1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Komutlarını Makro ile Kullanırken Tabakayı “Layer” Değiştirme

sekil-01

AutoCAD‘in tabakalar “layer” özelliği çizimleriniz içerisinde denetimi sağlamak ve yönetimi kolaylaştırmak için, harika bir özelliktir. Tabakalar “Layer” ile ilgili hoşumuza gitmeyen şey ise, çizim yapmadan önce o anki geçerli (aktif) tabakayı “layer” sık sık değiştirmemiz gerekmesidir. Örneğin, ölçüleri çizmek istediğimiz zaman, o anki geçerli (aktif) tabakayı “layer”  ölçü isimli tabaka olarak değiştirmemiz gerekecektir. Daha sonra diğer nesneleri çizmek için, o anki geçerli (aktif) tabakayı “layer” tekrar değiştirmemiz gerekir.

Bu değiştirme işlemini otomatik olarak yapmak için, bir makro komutu yaratabilirsiniz. Tabi ki, LISP de kullanabilirsiniz. Fakat makro yaratmanın güzel yönü bu makroyu AutoCAD LT‘de de kullanabilmenizdir.

sekil-02

Makro Komutu

Bu makro için makro kodu çok basittir:

^C^C-layer;set;SERTANLAYER; _DIMLINEAR

SERTANLAYER yazan yere kendi ölçü tabakanızın “layer” ismini yazın. Makronun çalışması için, yazacağınız bu tabakanın “layer” çiziminizde bulunan bir tabaka olması zorunludur.

Makroyu Kullanma

Makroyu kullanabilmenizle ilgili birçok yol vardır. En kolay yol bu makalemde anlattığım gibi makroyu araç paletine koymaktır.

Bu makroyu bir şerit sekmesine veya araç çubuğuna yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu makroyu klavye kısa yolu kullanarak da kullanabilirsiniz. Örneğin, makronuzu çalıştırmak için, Ctrl+D tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

sekil-03

Daha Gelişmiş bir Makro

Yukardaki makro sorunsuz şekilde çalışacaktır. Makroyu komutun işleyişini bitirdikten sonra, hemen tabakayı “layer” geri orijinal haline çevirecek şekilde ayarlayabiliriz. Böylece, örneğin duvar isimli tabaka “layer” üzerinde çalışırken ölçü isimli tabaka “layer” üzerinde bir ölçü nesnesi yaratıp; geçerli (aktif) tabakayı tekrar duvar isimli tabaka “layer” olarak ayarlayabiliriz.

Bu geliştirilmiş makro aşağıdaki gibi olacaktır:

^C^C-layer;set;SERTANLAYER; _DIMLINEAR;\\\LAYERP

Bu makro size ölçü isimli tabaka “layer” üzerinde ölçü nesnesini yaratma olanağı sağlayacaktır. Daha sonra makro geçerli (aktif) tabakayı tekrar eski haline geri getirecektir. Bununla birlikte, ölçü nesnesini çizmeden önce Esc tuşuna basarsanız, önceki tabakaya “layer” dönme komutu çalıştırılmayacak ve geçerli (aktif) tabaka ölçü isimli tabaka “layer” olarak kalacaktır.

Sizin favori makro komutunuz nedir?

AutoCAD’de komutları özelleştirmek için, birçok yol vardır. Sadece çok basit bir özelleştirme olsa da özel bir komut AutoCAD’de daha kolay çalışmanızda size yardımcı olacaktır.

Siz nasıl yapıyorsunuz? Komut makroları kullanıyor musunuz? Şayet cevabınız evetse, yorum kutusuna yorum yazarak nasıl kullandığınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.