1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Komut Takma Adları Listesini Nerede Görebilirim

AutoCAD komut satırı çok güçlü bir özellik ve bunun yerine başka bir şey gelebileceğini düşünmüyorum. AutoCAD‘de komut satırını kullanmanın birçok artıları ve eksileri olduğunu da biliyorum. Ama neden ikisini de kullanmayalım? Şahsen ben komut takma adlarını “alias” kısa yol olarak kullanmaktan hoşlanıyorum; ancak diğer CAD uygulamalarını öğrenirken bu konuya yoğun bir şekilde güvenmenin zor olduğunu anladım. Ama bunun önemi yok. AutoCADi kullanırken, en doğru şekilde kullanmak istersiniz değil mi?

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şerittin Yönetim “Manage” sekmesin Özelleştirme “Customize” panelindeki Takma adları Düzenleme “Edit Aliases”, komut düğmesine tıklayarak komut takma listesini görebilir ve kendi kısa yollarınızı özelleştirebilirsiniz.

Ya da, şayet AutoCAD klasik “classic” ara yüzünü kullanıyorsanız, menüden Aralar “Tools“ içerisinde > Özelleştir “Customize“ altında > Program parametrelerini Düzenle “Edit program Parameters” seçeneğini tıklayarak acad.pgp dosyasına erişebilirsiniz.

Bu, acad.pgp dosyanızı metin düzenleyicide (varsayılan olarak Not defterinde) açacaktır.

Sizin de ördüğünüz gibi bu liste, tüm AutoCAD komut takma adlarınızın “alias” bir listesidir. Bunlar sizin kısa yollarınızdır. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz acad.pgp dosyası benim hiç değiştirmediğim ön tanımlı olan dosyadan alınmıştır. Bu yüzden çizgi “line” için takma ad “alias” L‘dir. L yazıp Enter tuşuna bastığımda çizgi “line” aracını etkinleştirir. LA yazıp Enter tuşuna basmak Tabaka Yöneticisini “Layer Manager” açar. Bunlar daha hızlı çalışmak için, çok kullanışlı kısa yollardır!

AutoCAD komutları diğer Windows uygulamaları gibi çalışmaz. Revit veya Inventor programlarında, bir aracı etkinleştirmek için kısa yol olarak iki tuşa basmanız yeterlidir. Enter tuşuna basmaya gerek yoktur. Fakat AutoCAD‘de tek karakter veya ikiden fazla karakter kullanabilirsiniz.

Komut takma adlarını “alias” düzenleyebilir ve istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Düzenleme işinizi bitirdikten sonra, bu dosyayı (acad.pgp) kaydedin. Değişikliğinizi yaptıktan sonra AutoCAD’inizi yeniden başlatmanız gerekebilir. (Ya da acad.pgp dosyasını yeniden yüklemek için, REINIT komutunu çalıştırabilirsiniz.

Güncellemeler

Bazı site üyelerinden, AutoCADkomut takma adlarını “alias” kolayca değiştirmenin başka bir yolu olduğunu söyleyen yorumlar aldım. Fakat bunu yapmak için Hızlı Araçlar “Express Tools“ menüsünü kullanmalıyız. Bu aracın adı Komut Takma Ad Düzenleyicisi “Command Alias Editor“ dir. Bu araca Hızlı “Express” menüsü içerisinde > Araçlar “Tools” altında > Komut Takma Ad Düzenleyicisi “Command Alias Editor” seçeneğini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu da benim gözden kaçırdığım harika bir araç. Şayet programınızda Hızlı Araçlar “Express Tools” yüklü değilse, bu aracı kullanamazsınız.

AutoCAD Komutlarının Tam Listesi Nerede?

AutoCAD yardım dosyasında tüm AutoCAD komutlarını görebilirsiniz. AutoCAD‘in eski sürümlerinde bu Yardım “Help” menüsü içerisinde Komut referansı “Command Reference” altında > Komutlar “Commands” bölümdedir.

Ama gerçekten hepsini hafızanızda tutmak istiyor musunuz? :)

Sizin en sevdiğiniz özel kısa yol nedir? Klavyede yakın karakteri kullanan bazı arkadaşlarım var, böylece hızlıca erişebiliyorlar. Artık hiçbir şey ifade etmiyorlar bile. Örneğin, Kopyalama “Copy” için, CC komut takma adı “alias” CO veya  komut takma adını “alias” kullanmaktan daha hızlıdır!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.