1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)”-Şerit ile Çalışma (Kısım-3)

Kendi AutoCAD kişiselleştirme dosyanızı nasıl oluşturabileceğinizi ve orada kendi komutlarınızı, panel ve şerit sekmelerinizi nasıl ekleyeceğinizi ele aldık. Bu yazıda, bir panel ve sekmede araçlarımızı düzenlemek için, özellikleri ile çalışarak daha fazla detayı ele alacağız.

Panelimize birkaç tane daha (özel ve AutoCAD varsayılan) komut ekleyeceğiz, Şayet herhangi bir özel komutunuz yoksa, önceki makaleyi izleyerek kendi özel komutunuzu yaratabilir veya varsayılan komutlarla devam edebilirsiniz.

Özel Komutları Ekleme

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, makroları kullanarak birkaç komut yarattım. Bu makrolara başvurabilir veya gerekirse kendi makronuzu yaratabilirsiniz.

Her komut için uygun simgeler oluşturmak için çok tembelim; bu yüzden sadece varsayılan simgeleri kullanıyorum. Tabii görebildiğiniz gibi, dairesel görüntü bakışı “viewport” simgesiyle çember simgesi aynıdır. Şayet gerçek bir işte bunu yaparsanız, takımınızın kafası karıştırabilir. Bu yüzden, her bir özel komutunuz için, özel simgeler oluşturun!

Tüm komutları viewport isimli panelimize sürükleyin. Diziyi mantıksal bir sıra ile düzenleyin. Ben benimkini aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi düzenledim. Üstten aşağı doğru komutlar, panelde soldan sağa doğru gösterileceklerdir.

OK düğmesini tıklayıp; değişiklikleri görmek için; KAYÖ “CUI” iletişim kutusunu kapatın. Şerit paneli aşağıdaki şekilde görünene benzer görünmelidir.

Tamam, panel, eski AutoCAD araç çubuğu gibi tüm komutları bir satırda gösteriyor. Bu doğru değil. Hala üstünde ve altında bol miktarda yer var. Bunları düzenlemek için daha fazla satır ekleyeceğiz.

Sıralar ile Çalışma

KAYÖ “CUI” iletişim kutusunu tekrar açın. Halen kendi özelleştirme dosyamızla çalışıyoruz.

Şerit “Ribbon” kategorisinin altında panelinizi bulun. Panel başlığının üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni Sıra “New Row” seçeneğini seçin. Bu, panelinizin altına Sıra 2 “Row 2” öğesini oluşturacaktır.

Sıra 2 “Row 2” öğesini oluşturmak için, işlemi tekrarlayın.

Tüm sıra öğelerini SLIDEOUT öğesi üzerine yerleştirin. Bu SLIDEOUT öğesini makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışacağız.

Farklı Sıralardaki Komutları Düzenleme

Şimdi panelimizde 3 sıra var. Komutlarınızı bu sıralara sürükleyip bırakın. Aynı sıraya benzer komutları yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde benim komutlarımı nasıl düzenlediğimi görebilirsiniz.

Şimdi sağ taraftaki panelde şerit panelinizin ön izlemesini görebilirsiniz. Daha iyi görünmekle birlikte, 1. ve 3. Sıralarda boş alanlar olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, her satırda aynı sayıda komutun olmamasıdır.

Daha fazla komut ekleyebilir veya düzgün görünmesini sağlamak için, bunları farklı sıralara taşıyabilirsiniz. Ancak bu sefer, komut düğmesinin genişliğini değiştirerek görünümü ayarlayalım.

Komut Simgesinin Görünümünü Ayarlama

Görüntü bakışını uydurma “Viewport fit” komut düğmesini değiştirelim. Ağaçta Panel öğesi altında bu komut düğmesini seçin.

Düğme stilini Metinle Küçük “Small With Text“ olarak değiştirin. Panel ön izlemesinde, düğmenin daha geniş olduğunu göreceksiniz. Ancak metin çok uzun oldu. Şimdi diğer satırlardan daha uzun görünüyor.

Ekran adını daha kısa yapmak için, komutun ismini VPort Fit olarak değiştirin.

