1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Komutlarına Ulaşmanın 15 Yolu

Site kullanıcılarından bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi de AutoCAD’in komutlarına hızlıca nasıl ulaşabilirim? sorusu oluyor.

Sekil-01

AutoCAD 30 yaşında bir programdır. Bazı kişiler AutoCAD‘i daha Windows çıkmadan önce kullanıyorlardı. AutoCAD farklı işletim sistemleri ve bugün hala kullanılmakta olan farklı arayüzler üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştı. Bu yüzden AutoCAD’in komutlarına ulaşmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Öyle ki bir yöntem genel anlamda hızlı olabilirken; diğer bir yöntem farklı işleri yaparken hızlı olabilmektedir.

Örneğin, LINE komutunu çalıştırmak için, komut satırını kullanmak birçok AutoCAD kullanıcısı için en hızlı yöntemdir. Fakat Diklik moduna geçmek için, Fonksiyon tuşlarını kullanmak daha hızlıdır. En iyisi bu yöntemlerin hepsini bilmeniz ve sizin için hangisinin daha hızlı ve iyi olduğuna karar vermeniz olacaktır.

Şimdi, haydi AutoCAD’in komutlarını çalıştırmak için kullanabileceğiniz tüm bu yöntemleri tek tek keşfedelim ve bu yöntemleri etkili bir biçimde nasıl kullanabileceğinizi görelim.

1. Şerit

Şerit ilk olarak AutoCAD 2009 sürümüyle birlikte sunulmuştu. Şayet AutoCAD’i bu sürüm çıktıktan sonra öğrendiyseniz, muhtemelen bu yöntemi asıl yönteminiz olarak kullanıyorsunuzdur. Birçok kullanıcı gibi bende şeriti sevenlerdenim.

Sekil-02

Birçok AutoCAD emektarı araç çubuklarından şerite geçiş büyük bir değişiklik olduğu için, şeriti sevemedi. Şerit çok hantal görünmekle birlikte; ekranda çok fazla yer kaplamakta ve çizim alanını daraltıyor görünmekte.

Bu yöntem AutoCAD’in son sürümlerinde bir komutu çalıştırmak için, en belirgin yoldur. Hatta hayatınızda AutoCAD’i hiç görmemiş olsanız bile, buradan bir komutu çalıştırabileceğinizi bilirsiniz.

2. Hızlı Erişim Araç Çubuğu

Sekil-03

Hızlı Erişim Araç çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” şerit arayüzü ile birlikte gelmektedir. Bu araç çubuğu AutoCAD’in en sık kullanılan komutlarını içermektedir.

Şayet sıklıkla kullandığınız bir komut varsa ve hali hazırda bu araç çubuğunda bu komutun simgesi görünmüyorsa, o komutun simgesini bu Hızlı Erişim Araç çubuğuna ekleyebilirsiniz. Bunun için, şeritten istediğiniz komutun düğmesine sağ tıklayın ve Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Ekle “Add to Quick Access Toolbar” seçeneğini seçin.

3. Araç Çubuğu

Sekil-04

Araç çubuğu bir komutu grafiksel kullanıcı arayüzü ile çalıştırmanın bir yöntemidir. Her bir araç çubuğu birbirine benzer araçlara sahiptir. Simgelerin yanında açıklama başlıkları olmadığı için, araç çubuklarındaki simgeleri ezberlemeniz gerekmektedir. Evet, aracı belirlemenizde size yardımcı olacak araç ipuçları vardır. Fakat şayet AutoCAD’i sık kullanmıyorsanız, istediğiniz aracı bulmanız bu araç ipuçlarına rağmen kolay değildir.

Araç çubuğunu kullanmanın faydası şeritten daha az  yer kapladıkları için, çizim alanını küçültmemeleridir.

