1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)”-Giriş (Kısım-1)

Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)” ile AutoCAD‘i özelleştirme konusunda birçok karışıklık varve bu konu ile ilgili çok soru alıyorum. AutoCAD’in yeni sürümleri çıktıkça eski mnu veya mns dosyalarından daha basit ve kolay olması gerekiyordu; ama anladığım kadarı ile işler daha karmaşık bir hal aldı. Asla eski yolu kullanmam; ama inanıyorum ki, grafiksel olarak eskiden bunu yapmak daha kolaydı.

Bu yüzden, kullanıcı ara yüzünü özelleştirmek hakkında biraz tartışalım istedim. Bu ilk makalemde, iletişim kutusuna erişim ve daha sonra kullanacağımız kendi kullanıcı ara yüzlerimizi hazırlama hakkında tartışacağız.

Şeritin Yönetim “Manage” sekmesindeki> Özelleştirme “Customization “ panelinde> Kullanıcı Arayüzü “User Interface” komut düğmesine tıklayarak Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunu açabilirsiniz.

Veya deneyimli kullanıcılar genellikle CUI yazıp Enter tuşuna basarak bunu yaparlar.

Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” İletişim Kutusu

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, iletişim kutusu muhtemelen tüm komutları, özelleştirme ağacı ve grafikleriyle biraz korkutucu görünüyor. Karmaşık görünmekle birlikte, mantıksal olarak düzenlenmiştir ve anlaşılması kolaydır.

İlk olarak, üç panelin ne için olduğunu anlayalım:

1. Özelleştirme Ağacı

Özelleştirme ağacı, komutlarınızı, menünüzü, araç çubuklarınızı, panellerinizi, şerit sekmelerinizi ve diğer özelleştirilebilir öğelerinizi düzenleyebileceğiniz yerdir.

Şayet bir öğenin yanındaki artı (+) sembolüne tıklarsanız, o öğenin içindeki alt öğeleri görürsünüz. Şimdi Şerit “Ribbon” öğesini genişletmeye çalışalım.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, Şerit “Ribbon” öğesinin altında, Sekmeler “Tabs” ve Paneller “Panels” öğeleri vardır. Ayrıca, Bağlamsal Sekme Durumları “contextual tab states“ öğesi de vardır: bu belirli nesneleri seçtiğinizde şeritte özel olarak görüntülenecek sekmedir.

Komutlarımızı, panellerimizi, sekmelerimizi, araç çubuklarımızı ve diğer elementlerimizi tanımladığımız yer burasıdır.

Hangi AutoCAD sürümüne sahip olduğunuza bağlı olarak, AutoCAD‘e yüklenen tüm CUIx dosyalarını görebilirsiniz. Bunları özelleştirme “customization“ dosyaları aşağı açılır listesinden veya kısmi özelleştirme “partial customization”  dosyaları kategorisinden görebilirsiniz

Yukarıdaki şekilde görünen ACFUSION öğesini genişletin.

Her bir özelleştirme “customization“ dosyasının altında, şerit, sekmeler, paneller gibi aynı öğelere sahip olduklarını göreceksiniz. Şayet şerit “ribbon” öğesi altındaki paneller “panels” öğesini genişletirseniz, Inventor Fusion panelini göreceksiniz.

Ayrı bir özelleştirme dosyası oluşturmak ve varsayılan acad.cuix dosyasını bozmamak iyi bir fikirdir. Bu konuyu bu makalede ileride anlatacağım.

2. Komut Listesi “Command List”

Komut listesi, mevcut komutları bulabileceğiniz veya yeni bir komut oluşturabileceğiniz alandır. Sağ taraftaki sürgüyü kaydırmayı deneyin. Tüm komutları burada görebilirsiniz.

Arama “Search “ alanına yazarak veya aşağı açılır menüden seçerek komutları filtreleyebilirsiniz.

Bir sonraki makalemde yeni komut oluşturmaya çalışacağız. Şayet özel bir komut oluşturmadan yalnızca özel bir panel oluşturmak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan şey burada varsayılan komutu bulmaktır.

3. Özellikler Panosu “Properties Pane”

Bir komut seçin, sağ taraftaki bölmenin (3) güncellendiğini görmelisiniz. Şimdi bu pano, seçmiş olduğunuz komutun özelliklerini gösterir.

Komut simgesinin resmini, komutun adını ve düğmeyi tıkladığınızda çalıştırılacak makroyu değiştirebilirsiniz. Burası, komutların, panellerin, sekmelerin ve diğer öğelerin özelliklerini tanımladığınız yerdir.

Bir sonraki makalemde bir komut için yeni komut özellikleri tanımlayacağız ve bunu, özel panelimize ve sekmemize ince ayar yapmak için kullanacağız.

Hazırlık

Şimdi özelleştirme işlemlerimize başlamadan önce, biraz hazırlık yapalım. Bu makale dizisinde çalışmak için yeni bir CUIx dosyası oluşturacağız.

Özel Bir CUIx Dosyası Yaratma

Haydi kendi özel cui dosyamızı yaratalım. Komutlarımızı üzerine yerleştireceğimiz, panelleri ve sekmeyi burada tanımlayacağız. AutoCAD’in kendi varsayılan cui dosyasını kullanmayacağız.

Bir cui dosyası oluşturmak için Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)” iletişim kutusunda, Transfer “Transfer” sekmesine gidin. Yeni “New” düğmesine tıklayın veya aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere aşağı açılır menüden Yeni “New” öğesini seçin.

Yeni bir cuix dosyasına kaydetmek için, Kaydet “Save” simgesine tıklayın. Açılan Farklı Kaydet “Save As” iletişim kutusunda dosyanızın konumunu belirleyin ve bir isim vererek Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

CUIx Dosyasını Yükleme

CUI dosyasını oluşturdunuz. Ancak henüz yüklemediniz. Özelleştir “Customize” sekmesine gdin; ardından kısmi özelleştirme dosyasını yükle “load partial customization file “ öğesine tıklayın. Ya da kısmi kişiselleştirme dosyasını seçip sağ tıklayabilir ve ardından bağlamsal menüden seçebilirsiniz.

Önceki adımda kaydettiğiniz kaydedilmiş özelleştirme dosyanızı bulun ve yükleyin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, artık tüm dosyalarınızı hem aşağı açılır menüde hem de kısmi kişiselleştirme dosyaları “partial customization files “ öğesi altında listelenmiş halde görmelisiniz.

Bir sonraki makalemde kişiselleştirmeyle çalışmaya devam edeceğiz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.