Değişiklikleri ön izleme panelinde hemen göremeyebilirsiniz. Düğme stilini başka bir stile değiştirin; ardından tekrar Metinle Küçük “Small With Text“ stilini seçin.

Son satır için de aynı şeyi yapın. Şimdi özel panelim aşağıdaki şekildeki gibi görünüyor. Daha iyi görünüyor değil mi?

Varsayılan AutoCAD Komutlarını Ekleme

Burada ekleyebileceğimiz bazı varsayılan viewport komutları var. Bunları Viewport aşağı açılır menüsüne eklemeyi düşünüyorum. Bu bize sadece tek bir tuşla farklı görünümler oluşturmamızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki şekilde görünen bu düğmeyi eklemek için, KAYÖ “CUI” iletişim kutusunda tüm özelleştirme dosyaları “all customization files“ dosyasına geçin. Bu, tüm Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)” dosyalarındaki tüm komutlara erişmenizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere filtreyi Şerit kontrol Elemanları “Ribbon Control Elements“ olarak değiştirin. Bu işlem komutları filtreleyecektir. Hala birçok komut var. Daha fazla araştırmak için, arama alanına Viewport yazın.

Create Viewports Drop-down komutunu panelinize sürükleyip bırakın.

Alt Panel “Sub Panel” ile Çalışma

İşte bir şey daha: Create viewport aşağı açılır menüsü sıkça kullanacağımız bir ortak komuttur. Bu yüzden bu komutu diğerlerinden ayırmak ve simgesini büyük yapmak istiyoruz. Bu yüzden düğme stilini Metinle Geniş “Large with text“ olarak değiştirin.

Fakat bir dakika! Bu doğru görünmüyor. Her üç satırın yüksekliğini kullanan büyük düğme solda olmalı; diğer komutlar sağda olmalıdır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi görünmesini nasıl sağlayacağız?

Komutları bir alt panelde ayırmamız gerekiyor. Alt panel, yerleşimi tıpkı farklı panellerde olduğu gibi tanımlamanızı sağlar.

  1. Satırın üzerinde sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni Alt Panel “New Sub-Panel” seçeneğini seçin. Tek bir satır ile bir alt panelin eklendiğini görmelisiniz. Alt panel için iki tane daha sıra “row” ekleyin.

Tüm özel komutları ana panelin sıralarından bu alt panele taşıyın. Ana paneldeki büyük düğmeyi bırakın.

Satırlar tamamen boş hale geldikten sonra o satırları silebilirsiniz.

Son düzenlemeden sonra ağacınız aşağıdaki şekilde göründüğü gibi görünmelidir:

Böylece tüm özel komutlarımız şimdi alt panelde ve ana panelde sadece Create Viewports aşağı açılır komut simgesi kaldı Bu düzenleme hakkında kendiniz biraz daha fazla deneme yapmak isteyebilirsiniz.

Slideout Panel Öğeleri

Panelinizde <SLIDEOUT> öğesini görüyor musunuz? Ne için olduğunu biliyor musunuz?

Ana panele bir sıra daha ekleyelim. Bu sırayı alt panelde oluşturmayın. Şayet doğru yaparsanız, Sıra 4 “Row 4” öğesini değil; Sıra 2 “Row 2” öğesini görürsünüz.

Bu satıra daha fazla viewport aracı ekleyin. İstediğiniz araçları seçin.

Ön izlemeyi kontrol edin ve OK düğmesine tıklayarak Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customization User Interface” iletişim kutusunu kapatın.

Peki slideout öğesi ne yapar? Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, panel adınızı gösteren küçük bir ok simgesi göreceksiniz. O simgeye tıklayın. Şimdi birinci satırın kaydırıldığını ve ikinci satırın görüntülendiğini görmelisiniz!

Bu özellik, şayet panelinize yerleştirmek için çok fazla aracınız varsa; ancak bazıları nadiren kullanılıyorlarsa, kullanışlıdır.

Özel panelinizi mevcut sekmelere yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Ardından, menü ve araç çubuğu oluşturmayı ele alacağız. Evet, varsayılan olarak en son sürüm AutoCAD şerit kullanıyor olsa bile, çoğumuz hala menü ve araç çubuğu kullanıyoruz

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.