1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD Kaydedilmiş Görüntülerini Kullanmanın 5 Faydası

Hiç AutoCAD’in kaydedilmiş görüntüler özelliğini kullandınız mı? Kaydedilmiş görüntülerin genel kullanımı KKS “UCS” ayarlarıyla birlikte çizimin konumunu ve büyüklüğünü gösteren bir görüntüyü kaydetmek şeklindedir. Kaydedilmiş görüntüler sadece 2 boyutlu 2B “2D” çizimlerle çalışırken değil; aynı zamanda 3 boyutlu 3B “3D” çizimlerle çalışırken de çok faydalıdır.

Ayrıca kaydedilmiş görüntüleri kullanarak yapabileceğiniz daha birçok şey de vardır. Şimdi, kaydedilmiş görüntülerle daha başka neler yapabileceğinizi inceleyelim.

Yukarda açıkladığım genel kullanım şekillerinin dışında kaydedilmiş görüntüleri kullanmanın üç ilave şekli daha bulunmaktadır:

Tabakaların Görünümlerini Kaydetme

Görüntü anlık tabaka enstantene görünümünü kaydedebilir. Görüntü sadece tabakaların görünürlüklerini “visibility” hatırlar ve sadece model alanda çalışır. Yani tabaka durumları ile aynı değildir. Tabaka durumları “Layer state” tüm tabaka özellikleri ile çalışır ve tabaka durumlarını yerleşimde “layout” kullanabilirsiniz.

Sekil-01

Peki bunu biz görüntüler ile niçin kullanmayalım?

Karmaşık çizimlerle veya modellerle çalışırken, rahat çalışmak için, bazen bazı tabakaları kapalı duruma getiririz. Açıklama nesneleri gibi, bize engel olan nesnelerin tabakalarını “layer” kapatırız. 3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde, karışan nesnelerin tabakalarını “layer” kapalı duruma getiririz ve 3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde çizim performansımızı arttırırız.

Kaydedilmiş görüntüleri kullanma birden fazla tabakayı kolayca kapalı veya açık duruma getirmemizi kolaylaştırır.

Kağıt Setleri “Sheet Sets” ile Çalışma

Şayet kağıt setlerini “sheet sets” kullanıyorsanız, kaydedilmiş görüntüyü bir yerleşime sürükleyip bırakabilirsiniz. Şayet bir görüntüyü AutoCAD kağıt setlerine “sheet sets” yerleştirmeyi planlıyorsanız, görüntüyü daha sonra kullanmak üzere kaydedebilirsiniz. Çizimleri bir yerleşimde “layout” derlemek istediğiniz zaman, sadece kaydedilmiş görüntüyü yerleşimin “layout” üzerine sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır.

Sekil-02

Kaydedilmiş görüntüleri Kağıt Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” paletinin Mpdel Görüntüleri “Model Views” sekmesinde bulabilirsiniz.

ShowMotion Aracıyla Animasyon Yaratma

AutoCAD’in Hareketi Göster “”ShowMotion” aracına aşina mısınız? Hareketi Göster “”ShowMotion” aracı kaydedilmiş görüntülere hareket ve geçişler ekleyerek kaydedilmiş görüntüleri canlandırabilmektedir. Şayet modellerinizi bazı geçiş etkileri ekleyerek sunmak istiyorsanız, bunu AutoCAD içerisinde yapabilirsiniz.

Sadece sununlar için değil, tasarım aşamalarını göstermek için de kaydedilmiş görüntüleri sırayla görüntületebilirsiniz. Şayet Navisworks uygulamasına sahipseniz, tabiki Navisworks uygulamasını kullanmak isterseniz. Fakat şayet Navisworks uygulamasına sahip değilseniz, hızlı ve basit sunumlarınız için Hareketi Göster “”ShowMotion” aracını kullanabilirsiniz.

Tüm tabakaları “layer” kapalı duruma getirin; bir görüntüyü kaydedin. Birincil tabakayı “layer” açın ve görüntüyü tekrar kaydedin. Bu işlemi istediğiniz akışı elde edene dek tekrarlayın. İşinizi tamamladıktan sonra, sunumunuzda Hareketi Göster “”ShowMotion” aracını çalıştırabilirsiniz.

Sekil-03

Autodesk Bulut Tabanlı Sıvama “Rendering” ile Toplu Olarak Sıvama “Rendering” Yapma

Hiç Autodesk 360 sıvamayı “rendering” kullandınız mı? Görüntülerinize bulut üzerinde toplu sıvama “rendering” yapabiliyorsunuz. Kamera “Camera”, güneş ışığı “sunlight”, ışıklar “lights” gibi ayarları kaydetmek için, tüm bu ayarları kaydedilmiş görüntüler içinde kaydetmek zorundasınız.

Görüntüleri kaydettikten sonra, DWG dosyasını buluta yükleyebilir ve tüm görüntüleri tek bir seferde topluca sıvama “render” yapabilirsiniz. Autodesk 360’ın sıvama “rendering” kabiliyeti henüz mükemmel olmamakla birlikte; genel  sahnelerde iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Sekil-04

Siz Kaydedilmiş Görüntüleri Kullanıyor musunuz?

Görüntüler “Views” muhtemelen gözden kaçmış bir araçolup; çok fazla kullanıcı tarafından kullanılmıyor.

Siz kaydedilmiş görüntüleri farklı amaçlar için kullanıyor musunuz? Şayet kullanıyorsanız, yorum kısmına yazarak tecrübelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Şayet henüz kaydedilmiş görüntüleri hiç kullanmadıysanız, bunların faydalı olup olmadıklarını bilemezsiniz değil mi? Kaydedilmiş görüntüleri kullanacak mısınız?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.