Şayet araç çubuklarını kullanmak istiyorsanız, AutoCAD’in 2015 sürümünden itibaren kendi klasik “classic” çalışma ortamınızı yaratmanız gerekmektedir. Şayet kendi klasik “classic” çalışma ortamınızı nasıl yaratacağınızı bilmiyorsanız, AutoCAD’de Klasik “Classic” Çalışma Ortamını Yaratma isimli önceki makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

4. AutoCAD Menü

Sekil-05

Aynen araç çubuğu gibi, AutoCAD menü de ön tanımlı olarak görüntülenmemektedir. Menü Klasik “Classic” çalışma ortamında ön tanımlı olarak görüntülenir durumda bulunmaktadır.

Menüde benim sevdiğim şey; istediğim komutu her zaman aynı yerde bulabilmemdir. Şayet istediğim komutu şeritte ve ya araç çubuğunda bulamazsam, o komutu menüde kesin bulurum. Açıkçası bu benim için çok daha basittir.

Şayet sizde AutoCAD menüyü kullanmak isterseniz, MENUBAR sistem değişkeninin değerini 1 olarak değiştirin. Menüyü gizlemek istediğiniz zaman, bu değişkenin değerini tekrar 0 olarak değiştirebilirsiniz.

5. Komut Satırı

Sekil-06

Benim gibi emektar AutoCAD kullanıcıları komut satırını severler. Bu emektar AutoCAD kullanıcılarına (Microsoft Office gibi) başka programları öğretirken, bana hep bu programında AutoCAD komut satırı gibi bir özelliğe sahip olup olmadığını soruyorlar. Komut satırına sahip çok fazla program yoktur. Yani komut satırı AutoCAD‘i benzersiz kılmaktadır.

Fareyi kullanarak komut simgelerini tıklamak yerine komutları direkt olarak komut satırına yazabilirsiniz.

Komut satırı artık yeni kullanıcıların bile kolayca kullanabileceği kadar geliştirildi. Komut satırı artık komutun ismini tam olarak bilmediğiniz zaman size yardımcı olacak olan Otomatik Düzeltme “AutoCorrect”, Otomatik Tamamlama “AutoComplete” ve Eş anlamlı Öneri “Synonym Suggestion” özelliklerine sahip.

Komutun ismini tam olarak hatırlamak zorunda değilsiniz; siz hatırladığınız kadarını komut satırına yazmaya başlayın; AutoCAD size yazdığınız harfler ile uyuşan önerilerini sunacaktır. Daha sonra bu öneri listesinden komutu seçebilirsiniz.

6. İçerik Menüsü

Sekil-07

İçerik menüsü standart Windows arayüzüdür.

Şayet bir nesneyi seçer ve farenin sağ tuşuna tıklarsanız, seçtiğiniz nesne ile ilişkili neler yapabileceğinizi gösteren menüyü görürsünüz.

Örneğin, şayet bir sürekli çizgi seçtiyseniz, menüde Sürekli Çizgi Düzenle “Edit Polyline” seçeneğini de göreceksiniz.

7. Çok Fonksiyonlu Tutamaçlar

Sekil-08

Bir AutoCAD nesnesini seçtiğiniz zaman, seçtiğiniz nesnenin birçok tutamaca sahip olduğunu görürsünüz. İmleci bu tutamaçlar üzerine getirip biraz beklediğiniz zaman, birçok düzenleme aracına ulaşabilirsiniz.

Aynen içerik menüsünde olduğu gibi, bu araçlar seçtiğiniz nesne ile ilişkilidirler. Bu makaledeki örnekte, yukarıdaki şekilde bir ölçü için çok fonksiyonlu tutamaçları görüyorsunuz.

8. Araç Paleti

Sekil-09

Şayet bazı özel özelliklere sahip bir nesne yaratma ihtiyacı duyuyorsanız, araç paleti o özel nesneyi yaratmada kullanabileceğiniz harika bir yoldur. Sadece bir bloğu yerleştirmekle sınırlı olmayıp; AutoCAD‘in birçok çizim aracı için bu araç paletlerini kullanabilirsiniz.

