üzaklaştırma “zoom out” komutunu kullanma ihtiyacı duyduğumuzda, , görüntüyü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için, gezinme çubuğundaki “navigation bar“ ilgili düğmeye tıklamak zorunda kalırız.

Kaydırma Tekerleğini Basılı Tutup Sürükleme

Basılı tut ve sürükle, görüntü kaydırma “pan” yapmanıza yardım edecektir. Bu PAN komutu için bir kısa yol olarak düşünülebilir.

AutoCAD‘de görüntü kaydırma “pan” yapmak için, kaydırma tekerleğini basılı tutun ve sürükleyin. (Tavsiye edilen okuma: En iyi CAD faresi) Bazı bilgisayar fareleri “mouse”, kaydırma tekerleğine basmak zorunda kalmadan görüntü kaydırma “pan” yapmaya izin veren bir orta düğmeye (Orta tıklama) sahiptir. Bu, görüntü kaydırma “pan” yaparken daha az çaba gerektireceğinden ve kaydırma yaparken görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü uzaklaştırma “zoom out” riski olmayacağından faydalı olabilir.

Farenin “Mouse” sağ ve sol tuşunun diğer yazılımlarda olduğu gibi aynı rolü oynadığını hatırlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.