1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)”-Araç Çubukları ve Menü ile Çalışma (Kısım-4)

Bir önceki makalede, şeritlere komutların nasıl yerleştirileceğini öğrendik. Ama biz biliyoruz ki şerit herkesin favorisi değil. Şayet komutları araç çubuğuna eklemek isterseniz ne yapmalısınız? Menüye komut eklemek isterseniz ne yapmalısınız? Bu makalede bunları nasıl yapabileceğimizi görelim.

Araç Çubuğu ile Çalışma

Araç çubuğuyla çalışmak daha kolay olmalı. Çünkü şeritten daha az özelliklere sahip.

Öncelikle Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface“ iletişim kutusunu açalım. Kendi özelleştirme dosyanızı için etkinleştirmeyi unutmayın (benimkine AUTOCAD-BEYNİ ismini vermiştim; sizinki farklı olabilir).

Yeni Bir Araç Çubuğu Yaratma

Şimdi kendi özelleştirme dosyamız üzerinde çalışıyoruz. Araç çubukları “Toolbars“ kategorisinin solundaki artı (+) işaretini tıklayın. Altında hiçbir öğe olmadığını göreceksiniz. Çünkü özelleştirme dosyamız boş, hatırladınız mı?

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Araç çubuğu “Toolbars“ kategorisinin üstüne sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni araç çubuğu “New Toolbar” seçeneğini seçin.

Araç çubuğuna bir isim verin. Ben my viewport tools adını verdim. Çok akılda kalıcı bir isim değil biliyorum ama en azından içinde hangi araçların olduğunu biliyorum.

Bir Araç Çubuğuna Komutlar Yerleştirme

Komutları yerleştirmek kolaydır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Tüm özelleştirme dosyaları “All customization files“ dosyasına geçin ve kısmi özelleştirme dosyası “partial customization file” öğesini genişletin. Araç çubukları “Toolbars” öğesini genişletin.

Komutlarınızı özel araç çubuğunuza sürükleyin. Şerit sekmesi için yaptığımız işleme çok benziyor; değil mi?

Komutları yerleştirmeyi bitirdikten sonra OK düğmesine tıklamanız yeterlidir. Şerit “Ribbon” ara yüzünde çalışıyor olsanız bile araç çubuğunu çalışma ortamına eklemeniz gerekmez. Araç çubuğunu hemen görmelisiniz.

Araç Çubuğunu Yükleme

Şayet araç çubuğunu görmüyorsanız, manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Şayet şerit ara yüzünü kullanıyorsanız, şeritin Görüntü “View“ sekmesinin, Pencere “Windows” panelindeki, Araç çubukları “Toolbars” aşağı açılır komut düğmesine gidin ve kendi araç çubuğunuzu seçin.

Şayet Klasik “Classic” ara yüzü kullanıyorsanız, Araçlar “Tools” menüsünün içerisinde > Araç Çubukları “Toolbars” altındakendi araç çubuğunuza erişebilirsiniz.

Daha önce de söylediğim gibi, çok kolay. Özellikle de AutoCAD şeridine komutları yerleştirmekle karşılaştırırsanız!

Menü ile Çalışma

Menü ile çalışmak da aynıdır. KAYÖ “CUI” dosyasında Menü “Menu” kategorisinin altında yeni bir menü oluşturup komutlarınızı oraya sürükleyin.

Göz önünde bulundurulması gerekenler var çünkü menü araç çubuğu kadar düz değildir. Farklı komutlarla aynı komutları gruplamak için alt menü ve benzer komutlar için ayraç oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki menü yapısına bakın. Viewport layers isimli menü bir alt menüdür ve birkaç komut içerir.

Görüntü bakışı oluşturma “creating viewport” ve görüntü bakışı düzenleme “modifying viewport” komutlarını kolayca ayırt etmek için, ayraç ekleyebiliriz. Bu, özellikle programlama veya özelleştirme hakkında bilgi sahibi iseniz, mantıklıdır.

Şimdi, yukarıdaki şekilde görünen menüyü CUI’de nasıl oluşturabiliriz?

  1. Araç çubuğu “toolbar” oluşturduğunuz şekilde, yeni menü oluşturun. Menüler “Menus” kategorisini sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni Menü “New Menu “ seçeneğini seçin.
  2. Komutlarınızı menünüzün altına sürükleyip bırakın.
  3. Gerekirse yeni alt menü “sub menü” ekleyin ve komut grubunuzu oraya sürükleyin.
  4. Gerekirse ayraç ekleyin. Sıralamayı CUI ağacında sürükleyerek düzenleyebilirsiniz.

Çalışma Ortamında Menüyü Ayarlama

Ön tanımlı olarak, yeni menünüz son öğe olarak görünmelidir. Şayet başka bir yerde görünmesini istiyorsanız, CUI ağacını kullanarak sıralamayı değiştirmelisiniz.

Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme (KAYÖ) “CUI” iletişim kutusunu açın. Tüm özelleştirme dosyalarını “All customization files“ göstermeyi seçin. Çalışma ortamları “Workspaces” öğesini genişletin ve düzenlemek istediğiniz çalışma ortamını seçin.

Çalışma ortamını seçtikten sonra, sağ bölmeden Menüler “Menus” öğesini genişletin. Sıralamayı düzenlemek için, menünüzü sürükleyin.

Bağlamsal Menü

Bağlamsal menüden komutları seçmek ister misiniz? Bağlamsal menüye farenize sağ tıklayarak erişebilirsiniz. Biz buna bağlamsal menü diyoruz, çünkü seçim kümenizle yalnızca ilgili komutları gösterecektir.

Aşağıda ilişkisel dizi “array” için bağlamsal menü bulunmaktadır.

Şayet seçim kümesinde hiçbir şey yoksa, alabileceğiniz yaygın araçlar gezinme araçlarıdır.

Geçmişte bağlamsal menünün nasıl oluşturulacağını ele almıştık. Bu nedenle, nasıl oluşturulacağıyla ilgileniyorsanız, bağlamsal menü oluşturma eğitimini buradan okuyabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.