Örneğin şayet merkez çizgileri isimli tabaka “layer” üzerine bir çizgi çizmeniz gerekiyorsa, bu komutu araç paletinden seçebilirsiniz. O anki geçerli (Aktif) tabaka “layer” ne olursa olsun, çizginiz merkez çizgileri isimli tabaka “layer” üzerine çizilecektir.

Araç paletlerini özelleştirmek çok kolaydır. Sadece nesneleri tutup araç paleti üzerine sürüklemeniz yeterlidir.

9. Diğer Yerler

AutoCAD komutlarını çalıştırabileceğiniz farklı yerler de mevcuttur. Fakat bu yerlerdeki komutlar sınırlı sayıdadırlar.

  •  Sekil-10 Uygulama Düğmesi: Uygulama düğmesi programın sol üst köşesinde bulunan kırmızı renkli A sembolüdür. Buradaki komutların çoğu (Kaydet “Save”, Aç “Open”, Yazdır “Print” ve Geri kazan “Recover”) dosyalar ile ilişkilidir.
  • Sekil-11 Görüntü Küpü ve Gezinti Çubuğu: Görüntü Küpü ve Gezinti Çubuğu çizim alanınızın sağ tarafında bulunur ve Görüntü Yaklaş “Zoom In”, Görüntü Uzaklaş “Zoom Out” ve Görüntü Kaydır “Pan” gibi gezinti komutlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sekil-12 Görüntü Bakışı Kontrolleri: Çizim alanınızın sol üst köşesine yakın yerde bulunan ve imleç üzerine getirildiğinde görünür olan Görüntü Bakışı Kontrolleri Model görüntü bakışına “viewport”, görüntülere “view” ve görüntü stillerine “view styles” hızlıca ulaşmak için, kullanılabilirler.
  • Durum Çubuğu: Çizim ekranınızın en altında bulunan durum çubuğunun sağ tarafında birçok düğme görürsünüz. Bu düğmeler ayarlar arası geçiş düğmeleri olup; bu düğmeler vasıtasıyla Nesne Çıtçıt “Osnap”, Diklik Modu “Orto Mode” gibi ayarları hızlıca açık veya kapalı duruma getirebilirsiniz.

AutoCAD Komutlarını Kısayollar ile Çalıştırma

Şimdi işin en eğlenceli kısmına geçelim. Komutları çalıştırmak için, AutoCAD birçok seçeneğe sahip olduğundan dolayı, kullanabileceğiniz birçok kısayol bulunmaktadır. Bir komuta farenizi komut düğmesi üzerine kaydırıp tıklamaktan çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

10. Şerit Kısayolları

Sekil-13

Evet, şerit te kısayollara sahiptir. Bir kez ALT tuşuna bastığınız zaman, sekmelerin üzerinde harfler göreceksiniz. Örneğin Ev “Home” sekmesi için H harfine bastıktan sonra, bu sekmedeki her komut için bir harf görürsünüz.

Şayet şeriti kullanıyorsanız, komutu hızlıca çalıştırmak veya başka bir sekmeye geçmek için, bu harika bir yoldur.

* Şayet menü çubuğunu görüntülrttiyseniz (MENUBAR=1), bu kısayollar çalışmazlar.

11. Komut Takma Adları

Sekil-14

Komut satırını kullanırken, hızlı erişim için, komut takma adlarını kullanabilirsiniz. Örneğin L LINE komutunun takma adıdır. X ise EXPLODE komutunun takma adıdır.

Komut takma adlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Örneğin, ben COPY komutu için CO takma adı yerine CC takma adını kullanmayı tercih ediyorum. Bunun nedeni iki kez C harfine basmak önce C sonra O harfine basmaktan hem daha hızlı hem de C ve O harflerine basarken olası yanlış harfe basma hatalarından kaçınmaktır.

Şayet Hızlı Araçlar “Express Tools” aracını kurduysanız, komut takma adlarını düzenlemek için, Komut Takma adları “Komut Aliases” aracını (ALIASEDIT komutu) kolayca kullanabilirsiniz.

12. Fonksiyon Tuşları

Sekil-15

Fonksiyon tuşları F1 ile F12 arasındadırlar. Yukarıdaki şekil her bir fonksiyon tuşunun ne yaptığını göstermektedir.

Yukarıdaki şekilde görünen imajın kaynağı:http://www.autodesk.com/store/autocad/autocad-shortcuts#one-key adresidir.

13. Windows Kısayol Tuşları

AutoCAD her ne kadar ilk başlarda DOS tabanlı olsa da çok uzun bir süreden beri bir Windows uygulamasıdır. Yani birçok Windows kısayolu AutoCAD’de de çalışmaktadır. Windows hafızaya kopyalamak için, CTRL + C tuşlarına basabilirsiniz. Dosyayı (Çizimi) yazdırmak için, CTRL + P ve çiziminiz içerisindeki tüm nesneleri seçmek için, CTRL + A tuşlarını kullanabilirsiniz. Diğer programlarda bu Windows kısayollarını sıkça kullanıyorsanız, üzülmenize hiç gerek yok. Bu kısayol tuşlarını AutoCAD’de de kullanabilirsiniz.

AutoCAD’in Mac sürümü de bulunmaktadır; fakat ben Mac kullanmadığım için, Windows’daki gibi kısayollar Mac’de de var mı bilmiyorum. Şayet AutoCAD’in Mac sürümünü kullanıyorsanız, bu konudaki bilgilerinizi yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.

14. AutoCAD Özel Kısayol Tuşları

Windows kısayol tuşlarının yanı sıra, AutoCAD de özel kısayol tuşlarına sahiptir. Bu kısayol tuşları sadece AutoCAD’de çalışmaktadır.

CTRL + 0 ekranı temizleyecektir. CTRL + 1 özellikler paletini açacaktır. Kullanabileceğiniz daha birçok kısayol tuşu vardır ve şayet isterseniz, kendi kısayol tuşlarınızı da oluşturabilirsiniz.

15. Geçici Baskınlık Tuşları

Çalışırken ayarları baskın kılmak için, Geçici Baskınlık tuşlarını kullanabilirsiniz. Örneğin şayet bir çemberin merkezine çıtçıtlanmak istiyorsanız, SHIFT + C tuşlarına basıp basılı tutabilirsiniz.

Aşağıdaki listede AutoCAD’in baskınlık tuşları listelenmiştir:

                                                  AutoCAD Geçici Baskınlık Tuşları

Tuş İşlevi
Shift Diklik “Ortho” modunu açar.
Shift +A Nesne Çıtçıt “OSNAP” modunu açar.
Shift +X Kutupsal (Açısal) “Polar” moda geçiş yapar.
Shift +Q Nesne Çıtçıt İzleme “Object Snap Tracking” moduna geçer.
Shift +E Uç nokta “endpoint” nesne çıtçıtını baskın kılar.
Shift +V Orta nokta “midpoint” nesne çıtçıtını baskın kılar.
Shift +C Merkez nokta “center” nesne çıtçıtını baskın kılar.
Shift +D Tüm nesne çıtçıtlarını ve çıtçıt izlemelerini devre dışı bırakır.
Shift +’ Nesne Çıtçıt moduna geçiş yapar.
Shift +. Kutupsal (Açısal) “Polar” moda geçiş yapar.
F6 Dinamik KKS “UCS” moduna geçiş yapar.

AutoCAD komutlarını çalıştırmak için sizin favori yolunuz nedir? AutoCAD komutlarını çalıştırmanın çok fazla yolu vardır. Ben bu makalemde sadece 15 tanesini listeledim; fakat siz bu listeye daha farklı yolları eklememde yardımcı olabilirsiniz! Artık çok eskidikleri ve kimsenin kullanmadığını düşündüğüm için, Ekran menüsü “Screen menü” gibi eski fonksiyonları bu listeye dahil etmedim.

Siz ne düşünüyorsunuz? Siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz ve sizce hangi yöntem işlerinizi hızlandırıyor?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.